Fotostarzenie to proces powodujący zmiany na poziomie komórkowym. Indukowany przez promieniowanie UVA, UVB oraz HEV, jest coraz szerzej opisywany w publikacjach dermatologicznych i kosmetologicznych.
Olga Dębowska o fotostarzeniu skóry
kosmetolog, właścicielka Beauty Bar
Czym jest fotostarzenie skóry?
Zjawisko to w piśmiennictwie określane jest jako jeden z rodzajów starzenia się egzogennego (zewnątrzpochodnego), na który wpływa styl życia oraz pielęgnacja kosmetologiczna, a nie np. genotyp. Fotostarzeniem nazywamy zespół zmian klinicznych i histologicznych u osób w średnim wieku i starszych, przewlekle narażonych na promieniowanie ultrafioletowe. Klinicznie charakteryzuje się ono m.in. zgrubieniem warstwy rogowej naskórka, zmarszczkami, szorstkością, nadmiernym zwiotczeniem skóry, pojawieniem się teleangiektazji, zmianami pigmentacyjnymi.
Jaki rodzaj promieniowania jest najbardziej szkodliwy dla skóry?
Przy nadmiernej ekspozycji na słońce jesteśmy narażeni na alergie, szybsze starzenie się̨ skóry, uszkodzenia naczyń krwionośnych, oparzenia słoneczne, pojawianie się̨ przebarwień i zmian skórnych.
Promieniowanie UVB – działa na powierzchni skóry (penetruje tylko do naskórka). Powoduje duże uszkodzenia naskórka i jego nadmierne rogowacenie, stany zapalne skóry. Promieniowanie to działa mutagennie, kancerogennie i genotoksyczne, powoduje również uszkodzenia DNA.
Promieniowanie UVA – to promieniowanie dłuższe, przenikające do skóry właściwej. UVA prowadzi do uszkodzenia włókien kolagenu i elastyny oraz ścian naczyń krwionośnych. Jest główną przyczyną reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych. To również główna przyczyna starzenia egzogennego skóry o działaniu mutagennym i kancerogennym. Wyrządzone przez nie szkody najczęściej ujawniają się po wielu latach i są zmianami trudno odwracalnymi lub całkowicie nieodwracalnymi.
To właśnie promieniowanie ultrafioletowe uznawane jest za najbardziej szkodliwy dla skóry czynnik zewnątrzpochodny. Przewlekłe narażanie skóry na szkodliwe działanie promieniowania UV może stanowić nawet 80% oznak starzenia się skóry.
Skóra, starzejąca się w procesie wewnątrzpochodnym, nie jest przebarwiona, a geometria twarzy jest niemalże niezmieniona.
Czy opalona twarz, szyja, dekolt wyglądają młodziej?
W konsekwencji starzenia zewnątrzpochodnego, dochodzi m.in. do nadmiernej degradacji kolagenu. Efektem tego jest pogłębienie zmarszczek, skóra staje się bardziej szorstka, pory są poszerzone, gojenie jest utrudnione. Zmianom tym towarzyszy zwiększona liczba teleangiektazji (rozszerzenie naczyń krwionośnych). Nierównomierna praca melanocytów sprawia, że obserwowane są obszary hiperpigmentacji.
Odpowiedzialne za fotostarzenie promieniowanie UVA towarzyszy nam przez cały rok, nawet w pochmurne dni, przenika przez szyby okienne i samochodowe.
Które kosmetyki najskuteczniej chronią przed fotostarzeniem skóry?
Należy stosować wyłącznie takie kosmetyki, które chronią zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Preparaty chroniące wyłącznie przed rumieniotwórczym efektem promieniowania UVB znacznie wydłużają czas możliwego przebywania na słońcu, powodując jednocześnie większe narażanie skóry na szkodliwe promieniowanie UVA.
Dla konieczności stosowania kremów z wysokim filtrem codziennie przez cały rok, nie ma wymówek oraz taryfy ulgowej.
Czy w codziennej pielęgnacji wystarczy krem z filtrem?
Jeszcze do niedawna w środowisku kosmetologicznym powielany był następujący schemat stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym: oczyszczanie => serum => krem nawilżający => krem z filtrem. Obecnie technologia stosowana w preparatach do twarzy z SPF pozwala na zastąpienie kremu nawilżającego, kremem z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną. Co dodatkowo zawierają takie kremy?
Antyoksydanty, peptydy, ceramidy, substancje nawilżające, koenzym Q10, substancje regulujące wydzielanie sebum, argilerinę, niacynamid, glutation oraz wiele innych substancji i składników aktywnych, które skutecznie pielęgnują skórę, chroniąc przed przyspieszonym procesem starzenia się.
Dzięki zastosowaniu niemalże połączenia kremu nawilżającego i pielęgnacyjnego „na dzień” z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, dużo wygodniej jest nam – profesjonalistom, wprowadzić taki preparat do pielęgnacji domowej podopiecznych, w nawet najbardziej minimalistycznej rutynie pielęgnacyjnej.
Dlaczego do pielęgnacji trzeba włączyć antyoksydanty?
Antyoksydanty wyłapują i neutralizują wolne rodniki, chroniąc dzięki temu lipidy naskórka przed utlenianiem. Pomagają wzmacniać naczynia krwionośne, działają przeciwzapalnie jak również przeciwnowotworowo i przeciwstarzeniowo, hamują procesy fotostarzenia.
Jak możemy włączyć antyoksydanty do codziennej pielęgnacji?
Najłatwiej w formie serum, ponieważ te zawierają formuły płynne, więc mają wyższą zdolność wchłaniania w głębsze warstwy naskórka niż np. kremy.
Dodatkowo, serum z reguły przykrywane jest dodatkowym kremem, czy to z filtrem przeciwsłonecznym, czy regeneracyjnym preparatem na noc. Dlatego może bezpośrednio oddziaływać na skórę, bez ryzyka, np. odparowania. W minimalistycznej pielęgnacji spowalniającej procesy fotostarzenia skóry, serum o działaniu antyoksydacyjnym jest elementem niezbędnym. Na rynku znajdziemy wiele produktów o działaniu przeciwutleniającym, ale jak wybrać ten najbardziej skuteczny? Należy znaleźć w nim silny i stabilny antyoksydant o niskim potencjale drażniącym. Jednym z najnowszych odkryć polskich naukowców jest Kasantohumol. Jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów zewnątrzpochodnych, który wykazuje cztery razy silniejsze właściwości antyoksydacyjne od witaminy C i dwieście razy silniejsze od popularnego już w kosmetologii resweratrolu. Dzięki temu, dużo efektywniej chroni skórę przed stresem oksydacyjnym i jego skutkami. Więcej na temat tego składnika można przeczytać w moim artykule, który znajduje się poniżej.
Ksantohumol – antyoksydant 200 razy silniejszy niż resweratol!
dr Beata Dethloff o zabiegach na bazie kwasu hialuronowego u chorych na Hashimoto lekarz medycyny…
Lek. med. Bartosz Pawlikowski o autologicznych wypełniaczach tkankowych specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki…