fbpx

Ksantohumol – antyoksydant 200 razy silniejszy niż resweratol!

Autor Magdalena Błaszczak
Ksantohumol
Olga Dęboska

Olga Dębowska o ksantohumolu

Kosmetolog, właścicielka Beauty Bar

W jaki sposób działają antyoksydanty?

  • Wyłapują i neutralizują wolne rodniki, chroniąc dzięki temu lipidy naskórka przed utlenianiem.
  • Pomagają wzmacniać naczynia krwionośne, działają przeciwzapalnie.
  • Mają działanie przeciwnowotworowe i przeciwstarzeniowe.
  • Hamują procesy fotostarzenia.

W codziennej pielęgnacji antyoksydanty najłatwiej stosować w formie serum, ponieważ mają one wyższą zdolność wchłaniania w głębsze warstwy naskórka niż np. kremy. Dodatkowo, serum z reguły przykrywane jest dodatkowym kremem lub filtrem przeciwsłonecznym, czy regeneracyjnym preparatem na noc. Dlatego może bezpośrednio oddziaływać na skórę, bez ryzyka, np. odparowania. Na rynku znajdziemy wiele produktów o działaniu przeciwutleniającym, ale jak wybrać ten najbardziej skuteczny? Należy znaleźć w nim silny i stabilny antyoksydant o niskim potencjale drażniącym. 

Czym jest ksantohumol?

To jedno z najnowszych odkryć polskich naukowców. Jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów zewnątrzpochodnych. Wykazuje cztery razy silniejsze właściwości antyoksydacyjne od witaminy C i dwieście razy silniejsze od popularnego już w kosmetologii resweratrolu. Dzięki temu dużo efektywniej chroni skórę przed stresem oksydacyjnym i jego skutkami.

Jak ksantohumol pomaga walczyć z procesem fotostarzenia?

W przeprowadzonych przez M. Rogowskiego-Tylmana, J. Narbutt, An. Woźniacką i  A. Lesiak  badaniach wskazano, że ekspozycja skóry na promieniowanie ultrafioletowe indukuje ekspresję trzech metaloproteinaz: kolagenazy, 92-kD żelatynazy oraz stromielizyny-1 w naskórku, które ulegają przetransportowaniu przez warstwę błony podstawnej i w efekcie prowadzą do całkowitej degradacji kolagenu znajdującego się w skórze właściwej.[2] Wykazano, że u osób z fototypem skóry I-III, po około 10 minutach przebywania na słońcu w godzinach okołopołudniowych, doszło do aktywacji ekspresji metaloproteinaz, czyli indukcji procesu fotostarzenia i kaskady zjawisk prowadzących do fotokancerogenezy.

W procesie fotostarzenia zachodzą równolegle dwa zjawiska — zahamowanie syntezy prokolagenu poprzez blokowanie ścieżki TGF-β/Smad oraz zwiększona degradacja kolagenu poprzez zwiększenie ekspresji MMP.

Badania dotyczące właściwości ksantohumolu, wykazały, że wykazuje on wysoką aktywność hamującą działanie metaloproteinaz MMP-1 i MMP-8, spowalniając procesy starzenia skóry. Jednocześnie tworzy swego rodzaju tarczę ochronną przed fotostarzeniem, zmniejszając negatywne skutki działania promieniowania UV.

Jaki związek ma proces fotostarzenia, hiperpigmentacja oraz utrata zdrowego kolorytu skóry ze stresem oksydacyjnym?

Keratynocyty w odpowiedzi na stres oksydacyjny wytwarzają cytokiny GM-CSF, które po związaniu z receptorem GMCSFR, aktywują sygnały transdukcji STAT-1, STAT-3 i STAT-5.

W tym momencie następuje stymulacja melanocytów oraz tyrozynazy, która powoduje powstawanie przebarwień i plam posłonecznych na skórze.

Ksantohumol – wspomniany już antyoksydant „do zadań specjalnych”, hamując wydzielanie GM-CSF przyczynia się do rozjaśnienia istniejących przebarwień, zahamowania powstawania nowych oraz zmniejszenia zaczerwienienia oraz podrażnienia skóry, spowodowanego nadmiernym promieniowaniem UV. Badania wykazały także stymulujące działanie Ksantohumolu na mikrokrążenie skóry, dzięki czemu, tkanki mogą być lepiej dotlenione, odżywione, a skóra odzyska zdrowy koloryt.

[1] E. Łastowiecka-Moras, J. Bugajska Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy „Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka”
[2] M. Rogowski-Tylman, J. Narbutt, A. Woźniacka, A. Lesiak „Udział metaloproteinazy-8 oraz ścieżki TGF-β/Smad w fotostarzeniu skóry”

Niebezpieczne substancje w kosmetykach – te są nielegalne!

Jak wskazuje Dyrektywa Unii Europejskiej (76/768/EWG), prawo zakazuje stosowania 1328 substancji chemicznych, wywołujących możliwe mutacje genetyczne, choroby nowotworowe i wady wrodzone. 

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.