Olga Dębowska o ksantohumolu
Kosmetolog, właścicielka Beauty Bar
W jaki sposób działają antyoksydanty?
- Wyłapują i neutralizują wolne rodniki, chroniąc dzięki temu lipidy naskórka przed utlenianiem.
- Pomagają wzmacniać naczynia krwionośne, działają przeciwzapalnie.
- Mają działanie przeciwnowotworowe i przeciwstarzeniowe.
- Hamują procesy fotostarzenia.
W codziennej pielęgnacji antyoksydanty najłatwiej stosować w formie serum, ponieważ mają one wyższą zdolność wchłaniania w głębsze warstwy naskórka niż np. kremy. Dodatkowo, serum z reguły przykrywane jest dodatkowym kremem lub filtrem przeciwsłonecznym, czy regeneracyjnym preparatem na noc. Dlatego może bezpośrednio oddziaływać na skórę, bez ryzyka, np. odparowania. Na rynku znajdziemy wiele produktów o działaniu przeciwutleniającym, ale jak wybrać ten najbardziej skuteczny? Należy znaleźć w nim silny i stabilny antyoksydant o niskim potencjale drażniącym.
Czym jest ksantohumol?
To jedno z najnowszych odkryć polskich naukowców. Jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów zewnątrzpochodnych. Wykazuje cztery razy silniejsze właściwości antyoksydacyjne od witaminy C i dwieście razy silniejsze od popularnego już w kosmetologii resweratrolu. Dzięki temu dużo efektywniej chroni skórę przed stresem oksydacyjnym i jego skutkami.
Jak ksantohumol pomaga walczyć z procesem fotostarzenia?
W przeprowadzonych przez M. Rogowskiego-Tylmana, J. Narbutt, An. Woźniacką i A. Lesiak badaniach wskazano, że ekspozycja skóry na promieniowanie ultrafioletowe indukuje ekspresję trzech metaloproteinaz: kolagenazy, 92-kD żelatynazy oraz stromielizyny-1 w naskórku, które ulegają przetransportowaniu przez warstwę błony podstawnej i w efekcie prowadzą do całkowitej degradacji kolagenu znajdującego się w skórze właściwej.[2] Wykazano, że u osób z fototypem skóry I-III, po około 10 minutach przebywania na słońcu w godzinach okołopołudniowych, doszło do aktywacji ekspresji metaloproteinaz, czyli indukcji procesu fotostarzenia i kaskady zjawisk prowadzących do fotokancerogenezy.
W procesie fotostarzenia zachodzą równolegle dwa zjawiska — zahamowanie syntezy prokolagenu poprzez blokowanie ścieżki TGF-β/Smad oraz zwiększona degradacja kolagenu poprzez zwiększenie ekspresji MMP.
Badania dotyczące właściwości ksantohumolu, wykazały, że wykazuje on wysoką aktywność hamującą działanie metaloproteinaz MMP-1 i MMP-8, spowalniając procesy starzenia skóry. Jednocześnie tworzy swego rodzaju tarczę ochronną przed fotostarzeniem, zmniejszając negatywne skutki działania promieniowania UV.
Jaki związek ma proces fotostarzenia, hiperpigmentacja oraz utrata zdrowego kolorytu skóry ze stresem oksydacyjnym?
Keratynocyty w odpowiedzi na stres oksydacyjny wytwarzają cytokiny GM-CSF, które po związaniu z receptorem GMCSFR, aktywują sygnały transdukcji STAT-1, STAT-3 i STAT-5.
W tym momencie następuje stymulacja melanocytów oraz tyrozynazy, która powoduje powstawanie przebarwień i plam posłonecznych na skórze.
Ksantohumol – wspomniany już antyoksydant „do zadań specjalnych”, hamując wydzielanie GM-CSF przyczynia się do rozjaśnienia istniejących przebarwień, zahamowania powstawania nowych oraz zmniejszenia zaczerwienienia oraz podrażnienia skóry, spowodowanego nadmiernym promieniowaniem UV. Badania wykazały także stymulujące działanie Ksantohumolu na mikrokrążenie skóry, dzięki czemu, tkanki mogą być lepiej dotlenione, odżywione, a skóra odzyska zdrowy koloryt.
[2] M. Rogowski-Tylman, J. Narbutt, A. Woźniacka, A. Lesiak „Udział metaloproteinazy-8 oraz ścieżki TGF-β/Smad w fotostarzeniu skóry”
Niebezpieczne substancje w kosmetykach – te są nielegalne!
Jak wskazuje Dyrektywa Unii Europejskiej (76/768/EWG), prawo zakazuje stosowania 1328 substancji chemicznych, wywołujących możliwe mutacje genetyczne, choroby nowotworowe i wady wrodzone.