fbpx

Implant penisa – przełomowe rozwiązanie dla mężczyzn z zaburzeniami erekcji

Autor Magdalena Błaszczak
implant-penisa-urologia-estetyczna

Zaburzenia erekcji to problem, z którym w Polsce mierzy się 1,5 miliona mężczyzn po 35. roku życia. W pierwszej kolejności osoby z tym schorzeniem sięgają po środki farmakologiczne, jeśli jednak i one nie dają satysfakcjonującego efektu, skutecznym rozwiązaniem może być wszczepienie implantu penisa.

Dr n. med. Piotr Świniarski o implantach penisa

specjalista urolog, FEBU, androlog kliniczny EAA, lekarz medycyny seksualnej FECSM

Penis – z jakich powodów źle działa?

Najważniejszym zadaniem postawionym przed penisem jest… stanąć na wysokości zadania i nie opaść w trakcie. Erekcja, bo o niej tu mowa, jest fenomenem naczyniowo-nerwowym, powodującym w czasie podniecenia wzmożony napływ krwi do prącia i zmniejszenie jej odpływu. Dzięki temu przepełniają się krwią dwa ciała jamiste dające sztywność prącia. Jeśli z jakichś powodów – np. choroby naczyniowe, cukrzyca, prostatektomia radykalna, starość, itd. – dochodzi do trwałych, niepodlegających leczeniu farmakologicznemu ani mało inwazyjnemu (zastrzyki dojamiste, pompy próżniowe) lub pacjent odmawia takiej terapii, to leczeniem z wyboru jest wszczepienie implantu penisa.

Implanty penisa uszczęśliwiają pacjentów

Dla wielu mężczyzn są ostatnią deską ratunku. Implanty penisa to najskuteczniejsza, najtrwalsza i dająca największy poziom satysfakcji z leczenia dla pacjenta i jego partnerki/partnera. Po roku od implantacji ok. 95% mężczyzn poleciłoby go swojemu koledze, zaś poziom satysfakcji partnerek takich pacjentów sięga nawet 98%. Jak widać, wyniki zadowolenia z zabiegu sa bardzo wysokie, mimo ryzyka operacyjnego i możliwych powikłań około- i pooperacyjnych. Szczęście moich pacjentów odzwierciedla najczęściej wypowiadane już po zabiegu zdanie: „Żałuję, że nie zdecydowałem się na implant wcześniej, jak tylko straciłem erekcję”. Niestety, ale najczęściej mija do czasu zabiegu od 2 do nawet 15 lat impotencji lub skrajnych zaburzeń erekcji, a przez to prawie kompletnego braku aktywności seksualnej.

Zalety implantów penisa

  • Po pierwsze, po zabiegu pacjent ma zachowane czucie na całym prąciu i żołędzi, ponieważ technika operacyjna nie uszkadza unerwienia penisa. Dlatego będzie miał zachowane wszystkie doznania z okolic intymnych, przyjemność włącznie z uczuciem orgazmu i wytrysku. Brak wytrysku dotyczy jedynie mężczyzn, którzy przeszli radykalną prostatektomię lub z innego powodu został uszkodzony mechanizm ejakulacji.
  • Po drugie, aby zaimplantować protezy, należy wytworzyć dla nich przestrzeń w ciałach jamistych, co bezpowrotnie niszczy tkankę erekcyjną i możliwość samodzielnych erekcji, ale… przecież ich już praktycznie nie ma.
  • Po trzecie, na sukces końcowy, jak w całej chirurgii plastycznej i estetycznej, składa się wiele czynników: odpowiednia kwalifikacja pacjentów, wybór właściwego implantu, doświadczony chirurg oraz, co szczególnie istotne, edukacja i wsparcie psychoseksuologiczne pacjenta i partnerki w całym procesie przed zabiegiem i po nim. Dlatego ten wspomniany wysoki poziom satysfakcji z implantów penisa nie jest kwestią przypadku, a świadomie wypracowanym wynikiem.
implant-penisa-urologia

Jakie są rodzaje implantów penisa

Co możemy zaproponować pacjentom? Ofertę w zakresie implantów ma kilka firm sprzętowych, ale na polskim rynku dostępne są produkty AMS (Boston Scientific), Coloplast i Zephyr. Implanty prącia możemy podzielić na 4 główne typy:

Półsztywny implant penisa

Długość, szerokość i sztywność prącia jest stała, w czasie stosunku seksualnego pacjent prostuje penisa z implantem, zaś w czasie poza aktywnością seksualną zgina prącie w dół lub w górę. Prostota budowy powoduje, że mogą to być implanty na całe życie oraz mogą je używać osoby z ograniczoną zdolnością manualną;

Wariant hydrauliczny

Składa się z 3 elementów: dwóch cylindrów, pompy z zaworem zwalniającym i rezerwuaru. Całość połączona jest wężykami i tworzy zamknięty, szczelny system. Przed stosunkiem pacjent lokalizuje pompę w mosznie, ściska ją kilkukrotnie, przepompowując płyn z rezerwuaru do cylindrów, dzięki czemu one sztywnieją, dając bardzo dobrą twardość i sztywność penisa. Po stosunku, który może trwać godzinę, dwie lub tyle, ile pacjent potrzebuje, lokalizuje zawór zwalniający, który pozwala opróżnić cylindry i uzyskać z powrotem małe, wiotkie prącie. Do obsługi pompy niezbędna jest odpowiednia sprawność manualna. System hydrauliczny nie jest doskonały i średni czas jego funkcjonowania wynosi ok 10-15 lat, ale czasem może się przedłużyć nawet do 20 lat.

Hydrauliczny LGX (ang. length and girth expansion)

Implant wyglądający identycznie jak zwykły hydrauliczny, ale zbudowany z silikonu pozwalającego zwiększyć długość i szerokość cylindrów nawet o 20 – 25%, co przekłada się na wydłużenie i poszerzenie prącia w erekcji o… kilka centymetrów. Ale żeby to osiągnąć, pacjent powinien regularnie wykonywać inflację implantu, aby uzyskać trwałą przebudowę tkanek prącia.

Hydrauliczny 2-częściowy

Składa się z cylindrów i pompy, zaś funkcję rezerwuaru pełni proksymalna połowa obu cylindrów. Implant ten jest przeznaczony dla pacjentów, którzy przeszli liczne operacje brzucha, oraz u których nie można umieścić normalnego rezerwuaru.

Implant penisa poprawia jakość życia

Nowa jakość życia seksualnego i możliwość posiadania bardzo sztywnego członka przez praktycznie nieograniczony czas dla wielu mężczyzn jest rewolucją w ich życiu seksualnym. Dlatego wskazane jest także włączenie w proces terapeutyczny partnerki pacjenta, która często musi poradzić sobie z myślami: „już nie muszę podniecać partnera/być dla niego atrakcyjna seksualnie, aby miał erekcję” lub „jeśli może mieć erekcję na zawołanie, to może mieć seks z każdą inną”. Pomoc psychologa-seksuologa lub psychiatry-seksuologa jest w tych sytuacjach niezbędna.

CZYTAJ TAKŻE
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.