fbpx

Efekt aureoli – dlaczego osoby pewne siebie wydaja się ładniejsze?

Autor Magdalena Błaszczak
efekt-aureoli-medycyna-estetyczna

Efekt aureoli polega na przypisywaniu atrakcyjnym osobom innych pozytywnych przymiotów, których wcale nie muszą mieć. Dlatego tak ważne jest nabranie i pielęgnowanie pewności siebie.

Dr-Mateusz-Grzesiak-o-efekcie-aureoli-pewnosci-siebie

dr Mateusz Grzesiak o efekcie aureoli i pewności siebie

konsultant, psycholog, wykładowca, przedsiębiorca

Pewność siebie jest także pociągająca dla niektórych segmentów społecznych, bo kojarzy się z wyższym statusem, możliwościami finansowymi. Przekłada się na wyniki akademickie i sportowe. Takim osobom łatwo znaleźć pracę, partnera, zdobyć pieniądze na nową inwestycję, sponsorów. Tylko problem pojawia się potem – trudno im to wszystko utrzymać. Pracując dla wielu ogromnych firm zauważam, że ludzie pewni siebie częściej awansują na stanowiska menedżerskie.

Czym jest pewność siebie?

Zacznę od tego czym ona nie jest, bo wiele osób myli pewność siebie z arogancją. Tymczasem w pewności siebie wcale nie chodzi o butę czy nieomylność. Pewność siebie do samoakceptacja i świadomość swojej wartości. Zdolność do autorefleksji i umiejętność – w oparciu o fakty – oceny swoich mocnych i słabych stron. To droga do osobistego szczęścia i zawodowego sukcesu. Dzięki pewności siebie umiemy zarządzać swoimi emocjami i zachowaniami, jesteśmy jednocześnie empatyczni i potrafimy wpływać na siebie i innych.

Skąd bierze się pewność siebie?

Pewność siebie wypływa z naszego umysłu oraz ciała. Na posiadanie bądź nie pewności siebie składa się kilka czynników: wychowanie, edukacja szkolna, kultura w której przyszło nam się rozwijać, a także poziom świadomości i kompetencji.

Dlaczego niektórym brakuje pewności siebie?

Wychowanie przez krytycznych, nieobecnych, uzależnionych, przemocowych rodziców. Kompleksy kulturowe, nieświadomie modelowane przez jednostki. Traumy prowadzące do powstania zniekształconego obrazu siebie. W Polsce o brak pewności siebie jest łatwo, bo kultura ma duży deficyt poczucia własnej wartości, jedna trzecia naszych dziadków z pokolenia baby bloomers miała zespół stresu pourazowego, co szósty Polak ma zaburzenie lękowe, a przemoc wobec kobiet i dzieci jest na porządku dziennym.

Czy pewności siebie można nabrać w dowolnym momencie życia? Jeśli tak – jak tego dokonać?

Zacząć pracować nad budowaniem pewności siebie. W zależności od posiadanych deficytów i zasobów można zacząć ją ćwiczyć samemu albo przy pomocy eksperta – kogoś, kto zajmuje się rozwojem osobistym, psychologa czy terapeuty. Kogoś, kto pomoże zobaczyć siebie prawdziwego, pokaże mapę psychologicznego ekosystemu i nazwie poszczególne części osobowości pacjenta czy klienta. Pracowanie nad pewnością siebie to poznawanie siebie, minimalizowanie deficytów i budowanie nawyków. W swojej książce, zatytułowanej „Pewność siebie. Jak być asertywnym, pokonać lęk i sięgnąć po swoje” cały rozdział poświęciłem temu jak ją ćwiczyć. Rozdział ten zaczyna się od praktycznego testu poznawczego, dzięki któremu każdy będzie w stanie rozeznać na jakim poziomie znajduje się jego pewność siebie. Pomoże rozeznać w jakich sytuacjach pojawiają się braki, nazwie wewnętrznych sabotażystów (np. wewnętrznego krytyka) i pomoże rozpoznać pomocników. Proponuję tam kilka praktycznych ćwiczeń poznawczych a także praktycznych, które dadzą nam wiedzę na temat tego nad czym i jak jeszcze trzeba popracować.

W jaki sposób pielęgnować pewność siebie, aby jej nie stracić?

Jak wspomniałem pewność siebie wynika z poznania siebie. Prawdziwego, obiektywnego, a nie takiego, jakiego oczekuję. Fałszywe poznanie siebie nie wymaga niczego, poza wmówieniem sobie, że „jestem zwycięzcą”. Pielęgnowanie pewności siebie nie polega więc na powtarzaniu sobie do lustra: “jestem piękna” czy “jestem zwycięzcą” tylko na obiektywnym poznaniu, akceptacji, świadomości tego co mamy. W psychologii istnieje paradoksalna teoria zmiany, która głosi, że procesie terapii człowiek staje się tym, kim jest a nie tym, kim chciałby być. W pracy nad pewnością siebie jest podobnie. Poznajemy siebie, swoje zasoby, swoją wartość, to, co na nią wpływa a także mechanizmy, którymi możemy ją regulować. Raz nabytej w tym zakresie umiejętności nie można stracić jeśli się ją regularnie ćwiczy i sprawdza.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.