fbpx

Czy można łączyć lasery oraz IPL z toksyną botulinową?

Autor Przemek
Czy można łączyć lasery oraz IPL z toksyną botulinową

Istnieje kilka publikacji omawiających łączne zastosowanie systemów laserowych lub IPL z toksyną botulinową. Oto wyniki badań przeprowadzonych na ten temat. 

Dr-Bartosz-Pawlikowski

dr Bartosz Pawlikowski o łączeniu laserów, IPL z toksyną botulinową

dermatolog, lekarz medycyny estetycznej

Spłycanie kurzych łapek

– Carruthers i in. przeprowadzili prospektywne, randomizowane badanie w obrębie kurzych łapek u 30 kobiet.

– Połowa badanych była leczona toksyną botulinową i światłem szerokopasmowym (BBL), a druga połowa tylko BBL.

– Efekty zabiegów zostały ocenione klinicznie, wizualnie (fotografia) i na podstawie biopsji skóry okolicy skroniowej.

– U pacjentów leczonych kombinacją toksyny botulinowej i BBL doszło do poprawy w miejscach plam soczewicowatych, teleangiektazji oraz w strukturze skóry.

– Prospektywne, randomizowane, kontrolowane placebo badanie przeprowadził Yamauchi na 33 pacjentach.

– Autorzy porównywali skuteczność i bezpieczeństwo łączenia toksyny (18 jednostek na obszar) z zabiegiem laserem erbowym w porównaniu z samym laserem w leczeniu zmarszczek wokół oczu.

Wyniki wykazały, że łączenie toksyny z resurfacingiem erbowym znacznie poprawia strukturę skóry w porównaniu z samym laserem.

Łączenie procedur w tym samym czasie

– Semczyszyn i in. przeprowadził badanie w celu ustalenia, czy zastosowanie lasera nieablacyjnego lub IPL bezpośrednio po wstrzyknięciach toksyny inaktywuje toksynę.

– Dziewiętnastu pacjentów otrzymało zastrzyki w okolice gładzizny czoła i kurze łapki. Po jednej stronie twarzy opracowano obszar gładzizny czoła i okolic oczodołu za pomocą laserów, urządzeń IPL i RF i w ciągu 10 minut podano toksynę botulinową.

– Porównano zdjęcia sprzed leczenia i 2 tygodnie po leczeniu. Autorzy doszli do wniosku, że można  stosować technologie nieablacyjne, IPL lub urządzenia RF bezpośrednio po toksynie bez utraty skuteczności lub innych widocznych skutków niepożądanych.

Działanie przeciwzmarszczkowe w terapiach łączonych

– Beer i in. opublikował opis przypadku pacjenta, który otrzymał zastrzyk toksyny botulinowej jeden dzień przed leczenie laserem frakcyjnym 1450 nm. Odnotowano znaczną poprawę w zakresie zmarszczek.

– Inne prospektywne, randomizowane, podwójnie ślepe badanie wykonał Khoury i in. z podziałem twarzy w celu oceny połączonego wstrzyknięcia toksyny oraz zabiegu IPL w obrębie policzków. U piętnastu kobiet wykonano IPL następnie przydzielono do grupy w której wykonano osiem śródskórnych iniekcji toksyny po 0,1 ml w jeden policzek (8 j.) i osiem wstrzyknięć soli fizjologicznej w przeciwległym policzku. Znacząco większy odsetek pacjentów wykazał poprawę w obrębie małych zmarszczek po zastosowaniu IPL i toksyny w porównaniu z IPL w połączeniu z solą fizjologiczną. Osiągnięto również poprawę w zakresie rumienia. Autorzy doszli do wniosku, że dodatkowe użycie toksyny wzmacnia poprawę w zakresie drobnych zmarszczek i rumienia, uzyskaną dzięki IPL.

– Zimbler i in. przeprowadził badanie dziesięciu pacjentek. Pacjentom podano toksyny po jednie stronie twarzy 1 tydzień przed resurfacingiem laserowym za pomocą lasera CO2 i Erb:Yag. We wnioskach autorzy nie opisali negatywnego wpływu laserów na skuteczność toksyny botulinowej.

Badanie dotyczące leczenia depilacji i nadpotliwości pach

– Jedno interesujące badanie zostało przeprowadzone przez Paula i in. do badania połączonej terapii systemu laserowego do usuwania włosów i iniekcji toksyny botulinowej do leczenia nadpotliwości pach.

– W prospektywnym, podwójnie ślepym, randomizowanym badaniu, u dziewięciu pacjentów cierpiących na nadpotliwość wykonano zabieg laserowej depilacji. Tydzień później w obie pachy wstrzyknięto 100 j. toksyny i kontynuowano zabiegi depilacji laserem diodowym.

– Nie odnotowano żadnej różnicy w skuteczności toksyny po zastosowaniu lasera diodowego. Autorzy doszli do wniosku, że depilacja laserowa nie koliduje z leczeniem toksyną i obie procedury mogą być łączone podczas jednej sesji zabiegowej.

Czy toksyna botulinowa może leczyć blizny i choroby skóry?

Obecne rezultaty wykorzystania BoNT w leczeniu dermatologicznym są bardzo obiecujące. Prawdopodobnie zakres chorób skóry, w których będzie wykorzystywana toksyna botulinowa, ulegnie z czasem znacznemu rozszerzeniu…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.