fbpx

Czy toksyna botulinowa może leczyć blizny i choroby skóry?

Autor Przemek
Czy toksyna botulinowa może leczyć blizny i choroby skóry

Obecne rezultaty wykorzystania BoNT w leczeniu dermatologicznym są bardzo obiecujące. Prawdopodobnie zakres chorób skóry, w których będzie wykorzystywana toksyna botulinowa, ulegnie z czasem znacznemu rozszerzeniu.

Aleksandra szlachcic

dr hab.n.med. Aleksandra Szlachcic o wykorzystaniu toksyny botulinowej w leczeniu blizn i chorób skóry

specjalista dermatolog-wenerolog

Czym toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa (BoNT, botulinum toxin) to grupa kilku izoform o zdolności modyfikowania przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego poprzez presynaptyczne hamowanie uwalniania acetylocholiny. Dzięki tej własności posiada ugruntowaną pozycję w medycynie estetycznej.

Jakie jest zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej?

  • BoNT znalazła zastosowanie w innych dyscyplinach medycznych, np. w okulistyce, neurologii, ginekologii, jak również w dermatologii.
  • Podanie BoNT jest niezwykle efektywną, o wysokim profilu bezpieczeństwa procedurą w leczeniu idiopatycznej nadpotliwości.
  • Stwierdzono jej skuteczność w leczeniu oraz profilaktyce blizn przerosłych.
  • Ponadto BoNT redukuje aktywność sebocytów, jednego z czynników etiologicznych acne vulgaris, oraz napadowy rumień idiopatyczny lub wtórny w przebiegu rosacea.
  • Poza wymienionymi jednostkami klinicznymi w piśmiennictwie można znaleźć wiele doniesień o potencjalnej skuteczności terapeutycznej BoNT zastosowanej off label w innych chorobach skóry takich jak: łuszczyca, hydradenitis suppurativa, notalgia paresthetica, choroba Hailey-Hailey itd.
  • Bardzo interesujące, ale wymagające dalszych obserwacji są wyniki zastosowania BoNT w leczeniu łysienia plackowatego i androgenowego.

Trudna decyzja w sprawie botoksu: naturalny rezultat czy dłuższe efekty zabiegu

W zależności od ilości toksyny botulinowej podanej w czasie jednego zabiegu efekt może być bardziej trwały, ale mniej naturalny, lub odwrotnie. Czym się kierować, podejmując decyzję, co u danego pacjenta będzie lepsze?

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.