Obecne rezultaty wykorzystania BoNT w leczeniu dermatologicznym są bardzo obiecujące. Prawdopodobnie zakres chorób skóry, w których będzie wykorzystywana toksyna botulinowa, ulegnie z czasem znacznemu rozszerzeniu.
dr hab.n.med. Aleksandra Szlachcic o wykorzystaniu toksyny botulinowej w leczeniu blizn i chorób skóry
specjalista dermatolog-wenerolog
Czym toksyna botulinowa?
Toksyna botulinowa (BoNT, botulinum toxin) to grupa kilku izoform o zdolności modyfikowania przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego poprzez presynaptyczne hamowanie uwalniania acetylocholiny. Dzięki tej własności posiada ugruntowaną pozycję w medycynie estetycznej.
Jakie jest zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej?
- BoNT znalazła zastosowanie w innych dyscyplinach medycznych, np. w okulistyce, neurologii, ginekologii, jak również w dermatologii.
- Podanie BoNT jest niezwykle efektywną, o wysokim profilu bezpieczeństwa procedurą w leczeniu idiopatycznej nadpotliwości.
- Stwierdzono jej skuteczność w leczeniu oraz profilaktyce blizn przerosłych.
- Ponadto BoNT redukuje aktywność sebocytów, jednego z czynników etiologicznych acne vulgaris, oraz napadowy rumień idiopatyczny lub wtórny w przebiegu rosacea.
- Poza wymienionymi jednostkami klinicznymi w piśmiennictwie można znaleźć wiele doniesień o potencjalnej skuteczności terapeutycznej BoNT zastosowanej off label w innych chorobach skóry takich jak: łuszczyca, hydradenitis suppurativa, notalgia paresthetica, choroba Hailey-Hailey itd.
- Bardzo interesujące, ale wymagające dalszych obserwacji są wyniki zastosowania BoNT w leczeniu łysienia plackowatego i androgenowego.
Trudna decyzja w sprawie botoksu: naturalny rezultat czy dłuższe efekty zabiegu
W zależności od ilości toksyny botulinowej podanej w czasie jednego zabiegu efekt może być bardziej trwały, ale mniej naturalny, lub odwrotnie. Czym się kierować, podejmując decyzję, co u danego pacjenta będzie lepsze?
W procesie starzenia okolicy oka zachodzi szereg zmian. Począwszy od zwiotczenia, rozciągnięcia skóry powiek. Jest to najcieńsza skóra na naszym ciele, bez tkanki podskórnej, dlatego …
Badania pokazują, że od 25 do 45 procent kobiet cierpi na mniej lub bardziej zaawansowany problem z nietrzymaniem moczu. Inne statystyki podają, że jest to …