W zależności od ilości toksyny botulinowej podanej w czasie jednego zabiegu efekt może być bardziej trwały, ale mniej naturalny, lub odwrotnie. Czym się kierować, podejmując decyzję, co u danego pacjenta będzie lepsze?
Barbara Gelo
lekarz medycyny estetycznej, w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z chirurgii ogólnej. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu medycyny estetycznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Trendy w podejściu do zabiegów z wykorzystaniem botoksu
Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej, powszechnie nazywanej botoksem, to wciąż najszybszy sposób na wizualne odmłodzenie twarzy, nadanie jej wypoczętego wyglądu i wygładzenie zmarszczek w jej górnej części. Jednak czasy „nieruchomych twarzy”, na których nie drgał niemal żaden mięsień, już dawno minęły. Teraz pacjenci oczekują naturalnego efektu, przez który rozumieją zachowanie pewnej ruchomości mięśni. Ten trend jest jak najbardziej godny promowania, jednak takie podejście do zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej ma też swoje konsekwencje – satysfakcjonujące efekty iniekcji będą widoczne znacznie krócej. To z kolei powoduje mniejsze zadowolenie z zabiegu pacjentów. O tym problemie napisała w jednym z ostatnich postów na Instagramie lekarz medycyny estetycznej Barbara Gelo.
Botoks – co powinni wiedzieć pacjenci
– Zmarszczki poprzeczne czoła i okolica lwiej bruzdy to okolice, w których najczęściej wykonuję zabieg z użyciem toksyny botulinowej. Lege artis te dwa obszary powinny być leczone razem, bo jak wiadomo, przyroda nie lubi pustki i niestety „porażenie” jednego mięśnia wzmacnia pracę pozostałych. Istnieje jednak nieliczna grupa pacjentek, u których decyduje się na leczenie tylko jednej z wyżej wymienionych okolic – tłumaczy ekspertka w swoim poście i zastrzega:
Warto pamiętać, że toksyna nie działa od razu, ale dopiero po paru dniach.
Maksimum działania przypada na 2 tygodnie po zastosowaniu leku (każdy z 4 preparatów dostępnych w Polsce jest lekiem i może być stosowany wyłącznie przez lekarza).
Zazwyczaj po tym czasie wykonujemy ewentualną korektę. Wcześniejsze próby poprawek mogłyby skutkować kumulacją dawki.
Pacjenci przed zabiegiem botoksu mówią: „Proszę o naturalny efekt”
Czas utrzymywania się efektu po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej zależny jest od zastosowanej dawki. Jeśli chcemy, aby efekt działania był dłuższy, musimy pogodzić się z faktem, że w początkowym okresie ruchomość mięśnia czołowego i marszczącego brwi będzie znacznie zmniejszona. U niektórych osób jest to przyczyna dyskomfortu, który opisują jako uczucie ciężkości tej okolicy. Kolejną kwestią jest strach przed nienaturalnym efektem. Czyli nieśmiertelne „proszę o naturalny efekt” – ok, popieram jak najbardziej, ale ponownie, jeśli efekt ma być naturalny, czyli ma być zachowana niewielka ruchomość mięśni, to będzie on utrzymywał się krócej. Ile?
Od czego zależy, jak długo utrzyma się efekt botoksu?
Barbara Gelo tłumaczy: – Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. U niektórych zadowalający efekt będzie trwał miesiąc, u niektórych sześć. Po pierwsze, jak już wcześniej wspomniałam, zastosowana dawka. Po drugie, u każdego proces rehabilitacji mięśnia przebiega inaczej – u niektórych szybciej, u innych dłużej. Pamiętajmy, że działanie toksyny nie jest zero-jedynkowe. Im dłuższy czas minął od zabiegu, tym aktywność mięśnia jest lepsza. Po trzecie, każdy z nas ma inną „tolerancję” ruchomości swojego czoła, przyzwyczajamy się do dobrego i każda mała zmarszczka przyprawia nas o dreszcze. Kiedy w takim razie powtórzyć zabieg? Najlepszym momentem jest stan, w którym zmarszczki pozostają na skórze, nawet gdy nie wykonujemy marszczenia czoła czy brwi. Dla bardziej niecierpliwych – nie wcześniej niż po 3 miesiącach – dodaje ekspertka.
Smart aging – ten trend podbija medycynę estetyczną
Coraz więcej osób korzysta z usług klinik medycyny estetycznej, ale wyraźnie widać, że ich oczekiwania co do zabiegów znacząco się zmieniają. Coraz popularniejsze stają się procedury, które zapewniają spektakularny, a jednocześnie naturalny efekt, czyli te w duchu smart aging. Jakie zabiegi wpisują się w ten trend, a które tracą na popularności…
W badaniu opublikowanym w Archives of Facial Plastic Surgery porównano twarze bliźniaczek. Jedna z nich…
Naukowcy wciąż poszukują nowych substancji, których efekt działania będzie zbliżony do toksyny botulinowej. Jednym z…