fbpx

W jaki sposób botoks leczy lęk i depresję?

Autor Magdalena Błaszczak
botoks-leczy-lek-i-depresje

Badania przeprowadzone przez dr Erica Finzi z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona potwierdziły, że toksyna botulinowa zmniejsza objawy dwóch schorzeń psychicznych. Redukuje objawy depresji w chorobie afektywnej dwubiegunowe. Minimalizuje też poziom lęku, opornego na inne rodzaje leczenia.

Depresja – leczenie botoksem

W badaniach wzięło udział sześć osób dotkniętych chorobą afektywną dwubiegunową. Wszystkie były w trakcie epizodu depresyjnego o umiarkowanym i ciężkim nasileniu. Lekarz wykonał iniekcję botoksem nad nasadą nosa. Podanie botoksu w skórę między łukami brwiowymi (tzw. glabella, gładzizna) wtórnie modyfikuje przekaźnictwo nerwowe w mózgu. W ten sposób redukuje objawy typowe dla depresji. U jednego z pacjentów nie odnotowano wycofania się epizodu depresyjnego. Jednak jego stan poprawił się na tyle, że odstąpiono od leczenia elektrowstrząsami. 

Stany lękowe oporne na leczenie – działanie botoksu

W drugim etapie badań wzięło udział 6 kobiet. Wszystkie cierpiały na zaburzenia lękowe oporne na leczenie farmakologiczne i psychoterapeutyczne. Znaczne zmniejszenie objawów uogólnionego lęku wystąpiło u 3 z 6 pacjentek. 

W jaki sposób botoks wpływa na choroby psychiczne?

Dr Eric Finzi stwierdził, że wyraz twarzy i mimika generuje informację o dobrym samopoczuciu. Ta następnie przekazywana jest do odpowiednich ośrodków mózgowych. Dośrodkowe włókna nerwowe, które  mają początek w okolicy mięśni mimicznych, przekazują do mózgu informację na temat wyrazu twarzy i związanego z nim stanu emocjonalnego. Toksyna botulinowa po podskórnym wstrzyknięciu zmniejsza napięcie lub dyskomfort mięśni twarzy. Wywołuje więc wtórną do ich porażenia i rozluźnienia redukcję stresu psychicznego. Zmiany zachodzące w obrębie twarzy mają bezpośrednie odzwierciedlenie w ośrodkowych mechanizmach nerwowych.

CZYTAJ TAKŻE

Trendy w powiększaniu ust kwasem hialuronowym

Nowoczesne formy kwasu hialuronowego stworzone w oparciu o polimer PEG pozwalają osiągnąć najlepsze rezultaty przy zabiegach w obszarze czerwieni wargowej. Pozwalają wymodelować usta w niemal dowolny sposób.

Źródła: www.medscape.com www.sciencedirect.com www.healthline.com

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.