fbpx

Znieczulenie nasiękowe – tumescencyjne – kiedy i jak warto je stosować?

Autor Magdalena Błaszczak
Znieczulenie Tumescencyjne
Kamil Adamczyk

Dr Kamil Adamczyk o znieczuleniu nasiękowym

lekarz medycyny estetycznej, ekspert Infini Premium

Znieczulenie nasiękowe – tumescencyjne –  co to jest?

To rodzaj znieczulenia miejscowego, w którym podskórnie podaje się duże ilości bardzo rozcieńczonego środka miejscowo znieczulającego. Dzięki dużym ilościom roztworu, uciska on otaczające tkanki, penetrując także do warstw głębiej położonych. Nazwa „znieczulenie tumescencyjne” pochodzi od łacińskiego słowa tumescere – puchnąć. W wyniku podania znieczulenia miejscowo, tkanka jest nabrzmiała, twarda i opuchnięta. To zapewnia bardzo dobry efekt znieczulający oraz obkurczający naczynia krwionośne.

Znieczulenie nasiękowe – tumescencyjne – kiedy się je stosuje?

Ten rodzaj znieczulenia stosuje się gdy:

 • potrzebna jest interwencja chirurgiczna na dużym obszarze skóry i tkanki podskórnej;
 • jest to także jedna z podstawowych metod znieczulenia w trakcie zabiegów liposukcji;
 • przeprowadza się zabieg bez znoszenia świadomości. Co za tym idzie, nie wymaga zaangażowania personelu anestezjologicznego w procedurę chirurgiczną,
 • ze względu na korzyści, jakie niesie ze sobą znieczulenie tumescencyjne, stosowane jest ono także przy procedurach przebiegających w znieczuleniu ogólnym. Przy znieczuleniu nasiękowym, stosowany lek blokuje przewodnictwo nerwów czuciowych lokalnie. Stężenie leku w osoczu jest stosunkowo małe. Jego ilość zależy od wielkości obszaru, który ma być znieczulany oraz stopnia obkurczenia znajdujących się w pobliżu naczyń krwionośnych.

Znieczulenie nasiękowe – tumescencyjne – działania niepożądane

Przy tego typu znieczuleniu należy mieć na uwadze działania niepożądane leków miejscowo znieczulających. W tym wykorzystywanej najczęściej lignokainy. Po przekroczeniu progu stężenia toksycznego w osoczu lignokaina może powodować:

 • zaburzenia neurologiczne,
 • zaburzenia rytmu serca
 • nawet śmierć.

Dlatego niezwykle ważne jest przestrzeganie maksymalnych dawek stosowanych leków miejscowo znieczulających, w trakcie pojedynczego zabiegu. W szczególności, gdy zabiegowi poddawane są duże obszary skóry i tkanki podskórne, jak w przypadku liposukcji.

Znieczulenie nasiękowe – tumescencyjne – jaki preparat się podaje?

 • Do tego rodzaju znieczulenia wykorzystywana jest zazwyczaj lignokaina, w niektórych protokołach, w połączeniu z prylokainą.
 • Roztwór zawiera także adrenalinę, której zadaniem jest lokalne obkurczenie naczyń krwionośnych. Redukuje to krwawienie i zmniejsza tempo wchłaniania środka miejscowo znieczulającego do krwi.
 • W niektórych przypadkach do mieszaniny dodaje się także wodorowęglan sodu, w celu nasilenia działania środków miejscowo znieczulających, poprzez alkalizacje roztworu.

Zalety znieczulenia nasiękowego – tumescencyjnego:

 • zabieg może być bezpiecznie przeprowadzony bez potrzeby obecności personelu anestezjologicznego;
 • pacjent pozostaje świadomy w trakcie zabiegu, możliwa jest współpraca z pacjentem np. do zmiany pozycji na stole operacyjnym;
 • powoduje znacznie mniejsze krwawienie podczas zabiegu;
 • zmniejsza ryzyko aspiracji tłuszczu do naczyń krwionośnych;
 • zmniejsza ryzyko groźnych powikłań, np. zatorowości płucnej.

Zostaw komentarz

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.