fbpx

Złuszczanie skóry – jakie zabiegi warto wykonywać po lecie?

Autor Magdalena Błaszczak
Złuszczanie skóry

Dzisiejsza kosmetologia i medycyna mają do zaoferowania bogaty wachlarz różnych procedur, w których ekspert pielęgnacji z łatwością znajdzie rozwiązanie adekwatne do potrzeb nawet najbardziej wymagającej i wrażliwej skóry.

Sylwia Wójcik o złuszczaniu skóry

ekspert pielęgnacji, szkoleniowiec, specjalista ds. badań i rozwoju Bielenda Professional

Nowoczesne zabiegi złuszczające oparte są na różnych mechanizmach działania. Podstawowy podział to peelingi oparte na działaniu mechanicznym, chemicznym lub wykorzystujące zjawiska fizyczne.

Jakie są formy mechanicznego złuszczania skóry?

Do najpopularniejszych procedur mechanicznego złuszczania niewątpliwie można zaliczyć dermabrazję oraz jej łagodniejsze odpowiedniki – takie jak m.in. mikrodermabrazję diamentową, korudnowa, wodną, tlenową czy, niezwykle obecnie popularne, oczyszczanie wodorowe.

Chemiczne zabiegi złuszczające skórę

Do grupy zabiegów złuszczających – opartych na działaniu substancji chemicznych – zaliczają się kwasy, peelingi enzymatyczne i zabiegi złuszczające na bazie wysoko stężonego retinolu.

Zabiegi złuszczające wykorzystujące zjawiska fizyczne

Peeling kawitacyjny, laserowy peeling węglowy, peelingi wykorzystujące technologię laserową CO2, Er. YAG, Nd. YAG wykorzystują zjawiska fizyczne. Jest jeszcze jedna grupa zabiegów, których głównym celem nie jest złuszczanie, ale które powodują tego typu efekt i mogą być traktowane jako procedury złuszczające. Mowa tutaj o mezoterapii mikroigłowej i radiofrekfencji mikroigłowej.

Złuszczanie – najskuteczniejsze rodzaje kwasów

Zdecydowanie jednak, słysząc określenie „zabieg złuszczający”, widzimy przed sobą dużą grupę peelingów chemicznych, potocznie nazywanych „kwasami”.

Ze względu na głębokość stosowania dzielimy je na:

(1) bardzo powierzchowne – złuszczające do warstwy ziarnistej naskórka (jest to kwas glikolowy 20-50%, kwas migdałowy, roztwór Jessnera 1-2 warstwy, rezorcyna 20-30% [5-10min], TCA 10% [1 warstwa], kwas salicylowy 15%, kwas retinowy 1-5%),

(2) powierzchowne – złuszczające do warstwy podstawnej naskórka (jest to kwas glikolowy 50-70%, kwas migdałowy, kwas pirogronowy do 50%, połączenie kwasów AHA, roztwór Jessnera [3-5 warstw], rezorcyna 40-50% [40-60min], TCA 10-30%, kwas salicylowy 25%, kwas retinowy 5%),

(3) średniogłebokie  złuszczające naskórek i warstwę brodawkowatą skóry właściwej (jest to kwas pirogronowy 50-80%, fenol 88% bez okluzji, TCA 35-50%, kwas glikolowy 70% [trzymany dłużej]) ,

(4) głębokie – złuszczające naskórek, warstwę brodawkowatą i część warstwy siateczkowatej skóry właściwej: fenol [peeling Bakera-Gordona], TCA 50-60%.

Jak przygotować się do zabiegu złuszczania skóry?

Niezależnie od rodzaju procedury złuszczania, najważniejszym elementem przygotowania się do niej jest niestosowanie, minimum tydzień przed zaplanowanym terminem zabiegu, żadnej innej (nawet domowej) formy eksfoliacji. Dodatkowo, w przypadku peelingów i retinolu, wskazane jest przygotowanie przy pomocy dedykowanych preparatów opartych na składnikach które później będą wykorzystywane w terapii gabinetowej. Preparaty należy stosować minimum 2 tygodnie przed zabiegiem w gabinecie, ale na tydzień przed, odstawić. Przed zabiegiem niewskazane jest opalanie i depilacja skóry. Osoby mające tendencję do opryszczki mogą profilaktycznie zastosować preparaty z acyklowirem.

Jakie kosmetyki warto stosować po zabiegu złuszczania skóry?

Po zabiegu, niezależnie od wybranej procedury, istotna jest prawidłowa pielęgnacja pozabiegowa. Produkty stosowane do mycia i pielęgnacji pozabiegowej powinny być pozbawione barwników, substancji zapachowych, agresywnych substancji zmywających. Nie powinny być komodogenne i bardzo tłuste, ponieważ może to blokować proces złuszczania. Powinny być natomiast bogate w składniki regenerujące, nawilżające i wyciszające. Doskonale sprawdzi się Centella Asiatica, pantenol, alantoina, niacynamid czy B-glukany. Doskonałym wyborem są tez specjalistyczne kremy typu cover. To bezpieczne produkty regenerujące, mające w składzie pigment, który skutecznie maskuje ewentualne zaczerwienienia i podrażnienia.

Lipoliza – jakie efekty można uzyskać za jej pomocą (ZDJĘCIA przed i po zabiegu)

Mechanizm lipolizy wykorzystuje się w medycynie estetycznej w celu redukcji tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.