Bardzo popularny zabieg modelowania ust niesie ze sobą ryzyko wielu powikłań, najczęstsze z nich to opuchnięcia, zasinienia i grudki, które deformują kształt ust. Jednak mogą zdarzyć się także poważniejsze powikłania infekcyjne, takie jak ropień czy nadkażenia. Jak zminimalizować możliwość pojawienia się tych reakcji niepożądanych?

Iwona Radziejewska
flebolog, lekarz medycyny estetycznej z Saska Clinic Dr Radziejewska
Dobieranie preparatu do modelowania ust
Najczęściej wykorzystywanym materiałem do modelowania kształtu ust jest usieciowany kwas hialuronowy. W zależności od tego, co chcemy skorygować i jaki efekt uzyskać, lekarz wybiera do zabiegu preparaty kwasu hialuronowego o różnych właściwościach reologicznych, czyli różnej gęstości, lepkości, elastyczności itd.
- Warto zwrócić na to uwagę, że te najlepsze marki kwasów hialuronowych mają w swoim portfolio duży wybór preparatów, które pozwalają uzyskać optymalne efekty.
- Inny kwas powinien być użyty do podkreślenia konturu ust czy tzw. rynienki oraz podniesienia kącików, inny do uzyskania objętości, a jeszcze inny do nawilżenia i poprawy kolorytu czerwieni wargowej.
- W celu poprawy wyglądu i jakości ust możemy poza kwasem hialuronowym użyć preparatów do mezoterapii, osocza bogatopłytkowego.
- W mojej ocenie świetnie sprawdza się w tym celu fibryna bogatopłytkowa. Przeciwwskazaniem do zabiegu są m.in. czynne infekcje w obrębie twarzy oraz ogólnoustrojowe, m.in. opryszczka, dlatego profilaktycznie u osób mających wirusa Herpes stosujemy Heviran.
Przed zabiegiem modelowania ust warto sprawdzić zęby i zatoki
Trzeba też zwrócić uwagę na zdrowe zęby i zatoki, to pozwoli uniknąć lub znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się niektórych powikłań. Co ważne, przed zabiegiem modelowania ust warto usunąć nadmiar kamienia nazębnego, bo może być on siedliskiem dużej ilości bakterii, które bardzo „lubią” kwas hialuronowy i mogą powodować powikłania w postaci nadkażenia.
Alkohol i leki mogą przyczyniać się do powikłań po zabiegu modelowania ust
Usta są bardzo unerwioną i wrażliwą częścią twarzy. Posiadają na swojej powierzchni dużą ilość receptorów czuciowych, które dostarczają przyjemnych bodźców np. podczas pocałunku, ale z drugiej strony musimy je bardzo dobrze znieczulić, żeby zapewnić komfort zabiegu. Do tego celu służą nowoczesne preparaty w formie żelu, które nakładamy na 15-30 minut przed zabiegiem. Po każdym zabiegu związanym z iniekcją usta reagują obrzękiem, czasem może pojawić się zasinienie.
- Dlatego przed zabiegiem warto przez kilka dni unikać alkoholu oraz leków, które mogą rozrzedzić krew, w tym NLPZ np. Ibuprofen itp.
- Po zabiegu unikamy intensywnych ćwiczeń, rozgrzewania, ostrych przypraw oraz alkoholu.
Mniejsze ryzyko powikłań naczyniowych
Zawsze należy wziąć pod uwagę, że podany kwas hialuronowy może całkowicie nie zaniknąć nawet po upływie roku czy kilku lat. Usta zawsze pozostaną nieco większe, co z jednej strony jest bardzo korzystne, bo każdym kolejnym zabiegiem uzyskujemy lepsze efekty, a odstępy między zabiegami stają się coraz dłuższe. Z drugiej strony ważne jest, żeby uzyskany efekt był ładny i postrzegany jako naturalny, a nie widoczny jako ingerencja estetyczna. Trzeba pamiętać, że każdy zabieg z użyciem wypełniacza może wiązać się z ryzykiem powikłań naczyniowych dlatego tak ważne jest, żeby tego typu zabiegi wykonywał lekarz, który wie jak szybko i właściwie zareagować w takiej sytuacji.
Inne powikłania występujące po zabiegu modelowania ust
- ślepota,
- martwica skóry i tkanki podskórnej,
- poważne powikłania infekcyjne, np. ropień, uformowanie biofilmu,
- otrzymujące się do kilku lat ziarniniaki,
- wstrząs anafilaktyczny,
- późne reakcje alergiczne,
- przedłużające się obrzęki wywołane przez implantację kwasu w niewłaściwe miejsce.
Martwica skóry – zamknięcie naczynia krwionośnego – szczegółowy plan postępowania
Podanie preparatu do naczynia krwionośnego grozi m.in. martwicą. Ryzyko zmniejsza wykonana aspiracja, której czas powinien wynosić 5–10 sekund. Należy jednak pamiętać, że nawet aspiracja nie gwarantuje stuprocentowego bezpieczeństwa zabiegu. Co zrobić gdy doszło do zamknięcia światła naczynia?
Proces starzenia się skóry przebiega w różnym tempie i jest uzależniony od wielu czynników zewnętrznych…
Opadające powieki dodają lat i sprawiają, że twarz wygląda smutno. Medycyna estetyczna ma szereg rozwiązań,…