fbpx

Zagrażająca ślepota – jak postępować w oczekiwaniu na karetkę?

Autor Magdalena Błaszczak
zagrazajaca-slepota

„Złote 90 minut” – tak potocznie mówi się o czasie, w którym można odwrócić ślepotę. Przyjmuje się, że po półtorej godzinie od zamknięcia światła tętnicy środkowej siatkówki przez kwas hialuronowy, jest ona nieodwracalna. Dlatego liczy się każda minuta w oczekiwaniu na pomoc.

adrian-wiatrowski

dr Adrian Wiatrowski

lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Pawlikowski

W jaki sposób dochodzi do ślepoty po podaniu kwasu hialuronowego?

 • Ślepota jest najpoważniejszym powikłaniem naczyniowym w zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej.
 • Wywołana jest przez przedostanie się materiału wypełniającego tkanki do tętnicy środkowej siatkówki.
 • Poprzez liczne anastomozy tętniczo-tętnicze w obrębie twarzy, wygenerowanie tego powikłania jest jak najbardziej możliwe również przy modelowaniu ust.
 • W teorii przyjmuje się, że ślepota jest nieodwracalna po 90 minutach od zamknięcia światła tętnicy środkowej siatkówki.

Jak zachować się, gdy istnieje ryzyko tego powikłania?

Niezbędne jest:

 • natychmiastowe zaprzestanie podawania preparatu;
 • podjęcie leczenia przedszpitalnego;
 • wezwania karetki pogotowia celem przekazania pacjenta na ostry dyżur okulistyczny.

Jako, że utrata wzroku jest stanem ostrym, dopuszcza się podanie hialuronidazy bez uprzedniego wykonania próby uczuleniowej. Należy jednak pamiętać o posiadaniu zestawu przeciwwstrząsowego w gabinecie oraz o znajomości procedury leczenia wstrząsu anafilaktycznego w przypadku jego wystąpienia.  

Postępowanie przedszpitalne w oczekiwaniu na przyjazd karetki obejmuje:

 •  podanie 1000-1500 U hialuronidazy z miejsce iniekcji kwasu hialuronowego;
 • podanie kwasu acetylosalicylowego w dawce 600 mg doustnie;
 • podanie 2-3 kropli 0,5% roztworu tymololu w postaci kropli do oczu do niewidzącego oka;
 • wywołanie hiperkapni poprzez oddychanie pacjenta np. do papierowej torby;
 • wykonanie mocnego masażu gałki ocznej;
 • podanie zagałkowe hialuronidazy w dawce 1000-1500 U – tylko w przypadku lekarzy potrafiących wykonać procedurę;
 • przekazanie pacjenta zespołowi pogotowia ratunkowego. Koniecznie z poinformowaniem o potrzebie wykonania zagałkowego podania hialuronidazy na ostrym dyżurze okulistycznym, oraz wyposażenie pacjenta/zespołu karetki w hialuronidazę.

Martwica skóry – objawy, postępowanie

Aby wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, trzeba mieć oczywiście odpowiednie uprawnienia. Warto sobie uświadomić, że żaden, nawet pozornie błahy zabieg, nie jest w stu procentach bezpieczny. Niezbędna jest perfekcyjna znajomość anatomii twarzy oraz spora dawka pokory. 

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.