Pacjentki chorujące na Hashimoto mają wiele charakterystycznych objawów tej przewlekłej choroby. Wśród nich często występują: nadmierne zwiotczenie skóry, skłonność do powstawania cellulitu i pojawienie się nadmiernego owłosienia typu męskiego. Jakie technologie i zabiegi będą skutecznie i przede wszystkim w bezpieczny sposób niwelować te estetyczne problemy?
Magdalena Gucik
Dyplomowany kosmetolog i pedagog. Absolwentka KWSPZ na stałe związana z Medestetis w Krakowie
Charakterystyczne objawy niedoczynności tarczycy
Przyczyną niedoczynności tarczycy, czyli stanu, w którym gruczoł tarczycy produkuje niedostateczną ilość hormonów, może być m.in. choroba Hashimoto, a także zażywanie niektórych leków, usunięcie tarczycy, brak TSH. Objawy Hashimoto są dość charakterystyczne, jeśli się je zna. Do najczęstszych należą: nadmierna senność, zmęczenie, drażliwość, problem z koncentracją, zaburzenia pamięci, uczucie zimna, kruchość i łamliwość włosów i paznokci, sucha, blada i łuszcząca się skóra, zwłaszcza na łokciach, kolanach i śródstopiu. Wiele kobiet z niedoczynnością tarczycy skarży się również na wypadanie włosów lub na pojawienie się nadmiernego owłosienia typu męskiego wywołane zaburzeniami hormonalnymi.
Zaburzenia wyglądu sylwetki i wagi ciała
Pojawiają się także często objawy ze strony układu pokarmowego: spowolniony metabolizm, zaparcia, wzrost masy ciała (co się łączy z występowaniem cellulitu), problem z utrzymaniem prawidłowej wagi. Schorzeń autoimmunologicznych, w tym Hashimoto, nie można całkowicie wyleczyć, można natomiast złagodzić ich objawy. Dzięki odpowiednio dobranym lekom, prawidłowej diecie i umiarkowanej aktywności fizycznej zmienia się komfort życia, natomiast odpowiednio dobrane zabiegi zniwelują problemy estetyczne wywołane przez tę chorobę.
Kiedy można bezpiecznie wykonywać zabiegi u osób z Hashimoto?
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii wykonywane są u pacjentów, którzy mają od dłuższego czasu uregulowaną gospodarkę hormonalną, czyli poziom hormonu TSH jest w normie, a poziom przeciwciał jest bardzo niski. Wówczas choroba Hashimoto nie wyklucza z zabiegów m.in. iniekcji toksyny botulinowej, podania kwasu hialuronowego o różnej gęstości, zabiegów mikronakłuwania skóry z jednoczesnym podaniem składników aktywny lub własnym osoczem bogatopłytkowym. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej hi-tech również wykonywane są u pacjentek z niedoczynnością tarczycy. Wśród nich najbardziej sprawdzają się: ultradźwięki, intensywne światło pulsacyjne, laser diodowy, fala akustyczna, mechaniczna stymulacja skóry.
Problem z nadmiernym owłosieniem typu męskiego
U pacjentek, które mają np. problem z nadmiernym owłosieniem typu męskiego, warto zastosować medyczny laser diodowy. Urządzenie emituje światło o długości fali 810 nm, sprawdzi się w trwałym usunięciu włosków twardych, mocnych i w kolorze czarnym, które zlokalizowane są na brodzie, wąsiku, policzkach, szyi, które często pojawiają się u pacjentek z Hashimoto (a także z Zespołem policystycznych jajników, w skrócie PCO). Zabieg wykazuje się dużą skutecznością, należy jednak pamiętać o tym, by pacjentka przynajmniej na 4 tygodnie przed zabiegiem przestała wyrywać niechciane włoski pęsetką, plastrami, woskiem, a zaczęła używać np. maszynki jednorazowej.
Warto jednak pamiętać, że jeżeli u danej pacjentki występują włoski w kolorze białym, czyli siwe, laser diodowy ich nie usunie. Zabiegi wykonuje się w określonych odstępach czasowych, które ustala kosmetolog na wizycie. Zazwyczaj jest to co 4 tygodnie, ale bywa, że przerwy są dłuższe. Liczba zabiegów niezbędnych do osiągnięcia zadowalającego efektu jest indywidualna, minimalna ilość to 4, w przypadku osób z Hashimoto liczba wizyt u kosmetologa może być większa. W trakcie wykonywania serii zabiegów epilacji laserowej należy stosować wysoką fotoprotekcję.
Bezpieczny zabieg poprawiający jędrność skóry
Urządzenia wykorzystujące technologie fali akustycznej sprawdzą się u pacjentek z cellulitem, wiotką skórą, obrzękami oraz lokalnym nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jest to bezpieczna i niezwykle skuteczna metoda wykorzystująca naturalne procesy zachodzące w organizmie. Fala akustyczna charakteryzuje się wysoką amplitudą ciśnienia w stosunku do otoczenia. W chwili wprowadzenia jej do ciała rozprzestrzenia się na duże obszary, stymulując poszczególne warstwy skóry. Dzięki temu:
- przyśpiesza metabolizm komórkowy,
- powoduje powstawanie nowych naczyń krwionośnych i zwiększa ukrwienie.
- poprawia elastyczność, jędrność i napięcia skóry,
- rozbija tkankę tłuszczową, cellulit oraz zmniejsza obwód ciała w miejscu poddanym terapii.
Zabieg jest bezbolesny, zaleca się, by go wykonywać w serii. By efekty były szybsze i bardziej trwałe, warto połączyć go z mechanicznym masażem skóry np. endermologią.
Indywidualny plan terapii przy Hashimoto
W zależności od wymagań i problemów, z jakimi zgłasza się pacjent do lekarza medycyny estetycznej czy kosmetologa, po skrupulatnie przeprowadzonej przez specjalistę konsultacji zostaje opracowany plan. Wyżej opisane zabiegi nie wykluczają się wzajemnie, bywa również, że jedną technologią można zniwelować kilka problemów. Kluczowa tutaj jest współpraca specjalista-pacjent i stosowanie zaleceń dotyczących częstotliwości zabiegów i ich liczby w serii, a także właściwej pielęgnacji.
Lipoliza – jakie efekty można uzyskać za jej pomocą (ZDJĘCIA przed i po zabiegu)
Mechanizm lipolizy wykorzystuje się w medycynie estetycznej w celu redukcji tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki…
Największe piersi, jakie redukowałam, ważyły w sumie ponad 6 kg. Biust był tak duży, że uniemożliwiał pięćdziesięcioletniej pacjentce spanie na brzuchu oraz na plechach. Przygniatał …
Są impulsami pobudzającymi komórki macierzyste do regeneracji. Stanowią swoisty łącznik komunikacji komórek skóry. Dzięki ich działaniu po aplikacji na skórę siedmiokrotnie zwiększa się synteza kolagenu …