fbpx

Jakie zabiegi opłaca się zrobić przed latem, a jakie nie?

Autor Magdalena Błaszczak
zabiegi-na-twarz

Są zabiegi, których wykonanie przed latem poleca wielu specjalistów, bo przynoszą wiele korzyści w czasie wzmożonej ekspozycji na słońce. Jednak wiele procedur, mimo że są całoroczne, lepiej nie wykonywać o tej porze roku.

dr Anna Piwek

lekarz medycyny estetycznej, flebolog, Time Clinic

Wiosną wielu pacjentów odwiedzających kliniki medycyny estetycznej chce poddać się serii zabiegów, by w czasie wakacji oraz w sezonie ważnych przyjęć rodzinnych cieszyć się jak najlepszym wyglądem. Jednak nie wszystkie procedury wykonane o tej porze roku przyniosą oczekiwane efekty albo rekonwalescencja i zalecenia pozabiegowe, które są niezbędne po niektórych wizytach, mogą znacząco skomplikować pacjentowi życie. Jakie zabiegi warto zrobić przed latem, a które odłożyć na inną porę roku?

Botoks – polecany zabieg na twarz

Tuż przed latem warto zrobić zabieg toksyną botulinową, ponieważ latem mamy najbardziej intensywną mimikę twarzy. Są to odruchowe marszczenia czoła i mrużenie oczu. Wtedy właśnie podanie toksyny ma największe uzasadnienie, ponieważ zabezpiecza ona te obszary, które ulegają największemu marszczeniu. Warto też zaznaczyć, że połączenie kwasu hialuronowego z toksyną botulinową w kolejności: najpierw botoks, a potem mezoterapia, wydłuża działanie pierwszego zabiegu.

Mezoterapia – zabieg do ochrony twarzy przed fotostarzeniem

Gdy w grę wchodzi ochrona przed słonecznym uszkodzeniem skóry, mezoterapia nie ma sobie równych. Stosuje się do tego zabiegu preparat kwasu hialuronowego zwykle nieusieciowanego, aby związać w tkance wodę i utrzymać ją, co chroni przed uszkodzeniem posłonecznym. Estetycznie skóra jest rozświetlona, bardziej napięta, ma poprawiony koloryt i zdecydowanie lepiej wchłania składniki aktywne zawarte w kosmetykach. Taki zabieg w okresie letnim warto powtarzać trzykrotnie co dwa tygodnie. Kwas hialuronowy łączy się z innymi związkami dającymi podobne efekty napięcia i poprawy jakości skóry. Jak wspomniałam wcześniej, dobrze wykonane zabiegi mezoterapii wiążą się z lepszymi efektami podania toksyny botulinowej.

zabiegi-na-twarz-lato

Usta – niezbędne nawilżenie

Zabiegi na usta nie zawsze muszą się łączyć z powiększaniem lub zaznaczaniem konturu. Na lato warto przeprowadzić zabieg nawilżenia ust, co jest związane z zastosowaniem trochę delikatniejszych preparatów kwasu hialuronowego, które nie są produktami do wypełniania, tylko nadają wargom jędrność i nawilżenie tkanek. Zabieg wpływa na poprawę kolorytu ust i podkreśla ich kontur. Bezpośrednio po zabiegu usta są naturalnie powiększone, co mija po kilku dniach. Warto zauważyć, że usta potem nie ulegają uszkodzeniu oraz przesuszeniu na słońcu. Mają też wyrównaną powierzchnię i intensywniejszy odcień czerwieni wargowej, ponieważ dobrze nawodniona tkanka inaczej odbija światło.

HIFU – zabieg poprawiający jędrność skóry twarzy

Zabiegi HIFU wpływają na wytwarzanie kolagenu w skórze, przez co poprawiają jej napięcie i ujędrnienie. Wykonuje się je przed mezoterapią. Zabiegi te mają za zadanie unieść tkanki, co wynika z przebudowy skóry i pojawienia się nowego kolagenu. Aby wzmocnić efekt, po około dwóch tygodniach można dodać preparaty osocza bogatopłytkowego, ponieważ najbardziej efektywnie działają one w uszkodzonej tkance. Przyspieszając działanie naprawcze, dają w połączeniu z HIFU znakomite efekty.

Zabiegi, których nie warto robić przed latem

Wszystkie inwazyjne zabiegi, które wywołują w skórze intensywny stan zapalny, lepiej odłożyć na inną porę roku, ponieważ gojąca się, osłabiona skóra jest praktycznie bezbronna i czynniki zewnętrzne, takie jak promienie UV docierające do skóry w czasie nawet minimalnej ekspozycji na słońce, mocno ją uszkadzają. Efekty mogą być tragiczne – głębokie przebarwienia, których usunięcie zajmie później długie tygodnie i będzie wymagało wieloetapowego leczenia. Dlatego zabiegi laserowe czy peelingi chemiczne, nawet jeśli są określane jako całoroczne, lepiej wykonywać kilka tygodni po wakacjach, a nie przed.

Liposukcja – rekonwalescencja w czasie upałów

Kolejnym zabiegiem, który teoretycznie może być wykonywany o każdej porze roku, ale jednak lepiej nie robić go tuż przed latem, jest liposukcja. Po zabiegu przez około trzech tygodni utrzymuje się obrzęk, a ciało jest tkliwe. Wysokie temperatury mogą wzmagać dyskomfort w tym czasie. By przyspieszyć proces gojenia się tkanek po zabiegu, przez kilka tygodni (zwykle sześć) trzeba również nosić specjalne ubrania uciskające lub opaski (w przypadku liposukcji podbródka). W czasie upałów nie jest to komfortowa sytuacja, mimo że tego typu stroje kompresyjne są wyprodukowane z przepuszczających powietrze tkanin.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.