fbpx

„Chomiki” na twarzy – dlaczego tak trudno je usunąć?

Autor Magdalena Błaszczak
chomiki
lek-Aleksandra-Strobel-Pytel

lek. med. Aleksandra Strobel-Pytel o zabiegach na chomiki

lekarz medycyny estetycznej, właścicielka Perfect Harmony Gdańsk Instytut Medycyny Estetycznej

Czym są „chomiki”?

Pacjenci pojawiający się moim w gabinecie dość często proszą o zredukowanie „chomików”. Zacznijmy od tego, czym one są. To nic innego, jak luźne tkanki znajdujące się poniżej „ramy” twarzy, czyli poniżej linii wyznaczonej przez dolną krawędź żuchwy. Problem ich występowania czasem dotyczy nie tylko dolnego, ale i środkowego piętra twarzy. Aby go rozwiązać, należy go prawidłowo zidentyfikować, czyli zastanowić się, skąd on się bierze. Opadanie owalu twarzy to naturalny proces starzenia się skóry i odwracania się „trójkąta młodości”.

W jaki sposób starzeje się twarz?

 • Proces starzenia obejmuje skórę, mięśnie, kości, więzadła, powięzie oraz tkankę tłuszczową.
 • Z wiekiem następuje resorpcja kości, częściowo w obrębie kości jarzmowej, głównie w obrębie szczęki i żuchwy.
 • Proces przyspiesza wraz z utratą uzębienia i braku prawidłowego leczenia stomatologicznego, czego efektem jest zmniejszenie masy struktur podporowych i zapadnięcie się tkanek.
 • Podobnie jest z redystrybucją tkanki tłuszczowej, która zanika w głębokich kompartmentach, a przerasta w powierzchownych, szczególnie w okolicy fałdów nosowo-wargowych.
 • Ten proces wraz z rozluźnieniem więzadeł i powięzi powoduje przemieszczanie się struktur na twarzy. Tak powstaje efekt „obsunięcia” czy „opadnięcia” owalu.
 • Podobnie z wiekiem mięśnie zmniejszają swoją objętość, a skóra, w której zmniejsza się ilość kolagenu i elastyny, przestaje być utrzymującym to wszystko spoiwem.

Biorąc pod uwagę poziom skomplikowania problemu, trudno oczekiwać, żeby istniało jedno idealne rozwiązanie, aby usunąć chomiki.

Najskuteczniejsze zabiegi na chomiki:

Dobiera się je i łączy w zależności od stanu skóry i wyglądu twarzy pacjenta. Są to:

 • stymulatory tkankowe;
 • nici liftingujące i rewitalizujące;
 • kwas hialuronowy;
 • lipotransfer;
 • HIFU;
 • fala radiowa, urządzenia wykorzystujące prądy TENS oraz dedykowane masaże;
 • ostatecznie: chirurgiczny półlifting twarzy. 

Martwica skóry – zamknięcie naczynia krwionośnego – szczegółowy plan postępowania

Podanie preparatu do naczynia krwionośnego grozi m.in. martwicą. Ryzyko zmniejsza wykonana aspiracja, której czas powinien wynosić 5–10 sekund…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.