Wyszczuplanie łydek botoksem – HIT czy KIT?

Autor Magdalena Błaszczak
wyszczuplanie-lydek-botoksem

Umiejętne podanie toksyny botulinowej może znacznie wyszczuplić nogi. U kogo sprawdzi się ten zabieg, a kto nie powinien z niego korzystać?

dr-dominik-kalinowski

Dr Dominik Kalinowski o wyszczuplaniu łydek toksyną botulinową

Lekarz stomatolog, specjalista medycyny estetycznej

Wyszczuplanie łydek botoksem

Moda na wyszczuplanie tej części ciała toksyną botulinową pochodzi z Korei. Zabieg wykonywany jest tam już od kilkunastu lat, ponieważ Koreankom bardzo podobają się smukłe łydki. Autorzy artykułu „Botulinum toxin A treatment for contouring of the lower leg” opublikowali na stronie www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov informacje o zastosowaniu tej metody u dwóch kobiet już w 2006 roku. U obydwu pań widoczne wyszczuplenie pojawiło się po upływie 3 tygodni od wykonania zabiegu. Utrzymywało się przez 6-8 miesięcy. U żadnej z kobiet nie pojawiły się ogólnoustrojowe efekty uboczne.

Wskazania do zabiegu botoksu na łydki:

  • przerost mięśni obciążonej łydki, który jest często spowodowany nierównomiernym obciążeniem kończyn dolnych. Te z kolei bywają spowodowane wadami postawy, zwłaszcza skoliozą.
  • rozbudowane mięśnie łydki. W tym przypadku można wykonać zabieg z powodów estetycznych oraz praktycznych. Bywa, że przerośnięte mięśnie nie pozwalają na przykład nosić zimą kozaków. Zastosowanie toksyny botulinowej pozwala zmniejszyć obwody łydek o kilka centymetrów i rozwiązać ten problem. 
 

Jak wygląda zabieg wyszczuplania łydek botoksem?

Cała procedura nie wymaga ani znieczulenia, ani nie powoduje procesu rekonwalescencji. Lekarz wprowadza do mięśni brzuchatych łydek preparat toksyny botulinowej. Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Toksyna botulinowa blokuje połączenia między zakończeniami nerwów, a unerwionymi przez nie mięśniami. Innymi słowy: blokuje tzw. synapsy nerwowo – mięśniowe.  Odpowiednio wykonany zabieg nie upośledza ruchu. Działa tylko w obrębie zaplanowanych części mięśni, pozostałe  funkcjonują bez zmian.  Pierwsze efekty pojawiają się po upływie 2-6 tygodni. Czas działania toksyny wynosi ok. 2-4 miesięcy. Jednak efekt wizualny utrzymuje się nawet przez 6-8 miesięcy.

Zalety zabiegu wyszczuplania łydek toksyną botulinową

  • Smukłe nogi,
  • redukcja uczucia „ciężkich nóg”,
  • wyszczuplenie przerośniętych mięśni łydek,
  • rozluźnienie napięcia mięśni łydek,
  • redukcja przykurczu mięśni.

Wyszczuplanie łydek toksyną botulinową – dla kogo ten zabieg?

Zabieg przyniesie widoczny efekt wyszczuplenia nóg u osób, które maja nadmiernie rozbudowane mięśnie łydek. Efekt wysmuklenia wynika bowiem z czasowego zaniku mięśniowego. Iniekcje toksyną botulinową można powtarzać co 6-8 miesięcy. Warto wiedzieć, że zabieg nie sprawdzi się raczej w przypadku osób z dużą nadwagą lub otyłych. Toksyna botulinowa nie ma wpływu na redukcję tkanki tłuszczowej. Działa tylko na pracę mięśni. Dlatego zabieg należy traktować raczej jako modelujący nogi. 

Przeciwwskazania do zabiegu toksyną botulinową

  • Ciąża i okres karmienia piersią (nie przeprowadzano badań na ciężarnych i karmiących piersią),
  • choroby nowotworowe,
  • alergie na składniki preparatu, 
  • aktywne infekcje w obrębie iniekcji,
  • przerost łydek wynikający z lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej,
  • zaburzenia nerwowo-mięśniowe.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

Zostaw komentarz

CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności