fbpx

W jaki sposób pijawki wpływają na urodę?

Autor Magdalena Błaszczak
pijawki-portal

W 2004 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wprowadziła hirudoterapię do medycznych sposobów leczenia.W ślinie pijawek znajduje się ponad 300 substancji aktywnych, które wpływają korzystnie na ludzki organizm.

lukasz-Grzywinski-o-hirudoterapii

mgr. Łukasz Grzywiński o hirudoterapii

fizjoterapeuta z Colibri Clinic

W jaki sposób pijawki wpływają korzystnie na zdrowie?

Pijawka lecznicza posiada w swoich gruczołach wiele związków, które zapobiegają zakrzepowemu zapaleniu żył, chronią przed udarami i zawałami serca, usprawniają krążenie krwi w całym organizmie i dotleniają organy ciała. Poprawiają przy tym odporność immunologiczną organizmu i doprowadzając do stanu homeostazy, która niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania. Działania pijawek chronią przed niejednym zgubnym wpływem cywilizacji.

Jakie najważniejsze substancje przekazują nam pijawki?

Z ich śliny wyodrębniono około 300 aktywnych substancji, z których 150 zostało przebadanych i udowodniono ich prozdrowotne właściwości. Są to między innymi:

  • hialuronidaza, która ułatwia przedostawanie się do organizmu różnych leczniczych substancji, zwiększa przenikalność tkanek i ścianek naczyń;
  • eglina, która ma silne działanie przeciwzapalne i hamuje produkcję wolnych rodników, wykazuje także działanie przeciwnowotworowe;
  • hirudyna, która hamuje krzepnięcie krwi;
  • hementyna, która zapobiega krzepnięciu krwi, rozpuszcza zakrzepy i udrażnia naczynia;
  • apyraza, o działaniu przeciwzakrzepowym;
  • saratyna, ma działanie przeciwmiażdżycowe;
  • destabilaza, która stymuluje wzrost włókien nerwowych i rozpuszcza stare skrzepy i wiele innych.

Jak wygląda proces przykładania pijawek?

Hirudoterapeuta przykłada pijawki w odpowiednie miejsca, czyli wybrane punkty na ciele. Z reguły w pierwszej sesji zaczyna się od pępka, aby wpływając na narządy wewnętrzne, poprawić stan wiscelarny pacjenta i przyspieszyć procesy regeneracyjne. Sam zabieg trwa zazwyczaj 45 minut. Następnie zdejmuje się pijawki i zakłada opatrunek. Trzeba pamiętac o luźnym ubraniu, bo opatrunki są dość duże i grube. Liczba potrzebnych do zabiegu pijawek jest określana na podstawie stanu pacjenta oraz nasilenia danego schorzenia.

Co odczuwa pacjent? 

W momencie zaczepiania pijawki pacjent może odczuwać lekkie szczypanie. Co jakiś czas można poczuć kolejne szczypnięcie (porównywalne do poparzenia pokrzywą). Takie odczuwanie może mieć miejsce do około 5 minut. Po tym czasie pijawka wpuszcza substancję przeciwbólową i do końca zabiegu pacjent już nie odczuwa żadnego dyskomfortu.

Czy zabieg hirudoterapii jest bezpieczny? 

Tak, pod warunkiem, że jest wykonywany przez osobę z wykształceniem medycznym, po odpowiednim szkoleniu/kursie hirudoterapii. Zabieg powinien być poprzedzony dokładnym wywiadem z pacjentem i zapoznaniem się z jego dokumentację medyczną.

Jakie są przeciwwskazania do hirudoterapii?

Przeciwskazaniami do wykonania zabiegu są: ciąża i laktacja, hemofilia, anemia, zakażenie HIV, gruźlica, krwawienie z narządów wewnętrznych, trwająca menstruacja, nowotwory złośliwe, choroby psychiczne

W jaki sposób pijawkami można wpływać na wygląd ciała i skóry? 

Substancje wydzielane przez pijawki, a szczególnie antyelastaza spowalniają procesy starzenia się skóry. Z tego względu hirudoterapia ma szerokie zastosowanie w dermatologii i kosmetologii. Wydzielane przez pijawki fibrynazy i kolagenazy odgrywają ważną role w procesie gojenia ran, a zatem świetnie sprawdzają się w leczeniu po zabiegach chirurgicznych i replantacjach.

Jakie schorzenia dermatologiczne można nimi wyleczyć? 

Pijawki doskonale działają w przypadku trądziku, egzemy, łuszczycy. Warto po nie sięgnąć w przypadku trudno gojących się ran, pajączków, żylaków czy cellulitu. Pomagają usunąć nadmiar wody z organizmu, są w tym przypadku szczególnie skuteczne w połączeniu z terapią wisceralną. Świetnie oczyszczają limfę z toksyn.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.