Z wiekiem zmniejsza się ilość kolagenu i włókien elastycznych, co prowadzi to utraty elastyczności i napięcia skóry. Zmniejsza się ilość endogennego kwasu hialuronowego, liczba gruczołów łojowych i potowych. Naskórek ulega pogrubieniu, przesuszeniu. Pojawiają się deficyty ceramidów, uszkodzenia DNA komórek, plamy pigmentacyjne. Dochodzą do tego zmiany w kośćcu, atrofia tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Te zmiany są najszybciej widoczne w okolicach oczu.
dr Dominika Posłowska o zabiegach odmładzających okolicę oczu
lekarz medycyny estetycznej
Osocze bogatopłytkowe pod oczy
Wydaje się, że o osoczu napisano już wszystko, więc tylko przypomnę.
Czynniki wzrostu wydzielane przez płytki krwi podczas degranulacji po kontakcie z odsłoniętymi włóknami kolagenu (nakłuciu skóry):
– stymulują proliferację komórek (nie tylko fibroblastów, zależy to od głębokości podania);
– wzmagają wytwarzanie macierzy międzykomórkowej;
– przyspieszają gojenie, regenerują.
– Wiemy również, że regulują proces melanogenezy,
– hamują stan zapalny, co wykorzystujemy w leczeniu przebarwień, utrwalonego rumienia, trądziku różowatego.
Tkanka tłuszczowa
Nasze endogenne płynne złoto – tłuszcz. Tkanka z jednej strony często niechciana, z drugiej – fascynujące, własne źródło komórek macierzystych. Komórki macierzyste to grupa pierwotnych komórek naszego organizmu, które mają zdolność nieograniczonego namnażania się, podziałów i przekształcania we wszystkie inne rodzaje komórek. Ich zdolności regeneracyjne i naprawcze są wykorzystywane w medycynie urazowej, m.in. w leczeniu uszkodzonego rdzenia kręgowego, w ortopedii, od lat doceniamy te z krwi pępowinowej. Zastosowanie totipotencjalnych komórek macierzystych w medycynie estetycznej jest stosunkowo nowe i wznosi ją na wyższy poziom – medycyny regeneracyjnej. Cienka, wiotka skóra powiek często wymaga od nas silnego i zdecydowanego działania, inaczej rezultaty zabiegów bywają niesatysfakcjonujące. Tkanka tłuszczowa z komórkami macierzystymi spełnia kilka funkcji jednocześnie. Przede wszystkim uzupełnia i tak ubogą w tej okolicy tkankę podskórną, co daje podparcie skórze. Redukuje zasinienia (bo odsuwa od cienkiej skóry prześwitujący mięsień okrężny oka). I wreszcie – silnie, ale w naturalny sposób stymuluje, zagęszcza skórę i poprawia jej kondycję.
Blefaroplastyka
Przy opadających powiekach, obecności tzw. worków, poduszek pod oczami, czyli zmianach bardziej zaawansowanych, także zastosowane metody muszą być bardziej inwazyjne, żeby dały satysfakcjonujący efekt.
– Pojawiający się z wiekiem nadmiar skóry powiek, wiotkość mięśni, obecność przepuklin tłuszczu oczodołowego zmieniają kontur powiek.
– Początkowo obserwujemy mniej zaznaczoną bruzdę górnej powieki, u kobiet nieestetyczne zbieranie się w niej makijażu, z czasem skóra górnej powieki opiera się o rzęsy, utrudniając w ogóle malowanie rzęs i powiek.
– Powieka dolna z kolei, w wyniku zmian w skórze, mięśniach i tkance łącznej, ulega optycznemu wydłużeniu, zmieniając kształt oka z migdałowego na bardziej okrągły.
– Zabiegiem dającym radykalny i trwały efekt estetyczny w tym przypadku jest plastyka powiek.
Jakie biostymulatory pod oczy są najskuteczniejsze?
Skóra wokół oczu jest cieńsza i delikatniejsza niż na pozostałych częściach twarzy ze względu na jej specyficzną budowę. Jej grubość wynosi ok. 0,5 mm, podczas gdy w innych obszarach nawet do 4 mm. Nie występują w niej gruczoły potowe a niewielka ilość gruczołów łojowych sprawia, że łatwo ulega przesuszeniom…
Tak określany jest nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowanej poniżej bioder, powodujący, że uda „wystają” poza ich linię, nadając całej sylwetce masywny, przysadzisty charakter. Gromadzenie się tkanki …
Zapraszamy na wyjątkowe szkolenie! Temat: obrazowanie struktur anatomicznych twarzy z wykorzystaniem ultrasonografii! dr hab. n. med. Robert Krzysztof Mlosek specjalista medycyny nuklearnej i medycyny estetycznej …