Skóra wokół oczu jest cieńsza i delikatniejsza niż na pozostałych częściach twarzy ze względu na jej specyficzną budowę. Jej grubość wynosi ok. 0,5 mm, podczas gdy w innych obszarach nawet do 4 mm. Nie występują w niej gruczoły potowe a niewielka ilość gruczołów łojowych sprawia, że łatwo ulega przesuszeniom.
Lek. med. Ines Filip o biostymulatorach pod oczy
Filine Praktyka Lekarska
Jak starzeje się skóra pod oczami?
Pierwsze objawy starzenia się skóry wokół oczu pojawiają się już ok. 25. roku życia. Na tempo to mają wpływ czynniki wewnątrz- i zewnątrzpochodne. Do tych pierwszych zaliczyć należy przede wszystkim nasze geny natomiast do czynników na które mamy wpływ (zewnętrznych) zaliczyć możemy: promieniowanie ultrafioletowe, nałogi, długotrwały stres, dietę oraz odpowiednią pielęgnację. Sposobów na przeciwdziałanie i zapobieganie skutkom starzenia się okolic oczu jest kilka. Przede wszystkim należy, zadbać o ochronę okolic oczu i nie narażać jej na mocne promieniowanie UV. Skóra pod oczami jest słabo odporna na urazy mechaniczne do których dochodzi w trakcie dnia, na przykład podczas codziennego oczyszczania. Tu należy pamiętać o dokładnym i delikatnym demakijażu oczu. Kwestie związane z odpowiednią dietą i wysypianiem się również będą miały duże znaczenie dla jej kondycji. Pierwszym wyraźnym symptomem starzenia się skóry są zmarszczki mimiczne, tzw. „kurze łapki”, które pojawiają się w zewnętrznych kącikach oczu. Z wiekiem na powiekach zauważyć można również pojawiający się nadmiar skóry. Okolica oka cały czas pracuje – znajduje się pod nią mięsień okrężny oka, który wykonuje tysiące ruchów dziennie podczas mrugania czy mrużenia oczu, co sprzyja to pojawianiu się zmarszczek mimicznych. Należy zadbać o poprawę jej jakości, aby była bardziej napięta. Z wiekiem powieki mogą zacząć opadać, w skrajnych przypadkach powodując nawet ograniczenie widoczności. Skóra pod oczami jest słabo ukrwiona i ma tendencję do gromadzenia chłonki, a tym samym do pojawiania się obrzęków a przebijające przez nią naczynia krwionośne są widziane jako cienie pod oczami. Za dość szybką, w stosunku do reszty skóry twarzy wiotkość skóry odpowiada mała ilość kolagenu i elastyny. Warto więc pobudzać produkcję kolagenu i elastyny za pomocą odpowiednio dobranych stymulatorów.
Czym są biostymulatory pod oczy?
Biostymulacja polega na pobudzeniu w tkankach wzmożonej produkcji kolagenu, dzięki czemu następuje naturalne odmłodzenie – zagęszczenie, ujędrnienie oraz regeneracja skóry od środka. Preparaty oparte na tego typu składnikach aktywnych przynoszą doskonałe efekty. Mają też dodatkowe zalety – pozwalają zachować naturalne rysy twarzy, powodują, że skóra w tej okolicy jest zagęszczona, a zmarszczki i cienie zredukowane.
Jaki skład mają biostymulatory pod oczy?
- Polinukleotydy to niewielkie fragmenty kwasów nukleinowych, które występują we wszystkich organizmach. Cechują się zdolnością przestrzennego przyłączania dużej ilości cząsteczek wody, dzięki czemu zwiększają nawilżanie tkankowe. Odpowiadają za elastyczność skóry i jej zdrowy wygląd. Wpływają na aktywność i ilość fibroblastów (komórki tkanki łącznej występujące w skórze, odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny). Skóra staje się sprężysta i jędrna.
- Kompleksy aminokwasów niezbędnych do syntezy kolagenu. Preparaty oparte na aminokwasach dodatkowo w swoim składzie posiadają również kwas hialuronowy. Takie połączenie intensywnie odżywia i nawilża, a dodatkowo sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna, poprzez aktywowanie procesów stymulujących i zwiększających zawartość białek podporowych (kolagenu) w skórze właściwej.
- Osocze i fibryna bogatopłytkowa, które otrzymujemy z krwi pacjenta podczas odpowiedniej procedury odwirowania. Po podaniu PRP do tkanek uwalniane zostają czynniki wzrostu, które posiadają ogromny potencjał regeneracyjny. Czynniki wzrostu takie jak PDFG, TGF-β1, TGF-β2, EGF i VEGF, pobudzają procesy naprawy tkanek, co ważne stymulują fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu, aktywują komórki macierzyste oraz wspomagają proces angiogenezy, tworzenia naczyń krwionośnych
- Kolagen – włókniste białko, które znajduje się w naszej macierzy pozakomórkowej. Możemy wyróżnić 28 rodzajów kolagenu. Kolagen typu I, który jest wykorzystywany w biostymulatorach wpływa na przyczepność włókien kolagenu typu I oraz kolagenu typu IV, który tworzy się w pobliżu błony komórkowej. Wprowadzając kolagen tworzymy napięcie w macierzy pozakomórkowej, które przyciska fibroblasty wytwarzając nową macierz międzykomórkową oraz kolagen i elastynę. Kolagen służy do utrzymania struktury i funkcjonowania tkanek.
- w szerokim ujęciu wiele zabiegów „sprzętowych” np. laserowych, czy radiofrekwencji można również traktować jako formę biostymulacji. One również stymulują procesy regeneracji skóry.
Czym się kierować wybierając biostymulator? Jak wybrać ten najlepszy najlepszy?
W procedurze zabiegowej specjalista podaje odpowiedni preparat, indywidualnie dobrany do problemu. W przypadku stymulatorów tkankowych efekty zabiegowe są widoczne od razu i intensyfikują się z biegiem czasu, zwłaszcza kiedy zadbamy o tę okolice kompleksowo, zarówno w pielęgnacji domowej, jak i specjalistycznej gabinetowej. Efekty wzmacniają i budują się w czasie.
Jakie są techniki podania takiego preparatu pod oczy?
Bez względu na rodzaj wybranego preparatu procedura zabiegowa jest do siebie zbliżona i polega na podskórnym podaniu preparatu przez lekarza za pomocą kaniuli lub igły. Preparaty podaje się w postaci iniekcji. Zabieg z zastosowaniem stymulatora tkankowego poprzedza oczywiście demakijaż i oczyszczenie skóry, następnie aplikowany jest krem przedzabiegowy w celu zwiększenia komfortu pacjenta i znieczulenia danej okolicy. Po zabiegu pacjent przez kilka dni może odczuwać delikatny obrzęk i tkliwość, a skóra w miejscu zabiegowym może być zaczerwieniona. Terapia obejmuje kilka zabiegów, a ich konkretna liczba oraz częstotliwość ustalana jest indywidualnie przez lekarza
Jakie środki ostrożności warto zachować?
- Istotne jest zapewnienie organizmowi odpowiedniego nawodnienia. Należy dostarczyć 2-2,5 litra wody.
- Nie wolno dotykać obszaru, gdzie wykonane były nakłucia, unikać kontaktu ze zwierzętami w obszarze twarzy.
- Na 1-2 dni należy zrezygnować z wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego, sauny, basenu.
- Nie powinno się spożywać alkoholu przez 24 godziny po zabiegu.
Na co zwracać szczególną uwagę kwalifikując pacjenta? U kogo biostymulator pod oczy się sprawdzi? U kogo raczej nie?
To zabieg uniwersalny, z którego mogą skorzystać zarówno osoby 20-letnie, jak i ze skórą dojrzałą. Około 30. roku życia procedura ta zadziała prewencyjnie i opóźni procesy starzenia się skóry. Natomiast przy cerze dojrzałej biostymulatory odbudują uszkodzone tkanki i zadziałają naprawczo. Przywrócą odpowiednią kondycję skóry.
Jakie są przeciwskazania?
- infekcje;
- ciąża i laktacja;
- choroby autoimmunologiczne;
- choroby wirusowe;
- nowotwory;
- uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu;
- stany zapalne skóry;
- choroby układu krwionośnego;
- leki przeciwzakrzepowe i NLPZ;
- skłonność do blizn przerostowych.
Jakie mogą się pojawić ewentualne skutki uboczne?
Biostymulatory to wysoce bezpieczne, medyczne, certyfikowane preparaty służące do iniekcji. Zabiegi są całkowicie bezpieczne i praktycznie wolne od powikłań. Po zabiegu mogą się pojawić drobne siniaczki lub lekki obrzęk.
Jakie są nietypowe zastosowania toksyny botulinowej?
Toksyna botulinowa typu A zwana potocznie botoksem pojawiła się w medycynie w latach 70-tych. Jest to neurotoksyna, którą pozyskuje się z wyizolowanych oczyszczonych beztlenowych bakterii Clostridium botulinum. W nadmiernych dawkach substancja ta może być silnie trująca dla organizmu człowieka…
Czy lekarze powinni udostępniać pacjentom prywatne numery telefonów, by być z nimi w kontakcie? Jak wymusić na pacjentach respektowanie czasu wolnego lekarza? Oto sprawdzone taktyki opisane …
Skóra na nogach, podobnie jak ta na twarzy i reszcie ciała, z wiekiem traci jędrność i zaczyna opadać. Jest to widoczne zwłaszcza po wewnętrznej stronie ud – skóra staje …