fbpx

Krzywa przegroda nosa może wpływać na wygląd twarzy

Autor Magdalena Błaszczak
korekta-przegrody-nosa-septoplastyka

Korekta przegrody nosa to zabieg najczęściej wykonywany z powodów zdrowotnych, ale w wielu przypadkach ma także aspekt estetyczny. Jak wygląda septoplastyka i komu poprawia komfort życia?

Igor-Anurin

dr Igor Anurin

laryngolog z MEA Clinic

Septoplastyka – dla zdrowia i lepszego wyglądu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że krzywa przegroda nosa, bardzo często objawiająca się stałym uczuciem zatkanego nosa, wymusza oddychanie przez usta. Z tego powodu są one cały czas uchylone, a to wpływa na wygląd twarzy. Krzywa przegroda jest także przyczyną tzw. nosowej mowy, która brzmi nienaturalnie, a dla wielu osób nieprzyjemnie. Te problemy usuwa septoplastyka, korekta krzywej przegrody nosowej. Ten zabieg jest również niezbędny u osób, które planują korektę wad zgryzu, a ich przegroda nie jest idealnie prosta.  Z tych powodów septoplastyka pojawiła się w ofercie wielu klinik chirurgii plastycznej jako osobny zabieg lub jako uzupełnienie operacji korygującej kształt nosa zewnętrznego (rhinoplastyka). Jak przebiega zabieg i jak wygląda rekonwalescencja po septoplastyce, wyjaśnia dr Igor Anurin, laryngolog.

Czym jest septoplastyka?

Jest to zabieg, podczas którego wykonywana jest korekcja skrzywionej przegrody nosa. Odbywa się on w znieczuleniu ogólnym i trwa około godziny. Lekarz nacina skórę na granicy śluzówki przedsionka nosa po jednej stronie. Po nacięciu chirurg odwarstwia śluzówkę wraz z ochrzęstną od chrząstki przegrody, a następnie prostuje skrzywioną przegrodę nosową. Często wzdłuż przegrody przyszywa się płytki stabilizujące, które usuwa się po około 7-10 dniach od operacji. Dodatkowo lekarz zakłada rozpuszczalne szwy na cięcie w przedsionku nosa, które są praktycznie niewidoczne.

Septoplastyka – czy ten zabieg boli?

Korekta przegrody nosa to mało inwazyjny zabieg. Pacjenci mogą zostać zoperowani w ramach jednodniowego pobytu w szpitalu. Po operacji pacjent może odczuwać pogorszenie drożności i ból nosa. Dolegliwości te wycofują się i po około 2 tygodniach pacjent zaczyna odczuwać pierwsze efekty zabiegu, po 4 tygodniach są już one pełne. Pozytywny skutek operacji utrzymuje się przez całe życie. Okres rekonwalescencji po korekcie przegrody nosa to około 1-2 tygodnie, pacjenci pracujący fizycznie wymagają dłuższego zwolnienia z pracy – około 3 tygodni. W trakcie okresu rekonwalescencji należy unikać wysiłku fizycznego, przegrzewania się, gorących kąpieli.

septoplastyka

Wskazania zdrowotne i estetyczne do septoplastyki

 • zaburzenia drożności nosa,
 • stałe uczucie zatkanego nosa
 • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
 • chrapanie i problemy z oddychaniem przez nos podczas snu,
 • pogorszenie węchu,
 • przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego,
 • nawracające krwawienia z nosa.
 • tzw. nosowa mowa

Przeciwwskazania do korekty przegrody nosa:

 • niedokrwistość
 • zaburzenia krzepliwości
 • ciężkie choroby ogólnoustrojowe
 • ropne zapalenie zatok i twarzy
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.