fbpx

Dlaczego należy robić odpowiednie przerwy między biostymulatorami tkankowymi?

Autor Magdalena Błaszczak
biostymulatory-tkankowe

Oprócz znanych już technik laseroterapii, radiofrekwencji, czy ultradźwięków, coraz dynamiczniej rozwija się generacja produktów, które posiadają właściwości biostymulacyjne.

dr Aleksandra Rymsza o biostymulatorach tkankowych

specjalista dermatolog-wenerolog

Dlaczego tak ważne jest pobudzanie kolagenu za pomocą biostymulatorów tkankowych?

  • W procesie starzenia skóry, pod wpływem szeregu czynników wewnątrz- i zewnątrzpochodnych, ulega zmniejszeniu integralność strukturalna skóry właściwej. Jest to spowodowane między innymi enzymatyczną degradacją kolagenu.
  • Kolagen stanowi macierz podporową dla zdrowej skóry i jest kluczowym czynnikiem, warunkującym zachowanie jej jędrności i elastyczności.
  • Typ I to główny kolagen występujący w skórze, stanowiący 80%-90% kolagenu skórnego. Jest on produkowany przez fibroblasty, które są typem komórek mezenchymalnych, występujących głównie w skórze właściwej.
  • Od wczesnej dorosłości fibroblasty stają się mniej aktywne, a produkcja kolagenu spada o około 1,0%-1,5% rocznie.
  • W procesie starzenia się, jego dezorganizacja i fragmentacja odgrywają główną rolę w powstawaniu zmian w skórze.
  • Fragmentacja włókien kolagenowych upośledza ich interakcję z fibroblastami. Zmniejszeniu ilości kolagenu towarzyszy też wzrost poziomu metaloproteinaz.
  • Proces ten prowadzi do rezultatów, które można zaobserwować klinicznie, takich jak zmarszczki, atrofia, elastoza, objawy dyschromiczne i utrata objętości. 

Do czego służą biostymulatory tkankowe?

  • Stosuje się je do wypełniania zmarszczek oraz do modelowania twarzy.
  • Nadają się one też do zastosowania w przypadku, gdy zależy nam jedynie na napięciu skóry, a nie chcemy zwiększać objętości.
  • Możemy je stosować na dużych obszarach skóry.
nowy-stymulator-tkankowy

Jakie są efekty stosowania biostymulatorów tkankowych?

  • Uzyskane rezultaty są długoterminowe, ponieważ oparte są o nowo powstałe włókna kolagenowe i dojrzałą, unaczynioną tkankę włóknistą.
  • Efekty pojawiają się stopniowo i są naturalne, to efekt coraz częściej poszukiwany przez pacjentów.
  • Biostymulatory mają zdolność do stymulowania syntezy włókien kolagenowych. Dlatego efekty wynikające z zastosowania ich utrzymują się nawet do kilkunastu miesięcy.

Dlaczego trzeba zachowywać odpowiednie przerwy między zabiegami?

  • Każdy zabieg prowadzi do powstawania kolagenu, a efekty są zindywidualizowane.
  • Kolejne iniekcje będą prowadziły do ciągłej stymulacji odpowiedzi tkanek. Dlatego konieczne jest odczekanie, aż nastąpi odpowiedź biologiczna pomiędzy kolejnymi aplikacjami.
  • Zwykle stosowanie kolejnych zabiegów powinno być prowadzone w odstępach co najmniej czterotygodniowych.
  • Profil bezpieczeństwa, podobnie, jak efekty, będzie różny dla poszczególnych preparatów. W większości przypadków będzie to przejściowy obrzęk, zaczerwienienie i siniaki w miejscu podania, ale liczyć się również trzeba z możliwością powstania ziarniniaków.

Trendy w powiększaniu ust kwasem hialuronowym

Nowoczesne formy kwasu hialuronowego stworzone w oparciu o polimer PEG pozwalają osiągnąć najlepsze rezultaty przy zabiegach w obszarze czerwieni wargowej. Pozwalają wymodelować usta w niemal dowolny sposób.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.