fbpx

Plastyka powiek – blefaroplastyka – odmładza!

Autor Magdalena Błaszczak
Plastyka powiek

Plastyka powiek to zabieg, który zdecydowanie zyskuje na popularności. W 2019 na całym świecie wykonano aż 1 259 839 takich procedur, co potwierdzają dane Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej (ISAPS – International Society of Aesthetic Plastic Surgery). Co ciekawe, jest to drugi pod względem popularności zabieg z zakresu chirurgii plastycznej wykonywany u mężczyzn i trzeci u kobiet w ubiegłym roku. Postanowiliśmy zapytać eksperta Dr Darię Charytonowicz, specjalistę chirurgii plastycznej, co powinniśmy wiedzieć o tym zabiegu.

dr Daria Charytonowicz o plastyce powiek

specjalista chirurgii plastycznej z Kliniki Dr Szczyt

Plastyka powiek – dla kogo jest ten zabieg?

Nadmiar skóry powiek górnych, cienie pod oczami, przepukliny tłuszczowe sprawiają, że okolica oka wygląda starzej, a przez to cała twarz wydaje się być mocno zmęczona. Na tej cienkiej i delikatnej skórze wokół oczu najszybciej odznaczają się procesy nieustannego upływu czasu. Operacja  może obejmować powieki górne lub dolne. Nie ma dolnej granicy wieku wykonania tego zabiegu. Można go wykonać na każdym etapie dorosłego życia.

Jak wygląda zabieg plastyki powiek?

Częściej operuje się powieki górne. To tu widoczny jest nadmiar skóry, który czasem może nawet ograniczać pole widzenia. Wówczas to też kwestia zdrowotna. Operacja powiek górnych trwa około godziny. Może być wykonana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry wraz z fragmentem mięśnia okrężnego oka. Cięcie znajduje się w fałdzie górnej powieki. Jeśli są ku temu wskazania usuwane są również przepukliny tłuszczowe. Następnie po wykonaniu dokładnej hemostazy zakładane są niewchłanialne szwy, które ściągamy w 5 – 6 dobie po operacji. Na szwy zakładamy specjalny plaster Steri – Strip, który sprzyja szybszemu gojeniu się ran.

Jak przebiega rekonwalescencja po blefaroplastyce?

Jeśli operacja odbyła się w znieczuleniu miejscowym pacjent wychodzi do domu tego samego dnia. W przypadku znieczulenia ogólnego – rano, następnego dnia. Niewielki obrzęk utrzymuje się do miesiąca.  Czasem po operacji mogą się również pojawić siniaki. Plastyka powiek to operacja, która nie wymaga długiej i bolesnej rekonwalescencji. Od razu wracamy do normalnego funkcjonowania. 

Jakie są powikłania po zabiegu plastyki powiek?

Bardzo ważne jest, aby chirurg plastyk oszczędnie wycinał skórę. Nawet jeśli okaże się, że usunęliśmy za mało skóry zawsze można dokonać poprawy. Usunięcie zbyt dużej ilości prowadzi do niedomykalności powiek. W przypadku powiek dolnych najczęstszym wskazaniem do zabiegu są tak zwane worki pod oczami, czyli uwypuklający się z oczodołu tłuszcz. Operacja polega nie tyle na wycięciu nadmiaru skóry, co przesunięciu przepuklin tłuszczowych w dolinę łez. Dzięki temu znikają  worki pod oczami, a twarz wygląda zdecydowanie młodziej. Na powiece dolnej, cięcie prowadzone jest pod rzęsami. Wyjście do domu odbywa się już po kilku godzinach od przeprowadzonego zabiegu, a jedyną pozostałością po operacji jest niewielki plaster na ranie, który nie upośledza nam widzenia. Odsetek powikłań jest niewielki, nieco większy w przypadku operacji powiek dolnych. Do pracy można zazwyczaj powrócić po 5 – 8 dniach (powieka górna) lub po 14 (powieka dolna). Zabieg korekcji powiek może być również połączony z innymi zabiegami z zakresu chirurgii plastycznej lub medycyny estetycznej – na przykład z  liftingiem twarzy.

Czy laserowa korekcja powiek jest mniej inwazyjna?

Tylko z pozoru, to taki sam zabieg. Różnica polega na tym, że skórę tniemy laserem nie ostrzem chirurgicznym. Skóra na powiekach regeneruje się i goi bardzo szybko, dlatego osobiście nie widzę przewagi metod laserowych. Przy zabiegach typu Plazma czy Plexer gojenie jest zwykle dłuższe niż po ingerencji chirurgicznej.

Ile kosztuje plastyka powiek?

Plastyka powiek górnych kosztuje 6 – 8 tys., a dolnych 8 – 10 tys. W niektórych przypadkach gdy opadająca powieka utrudnia widzenie, zabieg można wykonać w ośrodkach mających kontrakt z NFZ. Warto wziąć również pod uwagę dodatkowe aspekty, takie jak kompleksowa opieka okołooperacyjna, obecność lekarza na dyżurze czy standard sali operacyjnej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności