fbpx

Odmładzający zabieg HIFU jako alternatywa liftingu

Autor Magdalena Błaszczak
Odmładzający zabieg HIFU jako alternatywa liftingu

Zabieg HIFU. W gabinetach medycyny estetycznej jest coraz więcej technologii, które są w stanie spektakularnie odmłodzić twarz. Jak na przykład zabieg HIFU. Czy ich efekty można porównać do liftingu?

Dr n. med. Maciej Krajewski,

Dr n. med. Maciej Krajewski o zabiegach HIFU, jako alternatywie liftingu

specjalista dermatolog, ekspert Sonoqueen

Technologia HIFU (High Intensity Focused Ultrasounds)

Wysoce skoncentrowane ultradźwięki źródło swojego zastosowania w medycynie miały początkowo w leczeniu nowotworów – szczególnie w małoinwazyjnym leczeniu raka prostaty. W 2008 roku pierwszy raz zastosowano HIFU do użytku estetycznego, co rozpoczęło stopniowe rozszerzanie ilości wskazań. FDA (Food and Drug Administration) w 2009 dopuściło stosowanie HIFU w zabiegach podnoszenia brwi, a w 2014 także do wygładzenia zmarszczek i wiotkości górnej części klatki piersiowej (także szyi) i dekoltu. Swoją popularność zawdzięcza niewątpliwie szybkim i spektakularnym rezultatom, które często porównuje się z efektami chirurgicznego liftingu. Wynika to z precyzyjnej głębokości działania.  
 

Na czym polega zabieg HIFU?

Technologie HIFU umożliwiają tworzenie mikrouszkodzeń tuż przy powięzi mięśniowej – SMAS (Superficial Musculo Aponeurotic System). Podczas interwencji chirurgicznej obszar ten jest podciągany i podszywany wyżej, tutaj skoncentrowana energia ultradźwięków HIFU przenika wierzchnią warstwę skóry i powoduje szybkie nagrzewanie się tkanki. Na skutek temperatury, dochodzi do uszkodzenia tkanki na głębokości, którą dobieramy zgodnie z kartridżem. Ponieważ wiązki ultradźwięków są wysokiej częstotliwości i skupiają się precyzyjnie, punktowo, pod powierzchnią skóry, jej wierzchnia warstwa pozostaje nienaruszona. Dzięki kartridżom o różnej głębokości działania, możemy dopasowywać zabiegi do obszarów i stopnia zaawansowania wiotkości, podobnie ilość przejść i technikę ich poprowadzenia. Uszkodzenia stymulują produkcję większej ilości kolagenu – białka, które stanowi swoiste rusztowanie dla skóry. Jego wzrost to również poprawa gęstości i napięcia skóry, redukcja zmarszczek, a także poprawa tzw. rozświetlenia.


Dla kogo zabieg HIFU?

 Zabiegi z wykorzystaniem HIFU rekomendowane są osobom powyżej 30 roku życia, które obserwują łagodną lub umiarkowaną wiotkość na twarzy lub ciele, a w wybranych technologiach – zabiegi dedykowane są także delikatnej skórze okolicy oka. Nie ma standardowej procedury postępowania i gwarancji co do ilości zabiegów, każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Na częstotliwość powtórzeń, a także sposób poprowadzenia zabiegu, istotny wpływ będzie miał rodzaj zastosowanej technologii – bo razem ze wzrostem zainteresowania zabiegami, na rynku pojawił się szereg bardziej i mniej skutecznych urządzeń.


Jak wybrać najlepszy sprzęt do zabiegu HIFU?

Przy wyborze technologii HIFU do gabinetu, niezbędne jest sprawdzenie wszystkich certyfikatów bezpieczeństwa i skuteczności urządzenia. Dobra technologia, od sprawdzonego dostawcy, to także gwarancja zainteresowania Pacjentów – bo obserwując rynek i ceny zabiegów z wykorzystaniem HIFU, można dostrzec pewną zależność. Edukacja Pacjentów jest na dosyć zaawansowanym poziomie, więc częściej wybierają technologie znane, o których skuteczności powszechnie wiadomo, a wyższa cena zabiegów przekłada się na efekty. Optymalne rezultaty zabiegów ocenia się po około 3 miesiącach, ponieważ tyle czasu trwa pełen proces neokolagenezy w skórze. Umiejętne wykonywanie zabiegu, na które mają wpływ: zastosowana technologia, głębokość działania, ilość przejść i technika, pozwalają osiągać wyjątkowe efekty liftingu.
 

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.