fbpx

Odchudzanie w gabinecie lekarza medycyny estetycznej

Autor Magdalena Błaszczak
odchudzanie
Kamil Adamczyk

dr Kamil Adamczyk o odchudzaniu w gabinecie lekarza medycyny estetycznej

lekarz medycyny estetycznej

Farmakologia – leki wspomagające odchudzanie

Metody usuwania tkanki tłuszczowej możemy podzielić na niechirurgiczne i chirurgiczne. Zacznijmy od tych pierwszych. Moim zdaniem jedynym skutecznym niechirurgicznym sposobem usuwania tkanki tłuszczowej jest odpowiednia dieta i redukcja masy ciała. To może brzmieć trywialnie, jednak obecnie istnieje wiele sposobów aby wspomóc proces odchudzania, także farmakologicznych. Dostępne są specjalne leki, zazwyczaj są to syntetyczne hormony sytości, których skuteczność i bezpieczeństwo potwierdziły badania kliniczne. Oczywiście nie każdy taką terapię może stosować. To czy pacjent kwalifikuje się do wspomagania farmakologicznego odchudzania, ustala lekarz na podstawie zebranego wywiadu i przeprowadzonego badania klinicznego. Do stosowania terapii są także wytyczne dotyczące BMI pacjentów. 

Lipoliza iniekcyjna i kriolipoliza

Pozostałe metody niechirurgiczne takie jak np. lipoliza iniekcyjna czy kriolipoliza mają według mnie znikomą skuteczność. O ile lipolizę iniekcyjną stosuję niekiedy w swoim gabinecie do redukcji tkanki tłuszczowej na małych obszarach zabiegowych np. podbródku to kriolipolizy nie używam i raczej tego typu zabiegów nie polecam pacjentom, gdyż lista przeciwwskazań do zabiegu jest długa. Zabieg ten nie nadaje się dla osób otyłych, gdyż aplikatory nie będą prawidłowo przylegać, ani dla osób z wiotka skóra. Moim zdaniem znacznie lepiej jest zredukować masę ciała dietą ewentualnie wspomaganą farmakologicznie a jeżeli decydujemy się już na zabiegową redukcję masy ciała połączoną z kształtowaniem sylwetki to najlepszym rozwiązaniem będzie liposukcja, o ile oczywiście kwalifikujemy się do tego zabiegu pod kątem zdrowotnym, czyli w skrócie jesteśmy zdrowi. 

Liposukcja

Zabieg liposukcji czyli metoda chirurgicznej redukcji tkanki tłuszczowej polega na odessaniu tłuszczu wprowadzaną podskórnie kaniulą (czyli tępą igłą) przez małe otwory w skórze. Operacja ta wykonywana może być w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Jest wiele technik liposukcji jednak najpopularniejsza i najbezpieczniejszą z nich jest metoda z wykorzystaniem tak zwanego znieczulenia tumescencyjnego. Jest to rodzaj znieczulenia miejscowego w którym podskórnie podaje się duże ilości preparatu znieczulającego tak aby ten ucisnął otaczające tkanki. Nazwa tego znieczulenia pochodzi od angielskiego słowa tumor które oznacza guz. W wyniku podania znieczulenia miejscowo tkanka jest nabrzmiała, twarda jak guz. To zapewnia bardzo dobre znieczulenie oraz dodatkowo obkurczenie naczyń krwionośnych. Znacznie mniejsze jest wtedy krwawienie jak i ryzyko aspiracji tłuszczu do naczyń krwionośnych i groźnych powikłań jak na przykład zatorowość płucna.

Obecnie dostępnych jest na rynku wiele urządzeń do liposukcji. Wymienić tutaj można chociażby technikę liposukcji laserowej, wodnej, ultradźwiękowej czy klasycznej strzykawkowej. Trudno wskazać która z tych metod jest najlepsza, każda ma swoje plusy i minusy oraz konkretne wskazania. Niemniej jednak właściwie wykonana liposukcja przy użyciu którejkolwiek z metod zapewnia bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że im większa powierzchnia poddawana jest zabiegowi i im większa ilość odessanego tłuszczu, tym bardziej obciążająca jest operacja i tym większe ryzyko powikłań.  Zabieg liposukcji nie jest wskazany dla osób bardzo otyłych. A to ze względu na dużą ilośc tłuszczu który musi być odessany, a co za tym idzie duże obciążenie organizmu. Dodatkowo duża otyłość często wiąże się z nadmiaru skóry który może nie obkurczyć się po zabiegu i da niezadowalający efekt kosmetyczny. U takich pacjentów rozważyć należy abdominoplastykę czyli chirurgiczne wycięcie powłok brzusznych. Jest to jednak bardzo rozległa procedura chirurgiczna która wykonywana powinna być jedynie w wyspecjalizowanych ośrodkach. 

Ceny liposukcji, w zależności od rozległości zabiegu i zastosowanej techniki wahają się od 5 do ponad 30 tysięcy złotych.

Odchudzanie – czy badania genetyczne pomagają schudnąć?

Przyszedł do mnie mężczyzna, który na przestrzeni krótkiego czasu bardzo przytył. Żadna dieta nie przyniosła rezultatów. Postanowił zrobić sobie badania genetyczne. Okazało się, że nie miał aktywnego genu otyłości. – Jak to? – wykrzyknął oburzony. To dlaczego jestem taki gruby?

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.