Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która coraz częściej dotyczy młodych kobiet, zwłaszcza tych, które mają za sobą niełatwy poród siłami natury. Warto nie przeoczyć pierwszych objawów i udać się jak najszybciej do lekarza,
lek. med. Katarzyna Pietuch o nietrzymaniu moczu
specjalista ginekolog-położnik
Jakie są pierwsze objawy choroby, na które powinny zwrócić uwagę kobiety?
Na początku zazwyczaj pojawia się kłopot z utrzymaniem moczu w trakcie kaszlu lub kichania oraz podczas lekkiego wysiłku fizycznego. Największym problemem jest brak utrzymania moczu w trakcie wykonywania codziennych, prostych czynności.
Z jakimi objawami zgłaszają się młode mamy?
Typowe objawy to na przykład wyciekanie moczu zaraz po uprzednim oddaniu moczu w toalecie czy potrzeba założenia wkładki podczas zwykłych czynności, np. w trakcie zabawy z dzieckiem lub gotowania obiadu. Z czasem schorzenie postępuje i mocz wycieka bezwiednie bez żadnego związku z wysiłkiem fizycznym.
Czy pojedyncze incydenty nietrzymania moczu świadczą już o schorzeniu?
Przy maksymalnie wypełnionym pęcherzu moczowym podczas infekcji układu oddechowego (np. przy silnym kaszlu) czy infekcji pęcherza moczowego, mocz może wyciekać. Nie wymaga to interwencji, tylko leczenia schorzenia podstawowego.
Od czego zaczyna się leczenie nietrzymania moczu?
W pierwszej kolejności proponuje się ćwiczenia urofizjoterapeutyczne. Istotą treningu jest naprzemienne napinanie i rozluźnianie odpowiednich grup mięśni. W trakcie ćwiczeń – podczas skurczy – korygowane są błędy związane z aktywowaniem mięśni brzucha. Zmieniana jest pozycja ciała, aby wyizolować poszczególne grupy mięśniowe. W trakcie terapii ważna jest odpowiednia instensywność i regularność ćwiczeń oraz relaksacja mięśni po skurczu. Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia pobudzają napięcie mięśniowe, osłabiają siłę skurczu i generują nietrzymanie moczu. Urofizjoterapeuta uczy odpowiednich ćwiczeń, aby pacjent mógł je wykonywać samodzielnie w domu.
Co warto jest zmienić w codziennym stylu życia, aby zmniejszyć objawy nietrzymania moczu?
Jest wiele zachowań i czynników, które mają wpływ na problem nietrzymania moczu. Główne z nich to:
- otyłość – należy dążyć do redukcji masy ciała;
- palenie papierosów;
- zbyt intensywny wysiłek fizyczny;
- przewlekłe zaparcia;
- częste zakażenia pęcherza moczowego – należy zadbać o profilaktykę tych infekcji.
Mommy Makeover, czyli chirurgia plastyczna po ciąży.
Mommy Makeover to kombinacja zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, które pomagają kobiecie powrócić do wyglądu sprzed okresu macierzyństwa.
Część objawów niepożądanych wynika z braku doświadczenia lekarza, a ich ilość maleje wraz ze zdobywanym…
Wskazane wzorce stanowią jedynie pewne wskazówki, które powinny być brane pod uwagę w kompleksowej ocenie…