fbpx

Nietrzymanie moczu – jak rozpoznać pierwsze objawy?

Autor Magdalena Błaszczak
Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która coraz częściej dotyczy młodych kobiet, zwłaszcza tych, które mają za sobą niełatwy poród siłami natury. Warto nie przeoczyć pierwszych objawów i udać się jak najszybciej do lekarza, 

lekarz-katarzyna-pietuch

lek. med. Katarzyna Pietuch o nietrzymaniu moczu

specjalista ginekolog-położnik

Jakie są pierwsze objawy choroby, na które powinny zwrócić uwagę kobiety?

Na początku zazwyczaj pojawia się kłopot z utrzymaniem moczu w trakcie kaszlu lub kichania oraz podczas lekkiego wysiłku fizycznego. Największym problemem jest brak utrzymania moczu w trakcie wykonywania codziennych, prostych czynności.

Z jakimi objawami zgłaszają się młode mamy?

Typowe objawy to na przykład wyciekanie moczu zaraz po uprzednim oddaniu moczu w toalecie czy potrzeba założenia wkładki podczas zwykłych czynności, np. w trakcie zabawy z dzieckiem lub gotowania obiadu. Z czasem schorzenie postępuje i mocz wycieka bezwiednie bez żadnego związku z wysiłkiem fizycznym.

Czy pojedyncze incydenty nietrzymania moczu świadczą już o schorzeniu?

Przy maksymalnie wypełnionym pęcherzu moczowym podczas infekcji układu oddechowego (np. przy silnym kaszlu) czy infekcji pęcherza moczowego, mocz może wyciekać. Nie wymaga to interwencji, tylko leczenia schorzenia podstawowego.

Od czego zaczyna się leczenie nietrzymania moczu?

W pierwszej kolejności proponuje się ćwiczenia urofizjoterapeutyczne. Istotą treningu jest naprzemienne napinanie i rozluźnianie odpowiednich grup mięśni. W trakcie ćwiczeń – podczas skurczy – korygowane są błędy związane z aktywowaniem mięśni brzucha. Zmieniana jest pozycja ciała, aby wyizolować poszczególne grupy mięśniowe. W trakcie terapii ważna jest odpowiednia instensywność i regularność ćwiczeń oraz relaksacja mięśni po skurczu. Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia pobudzają napięcie mięśniowe, osłabiają siłę skurczu i generują nietrzymanie moczu. Urofizjoterapeuta uczy odpowiednich ćwiczeń, aby pacjent mógł je wykonywać samodzielnie w domu.

Co warto jest zmienić w codziennym stylu życia, aby zmniejszyć objawy nietrzymania moczu?

Jest wiele zachowań i czynników, które mają wpływ na problem nietrzymania moczu. Główne z nich to:

  • otyłość – należy dążyć do redukcji masy ciała;
  • palenie papierosów;
  • zbyt intensywny wysiłek fizyczny;
  •  przewlekłe zaparcia;
  •  częste zakażenia pęcherza moczowego – należy zadbać o profilaktykę tych infekcji.

Mommy Makeover, czyli chirurgia plastyczna po ciąży.

Mommy Makeover to kombinacja zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, które pomagają kobiecie powrócić do wyglądu sprzed okresu macierzyństwa.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.