fbpx

Migracja kwasu hialuronowego i przetrwały obrzęk – przyczyny, zapobieganie, leczenie.

Autor Magdalena Błaszczak
Migracja kwasu hialuronowego

Dr Anna Telenga o postępowaniu w przypadku migracji kwasu hialuronowego

Lekarz medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej, specjalista chorób wewnętrznych z Sensuel Clinic

Migracja preparatu – występowanie, przyczyny

Zjawisko to może wystąpić zarówno wcześnie, jak i po miesiącach, a nawet latach od podania kwasu hialuronowego. Najczęściej obserwujemy migrację z okolicy ust oraz tzw. doliny łez. Jest ona wynikiem błędów technicznych podczas zabiegu, wynika najczęściej z:

  • podania produktu ponad granicę czerwieni wargowej,
  • zbyt płytkiego podania produktu,
  • podania zbyt dużej objętości produktu,
  • podawania produktu pod zbyt dużym ciśnieniem (zbyt szybkie podanie),
  • zbyt silny masaż po zabiegu,
  • może też wynikać z aktywności mięśni poddawanej zabiegowi okolicy.

Przetrwały obrzęk po podaniu kwasu hialuronowego

W  ostatnim czasie miałam serię przypadków pacjentów, którzy zgłaszali się z powodu przetrwałych obrzęków w okolicy powieki dolnej i doliny łez. W wywiadzie wspólnym mianownikiem był przebyty 3, a nawet 5 lat wcześniej zabieg wypełniania doliny łez kwasem hialuronowym. Pacjenci Ci byli przekonani, że kwas hialuronowy nie utrzymuje się tak długo w tkankach. Nie wiązali tych zmian z podaniem wypełniacza. Okazało się, że po takim czasie kwas hialuronowy wciąż się utrzymywał. Przetrwały obrzęk związany jest z pochłanianiem wody przez wypełniacz. Niektórzy opisują to jako typ IV nadwrażliwości.

Leczenie przetrwałego obrzęku i migracji kwasu hialuronowego

Po zastosowaniu hialuronidazy obrzęk ustępował podobnie jak i niebieskawy cień w jego okolicy. Hialuronidaza jest również najskuteczniejszą metodą usuwania preparatu, który migrował. W tym wypadku podaje się od 50-150U na 1 ml podanego wypełniacza.

Ważne jest, aby wykonując zabiegi mieć świadomość możliwych powikłań. Trzeba też przedsięwziąć środki ostrożności, żeby im zapobiegać. Zabiegi powinien wykonywać ten, kto ma odpowiednią wiedzę, umiejętności i uprawnienia. Tak, aby w razie potrzeby poradzić sobie z powikłaniami.

CZYTAJ TAKŻE

Powiększanie pośladków kwasem hialuronowym – przebieg zabiegu, efekty, powikłania

Poza ogólnym stanem zdrowia, aby zakwalifikować pacjenta do zabiegu chirurgicznego należy ocenić, czy pacjent odniesie korzyść z zaproponowanego leczenia. W przypadku powiększania pośladków kwasem hialuronowym bierzemy pod uwagę dwa czynniki. Pierwszy to masa ciała, a dokładniej BMI pacjenta. Drugi  to rozkład tkanki tłuszczowej na ciele pacjenta.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.