fbpx

Powiększanie pośladków kwasem hialuronowym – przebieg zabiegu, efekty, powikłania

Autor Magdalena Błaszczak
Powiekszanie-posladkow-kwasem-hialuronowym-portal

Dr Kamil Adamczyk o powiększaniu pośladków kwasem hialuronowym

Klinika Adamczyk

Czy każda zdrowa kobieta może powiększyć pośladki kwasem hialuronowym?

Poza ogólnym stanem zdrowia, aby zakwalifikować pacjenta do zabiegu chirurgicznego należy ocenić, czy pacjent odniesie korzyść z zaproponowanego leczenia. W przypadku powiększania pośladków kwasem hialuronowym bierzemy pod uwagę dwa czynniki. Pierwszy to masa ciała, a dokładniej BMI pacjenta. Drugi  to rozkład tkanki tłuszczowej na ciele pacjenta.

Czy osoby z nadwagą mogą powiększać pośladki kwasem hialuronowym?

W ich przypadku, aby osiągnąć pożądany efekt zwiększenia objętości pośladków w pierwszej kolejności należy rozważyć zmniejszenie masy ciała lub zabiegi liposukcji. Dotyczy to zwłaszcza tzw. bryczesów, czyli górno-bocznej okolicy ud czy bioder oraz tzw. boczków. W wielu przypadkach poprawienie konturu tych okolic da wizualny efekt zaokrąglenia pośladów. Dodatkowo, aby uzyskać efekt wizualny w przypadku pacjentów z nadwagą, należałoby użyć znacznie więcej preparatu, niż w przypadku osób z prawidłową masą ciała.

Czy jest to odpowiedni zabieg dla bardzo szczupłych osób?

Nie do końca. Zbyt niska masa ciała z BMI poniżej 20 jest względnym przeciwskazaniem do zabiegu, gdyż częściej występują zdarzenia niepożądane takie widoczność kwasu pod skórą, czy przemieszczenie kwasu z miejsca, w które został podany.  

O ile można powiększyć pośladki kwasem hialuronowym?

U moich pacjentek zazwyczaj nie podaję więcej niż 150 ml kwasu na jeden pośladek. W literaturze medycznej opisywane są podania do 400 ml kwasu na jeden pośladek, nie wywołujące objawów niepożądanych. Aby uzmysłowić sobie jak duża jest to ilość: to 400 strzykawek kwasu hialuronowego, a jedna strzykawka wystarczy aby powiększyć usta. Nie ma reguły co do tego jak to przełoży się na efekt wizualny u pacjentki. U osoby szczupłej 80 ml kwasu podanego w pośladek może dać efekt zaokrąglenia i liftingu tkanek. U osoby z nadwagą po podaniu 80 ml kwasu efekt ten może być znikomy.

Czy zabieg powiększania pośladków jest bolesny?

Zabieg bez zastosowania znieczulenia jest dosyć nieprzyjemny. Skóra na pośladkach jest o wiele grubsza niż na twarzy, więc w tym przypadku zazwyczaj nie wystarcza znieczulenie kremem. Ból związany jest głównie z ruchem kaniuli pod skórą- dzięki temu uzyskuje się odwarstwienie skóry od tkanki podskórnej. Tak  pojawia się przestrzeń do podania kwasu hialuronowego. Sama ta czynność jest bolesna. U naszych pacjentek stosuję znieczulenie roztworem Kleina, czyli specjalnym płynem, który znieczula i jednocześnie obkurcza naczynia krwionośne.

W ilu punktach podaje się kwas, jaką techniką?

U moich pacjentek kwas podaje z jednego, dwóch wejść. Wprowadzam przez nie kaniulę, czyli tępo zakończoną igłę. Następnie posuwistymi ruchami w różnych płaszczyznach rozprowadzam kwas hialuronowy, zwracając szczególną uwagę, aby nie podać zbyt dużej ilości preparatu w jedno miejsce. To groziłoby powstaniem podskórnych grudek a nawet torbieli. Część lekarzy podaje kwas hialuronowy igłą z wielu wkłuć na pośladkach. Uważam jednak, iż technika ta jest mniej skuteczna i bardziej niebezpieczna ze względu na zwiększone ryzyko podania kwasu hialuronowego donaczyniowo.

Czy można normalnie funkcjonować zaraz po zabiegu? Siadać, biegać, leżeć na plecach?

Tak, jednak zaleca się szczególną ostrożność przez 2-3 tygodnie po zabiegu, aby kwas hialuronowy nie uległ przemieszczeniu. Pacjentki, jeżeli prowadzą siedzący tryb życia powinny regularnie wstawać aby odciążać miejsce podania kwasu. Powinny unikać też nadmiernej aktywności fizycznej.

Powiekszanie-posladkow-kwasem-hialuronowym

Ile czasu się utrzymuje efekt?

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami klinicznymi:

  • po 6 miesiącach utrzymuje się 56% podanego preparatu,
  • po 12 miesiącach –  36%
  • po 24 miesiącach od zabiegu  – 24%.

Co może pójść nie tak – jakie są powikłania powiększania pośladków kwasem hialuronowym?

Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego pacjentka musi być świadoma ewentualnych skutków ubocznych. Podanie kwasu hialuronowego do pośladków jest zabiegiem o wiele bardziej skomplikowanym, obarczonym większym ryzykiem zdarzeń niepożądanych niż podawanie kwasu hialuronowego w obrębie twarzy. W literaturze opisywana była nawet zatorowość tłuszczowa po podaniu kwasu hialuronowego do pośladków. Zarówno pacjentka jak i lekarz muszą być świadomi niebezpieczeństw z jakimi wiąże się ten zabieg.

– Najczęstszym powikłaniem jest obrzęk, który może utrzymywać się do 2-3 tygodni po zabiegu.

– Innym możliwym powikłaniem mogą być zakażenia związane z zabiegiem.

– U części pacjentów po zabiegu może utrzymywać się bolesność pośladków, świąd. W miejscu podania preparatu mogą powstać krwiaki.

– Przy podaniu zbyt dużej ilości preparatu w jednym miejscu powstać mogą wyczuwalne grudki. –

– Do najpoważniejszych powikłań zabiegu należy podanie preparatu donaczyniowo, co skutkować może nawet martwicą tkanek

– U jednej pacjentki po powiększeniu pośladków kwasem hialuronowym opisano zatorowość płucną.

Czy można powiększać pośladki w każdym wieku, czy mogą to robić nawet osoby starsze?

Teoretycznie tak. Należy jednak pamiętać, że z wiekiem spada sprężystość tkanek. Jeżeli w miejscu biorczym, czyli na pośladkach, skóra jest bardzo luźna to implant z kwasu hialuronowego przemieści się. To da niezadowalający efekt estetyczny.

Ile czasu trwa zabieg i ile kosztuje?

Zabieg trwa około 2 godzin, kosztuje około 5000 – 10 000 zł, w zależności od ilości podawanego preparatu.

CZYTAJ TAKŻE

Jak skutecznie schudnąć i wymodelować sylwetkę?

Nowoczesne technologie pozwalają na szybkie modelowanie sylwetki i utratę zbędnych centymetrów. Są przy tym bezbolesne i bezpieczne. Poznaj nowe i skuteczne technologie polecane przez znanych ekspertów.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności