fbpx

Lipofilling czy kwas hialuronowy? Która metoda wypełniania jest lepsza?

Autor Magdalena Błaszczak
lipofilling

Oznaki starzenia się obserwujemy już po 30. roku życia. Wiąże się to z utratą naturalnego kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. To powoduje niedobory objętości w niektórych partiach ciała,  zwiotczenie skóry oraz powstawanie zmarszczek. Aby spowolnić proces starzenia stworzono syntetyczny kwas hialuronowy oraz opracowano metody pozyskiwania zwierzęcego i rybnego kolagenu. Ich podanie do skóry ma zahamować efekty jej starzenia się. Jednak nie zawsze syntetyczny kwas hialuronowy potrafił sprostać zadaniu, ze względu na wielkość obszarów do uzupełnienia. Dlatego wybór padł na tłuszcz, którego w organizmie znajduje się pod dostatkiem.

Marek Rodzeń

Dr n. med. Marek Rodzeń o lipofillingu

specjalista chirurgii ogólnej, specjalista chirurgii onkologicznej, lekarz medycyny estetycznej

Krótka historia lipofillingu

Pierwszego udokumentowanego przeszczepu tłuszczu dokonał niemiecki chirurg Gustav Adolf Neuber w 1893 roku. Jednak za ojca współczesnej rewolucji przeszczepiania tłuszczu uważa się amerykańskiego dermatologa, Sydneya R. Colemana. Istota tego zabiegu polega na pobieraniu tłuszczu za pomocą strzykawek zaopatrzonych w kaniule, a następnie odseparowaniu substancji oleistych, elementów morfotycznych i płynu znieczulającego. Tak przygotowany tłuszcz jest gotowy do przeszczepu w daną okolicę ciała. Coleman wykorzystywał pozyskany tłuszcz do modelowania twarzy, piersi i dłoni. Obecnie wskazań do przeszczepu pozyskanych komórek tłuszczowych jest więcej. Obejmują wiele części ciała i wykorzystywane są z powodzeniem od ponad 30 lat, nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w medycynie konwencjonalnej.

Zalety lipofillingu

Nasuwa się pytanie: „dlaczego zabiegi lipofillingu są tak pożądane przez pacjentów i z każdym rokiem ich liczba rośnie?”. Odpowiedź na pytanie nie jest skomplikowana.

 • Tkanka tłuszczowa odpowiednio pobrana i przygotowana stanowi wręcz idealny materiał stosowany jako wypełniacz.
 • Redukuje ona zmarszczki, rozstępy i zwiotczenia skóry.
 • Posiada właściwości regeneracyjne i rewitalizujące.
 • Tkanka tłuszczowa jest biokompatybilna i co za tym idzie, nie daje reakcji uczuleniowych.
 • Zawiera komórki macierzyste i czynniki wzrostu, które hamują procesy zapalne, a także procesy auto agresji – czyli reakcji organizmu przeciw przeszczepionemu materiałowi.
 • Komórki macierzyste tkanki tłuszczowej zwiększają powstawanie naczyń krwionośnych w miejscu przeszczepu. Dzięki temu poprawia się ukrwienie i tym samym zdolność do ich przeżywania.
 • Nie zapominamy o tym także, że komórki macierzyste mają pamięć genetyczną. Tym samym przyspieszają zabiegi regeneracji i poprawy jakości skóry.
 • Jednak najważniejszą zaletą lipotransferu i tym samym lipofillingu jest możliwość przeszczepienia nieograniczonej ilości tkanki tłuszczowej.

Duże obszary zabiegu lipolfillingu

W zależności od wskazań zabieg lipofillingu wykonuje się metodą mikro-fat i nano-fat. Właściwości te wykorzystywane są przy zwiększaniu objętości piersi, pośladków i twarzy. Dzięki temu, że tłuszcz jest materiałem naturalnym, istnieje możliwość uzyskania naturalnych efektów w modelowaniu wybranej okolicy twarzy i ciała. Przy planowaniu przeszczepu tłuszczu i oczekiwaniu planowanych efektów, należy uwzględnić fakt, że około 70 % materiału pozostanie na miejscu, a około 30 % ulegnie biodegradacji w ciągu 3-6 miesięcy. Prostota zabiegu oraz znakomite efekty pozabiegowe spowodowały, że coraz więcej okolic ciała i twarzy jest poddawana zabiegowi lipofillingu.

Na jakich niewielkich obszarach twarzy i ciała wykonuje się lipofilling?

Obecnie oprócz zwiększania objętości piersi, pośladków oraz wykonywania wolumetrii policzków, zabieg lipofilingu wykorzystuje się też w przypadku:

 • korekty bruzd nosowo – wargowych;
 • zwiększania objętości ust;
 • korekty łuków brwiowych;
 • wypełniania okolicy skroni;
 • modelowania linii żuchwy i nosa;
 • wypełniania doliny łez;
 • wypełniania szyi, grzbietu dłoni;
 • korekty blizn oraz rozstępów skórnych.

Dodatkowo zabieg lipofillingu wykorzystywany jest w medycynie pourazowej oraz w stomatologii do wypełniania niedoboru tkankowego w różnych okolicach ciała.

Jak wygląda zabieg?

Zaletą lipofillingu jest to, że wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych, a czas rekonwalescencji nie przekracza tygodnia. Po zabiegu zalecane jest ograniczenie wysiłku fizycznego i uprawianie sportu, a w niektórych przypadkach noszenie specjalistycznej odzieży uciskowej.

Przeciwskazania do lipofillingu:

Przeciwskazaniami do zabiegu są:

 • choroby autoimmunologiczne;
 • zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • przewlekłe infekcje;
 • niewydolność nerek i wątroby;
 • niezdiagnozowane zmiany w piersiach.

Jakie są powikłania po zabiegu lipofillingu?

Występują rzadko, ze względu na wykorzystywane w czasie jego wykonywania tępo zakończone kaniule o małej średnicy, zarówno do znieczulania, pobierania i podawania tkanki tłuszczowej. Te powikłania to krwiaki, podbiegnięcia krwawe (siniaki), obrzęk, zaczerwienienie skóry oraz „grudki tłuszczowe” wyczuwalne pod skórą w miejscu interwencji chirurgicznej.

Podsumowanie

Zabieg lipofillingu w obecnych czasach jest odpowiedzią na zwiększone wymagania pacjentów, którzy oczekują naturalnego wyglądu, poprawy jakości skóry, likwidacji wiotkości i zmarszczek, małoinwazyjnej metody, której efekty będą utrzymywały się znacznie dłużej. Nie bez znaczenia pozostaje też sprawa finansowa. Długotrwałe i widoczne efekty lipofillingu nie wymagają zbyt częstego powtarzania zabiegu. Stosunek ceny zabiegu, jego jakości w połączeniu z trwałością jest akceptowalny przez moich pacjentów. 

Jak odmładzają komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej?

Ocenia się, że 1 gram tkanki tłuszczowej (ang. Adipose-derived Stem Cells, ASCs) zawiera do 5…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.