fbpx

Którzy pacjenci kwalifikują się do zabiegów z hydroksyapatytem wapnia?

Autor Magdalena Błaszczak
hydroksyapatytem

Ocena pacjenta jest jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przez lekarza. Tylko postawienie właściwej diagnozy pozwala zaplanować odpowiednie leczenie przeciwstarzeniowe. Dotyczy to również zabiegów z wykorzystaniem CaHA.

Dr-Bartosz-Pawlikowski

dr Bartosz Pawlikowski o hydroksyapatycie wapnia

dermatolog, lekarz medycyny estetycznej

Ocena osoby pod kątem optymalnego leczenia powinna obejmować ocenę oznak starzenia oraz proporcji, harmonii i równowagi twarzy. Łącząc swoją wiedzę na temat anatomii twarzy i procesu starzenia, lekarze mogą ocenić kryteria kwalifikacji pacjenta i dokonać wyboru produktu, który ostatecznie zapewni wyniki, jakich oczekuje pacjent.

Zastosowanie wypełniaczy

Dorośli w każdym wieku wybierają augmentację tkanek miękkich jako prekursor lub substytut operacji. Pacjenci z różnych grup wiekowych mają różne potrzeby w zakresie leczenia – począwszy od korekcji drobnych linii i zmarszczek u młodszych osób, a skończywszy na przywróceniu objętości u tych starszych.

Szeroki zakres stosowania hydroksyapatytu wapnia

  • Hydroksyapatyt wapnia nadaje się do szerokiego zakresu zabiegów estetycznych.
  • Obecnie wiadomo, że oprócz powstawania linii i zmarszczek utrata objętości twarzy wskutek połączenia wiotkości tkanek (rozpad kolagenu i tkanki elastycznej), resorpcji kości (osteopenia szkieletu twarzy) i lipoatrofii odgrywa ważną rolę w przebiegu procesu starzenia.
  • Dzięki tej wiedzy zmienił się punkt ciężkości zabiegów estetycznych twarzy – od podejścia dwuwymiarowego, koncentrującego się na usuwaniu zmarszczek na twarzy oraz poprawie kolorytu i tekstury skóry, do podejścia trójwymiarowego, uwzględniającego również zaburzenia objętości twarzy.
  • Korekcja ubytków objętości wykonywana jest z naciskiem na przywrócenie symetrii, równowagi i proporcji twarzy.

Właściwości żeli na bazie hydroksyapatytu wapnia

  • Żele na bazie CaHA doskonale nadają się do tego celu ze względu na wysoką elastyczność i lepkość, które zapewniają imponującą zdolność podnoszenia tkanek po uformowaniu i dopasowaniu do kształtu.
  • Żele CaHA wyróżniają się wśród wypełniaczy również tym, że efekty estetyczne wynikają nie tylko z objętości wstrzykniętego produktu, lecz także z długotrwałej stymulacji własnej produkcji kolagenu przez pacjenta. To prowadzi do wydłużenia czasu trwania efektu.
  • Żele CaHA zapewniają ogromną wszechstronność i nadają się do większości aspektów odbudowy owalu twarzy: wypełniania zmarszczek, napinania skóry, liftingu, konturowania i zwiększania objętości. 

Ocena pacjenta przed zabiegiem

Cechy, na które ludzie zwracają uwagę, oceniając urodę, zależą od kultury i rasy. Przedstawiciele rasy białej koncentrują się na okolicy oczu i ust, podczas gdy osoby pochodzące z Azji Wschodniej skupiają się bardziej na centralnym obszarze twarzy. W czasie obserwacji twarzy innej osoby podświadomie rejestrujemy wiele różnych aspektów anatomii, które pomagają nam dość dokładne oszacować wiek. Jako lekarze zajmujemy się wszystkimi aspektami, które są oceniane podczas tej wstępnej obserwacji, aby zapewnić naszym pacjentom optymalne wyniki leczenia. Przywrócenie naturalnego, młodzieńczego wyglądu często wymaga globalnego podejścia do twarzy w celu przywrócenia subtelnych różnic w symetrii z boku na bok, równowagi górnej, środkowej i dolnej części twarzy oraz proporcji. Chociaż ten zakres tego artykuł ogranicza się do zagadnień związanych z CaHA, warto wspomnieć, że starzenie się twarzy jest złożonym procesem i zwykle w celu zminimalizowania oznak starzenia biologicznego o charakterze endogennym, takich jak utrata objętości i konturu czy zaburzenia kolorytu skóry, stosuje się kombinację technologii niechirurgicznych.

Czy melatonina stosowana miejscowo może spowolnić starzenie skóry?

Lipofilowa struktura melatoniny umożliwia jej łatwą penetrację warstwy rogowej naskórka. Dzięki temu jest odpowiednią terapią miejscową.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.