fbpx

Które zabiegi usuwają worki pod oczami?

Autor Przemek
worki-pod-oczami

Głównym powodem tworzenia się przepuklin tłuszczowych jest postępujące starzenie się, gdy skóra traci elastyczność, a nadmierna mimika powoduje przemieszczanie się tkanki tłuszczowej. Inne czynniki to: zaburzenia gospodarki hormonalnej, spożywanie nadmiernej ilości napojów alkoholowych, duża aktywność mięśni twarzy, predyspozycje genetyczne i opalanie się. Nie bez znaczenia jest również dieta, ilość snu na dobę.

Ewa Jaźwiecka-Kościelniak

Dr n. med. Ewa Jaźwiecka-Kościelniak

lekarz medycyny estetycznej

Anatomia środkowej części twarzy została dobrze poznana i szeroko opisana w piśmiennictwie. Obszar oczodołu składa się z gałki ocznej, kości, mięśnia okrężnego oka, więzadeł jarzmowo-skórnych, tłuszczu oczodołowego (SOOF) i podoczodołowej poduszeczki tłuszczowej. W obrębie oczodołu znajduje się około 10 cm3 tłuszczu, z czego około 7-8 cm3 stanowi tłuszcz okołogałkowy i 2-3 cm3 tłuszcz w przedniej części oczodołu. Kliniczne oznaki starzenia się obszaru oka i środkowej części twarzy  zaczynają się po 21 roku życia i zaczynają być widoczne u pacjentów około 30. roku życia, co powoduje, że stanowi on jeden z pierwszych obszarów zainteresowania pacjentów.

Możliwości leczenia przepuklin tłuszczowych

  • Zachowawcze zabiegi niechirurgiczne mają na celu przywrócenie dawnej elastyczności i siły mięśni wokół oczu. Są to metody mające na celu odsunięcie w czasie i zatrzymanie postępującego procesu, gdyż nie leczą samego problemu.
  • Chirurgiczne – to radykalna eliminacja przepukliny tłuszczowej. Jest to zabieg blefaroplastyki.
  • Terapia domowa – odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczna, unikanie promieni słonecznych.

Przyczyny powstawania worków pod oczami

Worki pod oczami to często nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny. Czasami jest to objaw niewyspania lub defekt genetyczny, jednak przed przystąpieniem do leczenia warto ustalić możliwą przyczynę. Może to być odwodnienie organizmu, niedobór elektrolitów, witaminy K, niski poziom żelaza, niektóre przyjmowane leki, palenie tytoniu, nadmiar soli w pożywieniu, alkohol oraz zmniejszona jędrność skóry związana z wiekiem. Często do problemów worków pod oczami przyczyniają się również choroby przewlekłe, takie jak: choroby tarczycy, zaburzenia krążenia, cukrzyca, choroby nerek. Przed przystąpieniem do leczenia ważny jest więc odpowiedni wywiad i ewentualne dodatkowe badania. Po ustaleniu i wyeliminowaniu możliwych przyczyn można przystąpić do zabiegów niwelujących ten problem.

Zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej

Często stosowane metody to zabiegi łączone, takie jak: zastosowanie lasera frakcyjnego z użyciem polinukleotydów, fibryny lub osocza bogatopłytkowego lub innych preparatów dedykowanych do okolicy oka.

Laser frakcyjny

Powoduje mikrouszkodzenia skóry, w ten sposób stymuluje ją do regeneracji, powstania nowych włókien kolagenowych, zwiększenia grubości i elastyczności skóry, a dodatkowa mezoterapia dostarcza niezbędnych składników do jej naprawy, a tym samym polepszenia jakości. Laser frakcyjny to mało inwazyjna metoda resurfacingu skóry, niewymagająca długiego okresu rekonwalescencji. Jego działanie polega na wytworzeniu w skórze mikrouszkodzeń, dzięki którym następuje koagulacja tkanek. Skóra zaczyna wytwarzać więcej kolagenu poprzez uruchomione procesy gojenia, a ten sprawia, że skóra jest jędrniejsza, bardziej napięta i wygląda zdrowiej.

Polinukleotydy

Modne ostatnio, i coraz częściej stosowane z powodzeniem preparaty zawierające polinukleotydy, powodują wzmożoną produkcję kolagenu i elastyny, co skutkuje zagęszczeniem skóry, delikatnym jej uniesieniem i efektem liftingującym, usuwają wolne rodniki, działając antyoksydacyjnie oraz delikatnie wiążą wodę, dając efekt nawilżenia skóry.

Fibryna i osocze bogatopłytkowe

To jedne z chętniej wykorzystywanych składników regeneracyjnych. Preparaty pozyskiwane są z własnej krwi pacjenta, odpowiednio odwirowane zawierają czynniki wzrostu, stymulujące namnażanie i dojrzewanie nowych komórek skóry, pobudzają fibroblasty do syntezy nowych włókien kolagenowych oraz pobudzają mikrokrążenie.

Mezoterapia i laseroterapia

Po zabiegu mezoterapii i laseropterapii mamy efekt napięcia i wygładzenia skóry, spłycenia drobnych zmarszczek, rozjaśnienia cieni i poprawę kolorytu skóry. Trzeba pamiętać, ze zabiegi należy wykonywać w serii około 3-5 zabiegów celem osiągnięcia zadawalających efektów. Popularnym zabiegiem jest również zabieg endoliftingu powiek laserem łączącym długości fal neodymowo-yagowych  i erbowo-yagowych. Wiązka lasera kierowana jest na skórę powiek od strony zewnętrznej oraz na śluzówkę dolnej powieki. Jest to zabieg małoinwazyjny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym o krótkim okresie rekonwalescencji. Do uzyskania dobrych efektów wymagane są trzy sesje zabiegowe.

Nici liftingujące

Kolejnym rodzajem zabiegu poprawiającym jakości skóry okolicy oka są nici. Przy ich zastosowaniu możemy uzyskać efekt liftingujący oraz biorewitalizujący. Wszczepienie nici pobudza fibroblasty do produkcji nowych włókien elastyny i kolagenu, a także syntezy naturalnego kwasu hialuronowego. Nici rozpuszczają się przez około 6 miesięcy, a efekt może utrzymywać się nawet do 2 lat.

Kiedy sprawdzą się wypełniacze?

Typowe worki pod oczami, czyli wybrzuszenia dolnej powieki wypełnione tłuszczem lub płynem, stanowią odrębny problem estetyczny. Do ich powstania dochodzi w wyniku zwiotczenia mięśni dolnej powieki lub opadnięcia tłuszczu w środkowej części policzka, co powoduje efekt nadmiaru tkanki w okolicy dolnej powieki w stosunku do policzka. Daje to efekt zmęczonego wyglądu. Chcąc zniwelować ten efekt musimy wypełnić brakującą część między dolną powieką a policzkami i odbudować objętość w obrębie środkowej części twarzy.  Do tego celu stosuje się bądź wypełniacze kwasu hialuronowego dedykowane do delikatnej okolicy oka lub coraz częściej z powodzeniem i bardzo dobrym efektem tłuszcz. Tłuszcz pozyskujemy z uda lub fałdu brzusznego pacjenta, następnie w odpowiedni sposób go przygotowujemy, odwirowujemy i wypełniamy okolice zanikłe. Taki zabieg nazywa się lipotransferem. Dodatkowo przy odpowiedniej preparacji tłuszczu możemy pozyskać komórki macierzyste, które stymulują procesy regeneracyjne w okolicy oka. Wówczas tłuszcz możemy wykorzystać jako materiał wypełnieniowy, ale również do mezoterapii skóry. Efektem zabiegu jest spłycenie lub usunięcie zagłębienia pomiędzy dolną powieką a policzkiem, ale także rozjaśnienie skóry pod oczami. Jest to terapia naturalna, a efekty długotrwałe.

Plastyka powiek dolnych

Wszystkie powyższe metody mają za zadanie ujędrnić, zliftingować i przebudować skórę powiek, aby odsunąć w czasie zabieg blefaroplastyki, który jest jedyną skuteczną metodą w walce z workami pod oczami. Przepuklina tkanki tłuszczowej może dotyczyć powieki górnej i/lub powieki dolnej. Podczas zabiegu plastyki powiek górnych usuwa się nadmiar skóry oraz przepukliny tłuszczowe przegrody oczodołu. Zabieg powinien być przeprowadzony przez doświadczonego lekarza, gdyż nadmierne usunięcie poduszeczek tłuszczowych może dawać niekorzystny efekt estetyczny i  wrażenie zapadnięcia oka. Plastykę powiek dolnych można wykonywać jednoczasowo z korekcją powiek górnych lub oddzielnie. W obu przypadkach można prowadzić cięcie na skórze lub przezspojówkowo w zależności od efektu, którego oczekujemy i zaawansowania przepuklin. Okres rekonwalescencji to około 10-14 dni, gdzie w tym czasie ustępują możliwe zasinienia, obrzęki i zdejmowane są szwy. Efekty zabiegu są trwałe.

Cienie pod oczami – dlaczego wypełnianie kwasem hialuronowym nie zadziała?

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów na cienie pod oczami jest wypełnianie tej okolicy kwasem hialuronowym. W większości przypadków nie jest to najlepsza terapia…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.