Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów oczyszczających skórę jest mikrodermabrazja. Jednak nie można jej wykonywać w okresie upałów, bo może skutkować skłonnością do przebarwień. Wyjaśniamy, dlaczego istnieje takie ryzyko oraz to, u kogo lepiej nie wykonywać tego zabiegu.
Aleksandra Biczyk
Kosmetolog z klinik Dr Beata Dethloff, absolwentka wydziału farmaceutycznego kierunku kosmetologia na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi
Mikrodermabrazja – kiedy jest najbardziej skuteczna
Obecnie w gabinetach stosowanych jest wiele różnych zabiegów mających na celu oczyszczenie skóry, bardziej lub mniej inwazyjnych, a mikrodermabrazja jest jednym z nich. Polega na mechanicznym złuszczaniu zrogowaciałego naskórka za pomocą mikrokryształków (korundu), głowic diamentowych lub tlenu czy soli fizjologicznej.
- Zabieg skutecznie redukuje niedoskonałości skóry,
- stymuluje produkcję kolagenu,
- wzmaga procesy regeneracyjne, poprawiając strukturę i elastyczność skóry,
- usuwa nadmiar sebum poprzez odblokowywanie zatkanych i poszerzonych ujść gruczołów łojowych, stanowiących główną przyczynę zmian trądzikowych.
- Wykorzystuje się go także w walce z bliznami czy przebarwieniami.
Mikrodermabrazja jako przygotowanie do innych zabiegów
Możemy także potraktować mikrodermabrazję jako przygotowanie przed innymi zabiegami, ponieważ głębokie złuszczenie zwiększa wchłanialność i penetrację składników aktywnych w dalszym postępowaniu zabiegowym. Mikrodermabrazja może być stosowania jako jednorazowy zabieg bądź w serii, zależnie od indywidualnych potrzeb pacjenta.
U tych pacjentów lepiej nie stosować mikrodermabrazji
Choć mikrodermabrazja to mało inwazyjna procedura, jednak nie jest przeznaczona dla wszystkich i nie w każdym okresie roku jest dobry moment, by ją wykonać. Nie zaleca się przeprowadzania tego zabiegu:
- w przypadku cery naczyniowej,
- skóry bardzo wrażliwej,
- skóry ze zmianami w fazie zapalnej,
- przy aktywnych chorobach skórnych (łuszczyca, trądzik różowaty, nowotwory, zakażenia bakteryjne i wirusowe).
- w przypadku doustnej terapii lekami zawierającymi izotretynoinę należy odczekać co najmniej pół roku przed wykonaniem tego zabiegu. W innym przypadku mikrodermabrazja może powiększyć ryzyko pojawienia się na skórze przebarwień. Jednak nie tylko to połączenie sprzyja nadmiernej pigmentacji po zastosowaniu mikrodermabrazji.
W czasie upałów nie wykonuje się mikrodermabrazji
Zabieg nie powinien być wykonywany w okresach upalnego lata. Zbyt wysokie i niskie temperatury podrażniają skórę po tej procedurze, a duża ekspozycja na słońce może skutkować skłonnością do powstawania trudnych do usunięcia przebarwień.
Rodzaje mikrodermabrazji
Mikrodermabrazja korundowa jest najsilniejszą spośród dostępnych na rynku. Mikrokryształki tlenku glinu (korundu) pod wpływem wysokiego podciśnienia uderzają o powierzchnię skóry, uszkadzając wiązania między martwymi komórkami. Zużyty materiał wraz zanieczyszczeniami z powierzchni skóry zasysany jest do specjalnego pojemnika w maszynie i utylizowany po zakończonym zabiegu. Ten rodzaj mikrodermabrazji sprawdzi się u osób z grubszą, bardziej odporną skórą.
Mikrodermabrazja diamentowa jest delikatniejsza, wykonuje się ją za pomocą diamentowych głowic o różnej grubości i wielkości, które pod określonym ciśnieniem zasysają powierzchnię skóry, ścierając jej warstwy. Kosmetolog jest w stanie dobrać odpowiednio głowice oraz podciśnienie indywidualnie do potrzeb zabiegowych pacjenta, nie naruszając naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry. Zabieg może być stosowany u alergików, ponieważ w czasie jego trwania nie wytwarza się pył.
Mikrodermabrazja wodna (hydrabrazja) to bardzo delikatny zabieg, w którym czynnik ścierający stanowi roztwór soli fizjologicznej. Daje odświeżenie i nawilżenie skóry. Jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny, może być wykonywany przez cały rok.
Mikrodermabrazja tlenowa, nazywana oksybrazją, wykorzystuje tlen podawany na powierzchnię skóry pod określonym ciśnieniem. Rewelacyjne odświeża i dotlenia skórę, dając natychmiastowy efekt rozświetlenia i blasku. Zabieg jest przeznaczony do każdego typu skory, nawet najbardziej wrażliwej, mogą go stosować również kobiety w ciąży.
Lipoliza – jakie efekty można uzyskać za jej pomocą (ZDJĘCIA przed i po zabiegu)
Mechanizm lipolizy wykorzystuje się w medycynie estetycznej w celu redukcji tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki…
Skóra wokół oczu jest cieńsza i delikatniejsza niż na pozostałych częściach twarzy ze względu na jej specyficzną…
Zmarszczki palacza, nazywane też kodem kreskowym, to pionowe zmarszczki tworzące się nad górną wargą. W…