fbpx

Jakie twarze są uważane za atrakcyjne?

Autor Magdalena Błaszczak
atrakcyjna-twarz

Okazuje się, że liczą się przede wszystkim właściwe proporcje. Jedną z nich jest liczba fi (φ), zwana złotą lub boską proporcją. Została ona obliczona już przez starożytnych Greków.

dr-marta-roth

dr Marta Roth o atrakcyjności twarzy

certyfikowana lekarka medycyny estetycznej

Co decyduje o atrakcyjności twarzy?

Są to przede wszystkim właściwe proporcje. Liczba fi (φ), zwana złotą lub boską proporcją została obliczona już przez starożytnych Greków. Zbadano, że ludzki umysł odbiera jako atrakcyjne, twarze o takich właśnie proporcjach. Na podstawie zasad złotego podziału powstała maska Marquardta, czyli komputerowy model twarzy idealnej. Taką maskę w postaci geometrycznej siatki nakłada się na zdjęcie twarzy pacjenta, dzięki czemu można ocenić jej odstępstwa od twarzy ‚modelowej’.

Istotne odległości

Można przyjąć w uproszczeniu, że ładna, proporcjonalna twarz ma takie same odległości w PIONIE między: linią włosów i nasadą nosa, nasadą nosa a jego dolnym brzegiem, dolnym brzegiem nosa i końcem brody, zaś w POZIOMIE odległość pomiędzy zewnętrznym a wewnętrznym kącikiem oka jest taka sama dla obu oczu i jest równa odległości pomiędzy wewnętrznymi kącikami oka lewego i prawego.

Źródło: instagram.com/drmartaroth/

Najlepsze proporcje

Nie bez znaczenia pozostaje również smukły nos oraz wydatne usta, których proporcje powinny wynosić 1/3 do 2/3 co oznacza, że górna warga powinna być nieco mniejsza od dolnej. Elementem idealnej twarzy są niewątpliwie regularne brwi, duże, ‚otwarte’ oczy oraz lekko wypukłe czoło.

Idealny kształt

Idealna twarz wpasowuje się w kształt trójkąta, którego wierzchołek zwrócony jest ku dołowi. Tworzą go wydatne kości policzkowe oraz ostro zarysowana linia żuchwy i podbródka.

Dlaczego to takie ważne?

Lekarz wykonujący zabieg musi być świadomy tych zasad oraz wszystkich mechanizmów starzenia, a jego działania powinny być skierowane zarówno na poprawę jakości skóry, jak i na nadanie twarzy odpowiedniego kształtu, z proporcjami zbliżonymi do tych, wyliczonych przez naukowców.
Najważniejsze jest jednak, by nie podchodzić do pacjenta schematycznie i każdego traktować indywidualnie. Każdy z nas jest inny i niech tak pozostanie!

Macie swoją faworytkę wśród Pań z dzisiejszego posta? Ja nie potrafię wybrać, która podoba mi się bardziej.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.