fbpx

Jakie są najskuteczniejsze metody wybielania zębów?

Autor Magdalena Błaszczak
wybielanie-zebow-stomatologia-estetyczna

Kolor pojedynczego zęba zależy od właściwości rozpraszania i absorpcji światła przez szkliwo i zębinę, jednak determinowany jest przez tę drugą warstwę, której naturalny odcień oscyluje wokół różnych odcieni żółtego. Kolor różni się nawet w obrębie pojedynczego zęba będąc najbardziej żółtym w okolicy szyjki zęba, a niemal przezroczystym przy brzegu siecznym.

Magdalena-Nożewska-Noris

lek.dent. Magdalena Noris o wybielaniu zębów

stomatolog, lekarz medycyny estetycznej

Jakie zęby trudno wybielić?

Istnieją przebarwienia, które nie dają się skutecznie usunąć podczas zabiegu wybielania. Są to najczęściej przebarwienia powstałe wskutek terapii lekami np. tetracyklinami lub preparatami żelaza.  Wówczas konieczna jest interwencja protetyczna i wykonanie odpowiednio licówek lub koron protetycznych. Pacjenci, którzy posiadają wypełnienia w przednich zębach albo uzupełnienia protetyczne np. korony muszą się liczyć z tym, że one nie ulegają wybielaniu i dlatego dla uzyskania pożądanego efektu estetycznego konieczna będzie ich wymiana.

Jakie są najpopularniejsze metody wybielania zębów?

To wybielanie pod lampą, laserem diodowym oraz nakładkowe. W razie potrzeby można wybielić również zęby martwe. 

Wybielanie natychmiastowe lampą LED to połączenie innowacyjności, bezpieczeństwa oraz maksymalnych efektów w profesjonalnym wybielaniu zębów. Dzięki zastosowaniu  innowacyjnej technologii w postaci zimnego światła, czyli połączenia światła halogenowego z diodowym, które dzięki licznym światłowodom i specjalnemu układowi optycznemu eliminuje szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV) i promieniowanie podczerwone (IR), nie dochodzi do przegrzania zęba i związanych z tym skutkami. Zaletą tej metody jest bardzo wysoka skuteczność. Już podczas jednej wizyty możesz znacznie rozjaśnić zęby. Zabieg wybielania musi być poprzedzony profesjonalną higienizacją jamy ustnej (usunięcie kamienia i osadu nazębnego).

Jak wygląda zabieg wybielania lampą?

Nie jest skomplikowany. Nie zajmuje również dużo czasu – trwa niecałe 45 minut.  Nie ma powodu, by obawiać się podrażnień w trakcie zabiegu oraz po jego zakończeniu, bowiem lampa nie wytwarza szkodliwego promieniowania UV, ani nie generuje ciepła. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Przeprowadzany jest przez dyplomowaną higienistkę stomatologiczną pod kontrolą lekarza stomatologa i przebiega według planu:

 • ocena koloru wyjściowego zębów przy pomocy urządzenia SpectroShade i ustalenie jaki efekt jest oczekiwany po zabiegu;
 • następnie przygotowanie pacjenta do zabiegu, polegające na założeniu okularów ochronnych, założeniu specjalnego rozwieraka oraz zabezpieczeniu dziąseł płynną żywicą, (tzw. koferdamem) utwardzoną za pomocą lampy polimeryzacyjnej,
 • kolejnym etapem jest aplikacja żelu wybielającego na zęby, naświetlanie lampą skierowane na zęby.

Standardowo wybielanie obejmuje trzy naświetlenia, ale po każdym z nich sprawdzany jest efekt wybielania, kontrola koloru zębów oraz przedstawienie dalszych zaleceń.

Na czym polega wybielanie nakładkowe?

Wybielanie nakładkowe to zabieg domowy, wykorzystujący specjalne nakładki wybielające. Metoda ta daje długotrwały efekt śnieżnej bieli, pozwala wybielić zęby o kilka odcieni w ciągu 8 dni. Efekt widoczny jest już po pierwszej aplikacji. Metoda wybielania nakładkowego polega na pobraniu wycisku lub skanu szczęki i żuchwy oraz przygotowaniu na tej podstawie specjalnej, zindywidualizowanej szyny. Do nakładek pacjent aplikuje żel wybielający o odpowiednim stężeniu i zakłada na kolejne 8 nocy. Po zabiegu zęby są wybielone nawet o kilka odcieni. Efekt rozjaśnienia zębów uzyskuje się już po pierwszej nocy.

Jak wybielić martwy ząb?

Zęby z przebarwieniami wewnętrznymi wynikłymi po przeprowadzonym leczeniu endodontycznym również można wybielić. Tzw. „martwe zęby” mogą zmienić swój kolor z białego na żółty do ciemnobrunatnego włącznie. Różnica w kolorze pomiędzy zdrowymi i „martwymi” zębami jest problemem zwłaszcza, gdy znajduje się w obszarze estetycznym (widocznym podczas mówienia czy uśmiechu).  Wybielanie zębów martwych jest zabiegiem szczególnie zalecanym w takiej sytuacji. Rozpoczyna się od ponownego otwarcia i opracowania komory zęba. Wewnątrz korony zęba umieszcza się specjalny preparat przeznaczony do wybielania martwych zębów, a otwór zamyka opatrunkiem tymczasowym. Po zakończeniu wybielania zamyka się komorę zęba zakładając typowe wypełnienie kompozytowe.

Biała dieta po wybielaniu zębów

By móc cieszyć się efektem wybielania przez całe życie, niezbędne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń po zabiegu oraz przestrzeganie białej diety. Z upływem czasu zęby mogą nieznacznie zmienić swój kolor. Wystarczy wówczas skorzystać z zabiegu odświeżającego. Pomocne może być również piaskowanie zębów lub korzystanie z pasty wybielającej.

Biała dieta jest niezbędna do tego, aby nie zepsuć efektu wybielania zębów tuż po zabiegu. Ponieważ żel wybielający zwiększa tymczasowo porowatość szkliwa (zęby zachowują się wówczas jak gąbka), co prowadzi do znacznej podatności zębów na czynniki barwiące, nie zaleca się spożywania produktów i przypraw silnie barwiących jak np. curry lub buraki. Nalezy też zrezygnować z czarnej kawy, herbaty, czerwonego wina.

Jakie są przeciwskazania do wybielania zębów?

 • Znaczne uszkodzenia mechaniczne lub próchnicowe szkliwa;
 • alergia lub nadwrażliwość zębów na preparaty wybielające;
 • zła higiena jamy ustnej lub stan zapalny dziąseł;
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią,;
 • duża ilość wypełnień w zębach przednich;
 • zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego;
 • przyjmowanie silnych leków.

Względnym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość zębów. Jednak dobry stomatolog potrafi odpowiednio dobrać metodę oraz środki wybielające, tak aby efekt był zadowalający, a dyskomfort związany z nadwrażliwością jak najmniejszy.

Kiedy warto rozważyć wybielanie zębów: 

 • Kiedy naturalna, genetycznie uwarunkowana barwa zębów nie satysfakcjonuje pacjenta – zęby są w odcieniu kremowym, żółtym, ciemnym lub ciemnoniebieskim
 • W celu poprawienia pewności siebie, poczucia własnej wartości, odmłodzenia (zęby z wiekiem zmieniają swoją barwę), poczucia się atrakcyjnym
 • Przy przebarwieniach zewnętrznych: związanych z paleniem papierosów, piciem kawy, herbaty, czerwonego wina (pigmenty z naszego pożywienia wnikają w przestrzenie międzypryzmatyczne szkliwa, powodując przebarwienia), stosowania niektórych lekarstw (tetracyklin, żelazo, leki przeciwhistaminowe)
 • Przy przebarwieniach wewnętrznych: zęby martwe – przebarwienia wynikające z niedokładnego usunięcia krwawiącej miazgi w trakcie leczenia kanałowego, a także nieumiejętnegi wypełnienia kanału
 • Przed szczególnymi i wyjątkowymi okazjami, takimi jak ślub, kiedy to chcemy wyglądać szczególnie pięknie i dużo się uśmiechać
 • Przed wykonaniem licówek lub koron porcelanowych dla maksymalnie estetycznego i trwałego efektu zabiegów.

Licówki zamiast wybielania

Najbardziej trwałą metodą wybielania zębów są licówki. To doskonały sposób na rozjaśnienie uśmiechu, zmiany kształtu zębów, zamknięcie diastemy. Licówki maskują wady rozwojowe szkliwa, czyli przykrywają wszelkie nierówności w jego budowie. Licówkami można zamaskować rownież pęknięcia i ukruszenia zębów. Sosuje się też po to, by rozjaśnić kolor zębów, opornych na wybielanie.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.