Są powikłaniem nieleczonego lub źle leczonego trądziku.
Powodują nie tylko defekt kosmetyczny, ale też znacząco obniżają jakość życia.

dr Aleksandra Znajewska o usuwaniu blizn potrądzikowych
lekarka medycyny estetycznej
Blizny są powikłaniem nieleczonego lub źle leczonego trądziku. Powodują znaczące obniżenie jakości życia, są jednym z najczęstszych powikłań choroby. Wyróżnia się blizny zanikowe i przerostowe. Te pierwsze, zwykle umiejscowione na twarzy, są wynikiem utraty lub uszkodzenia kolagenu, te drugie – występujące na plecach i klatce piersiowej – wynikają ze zwiększonego tworzenia włókien kolagenowych, w którym istotną rolę odgrywają zaburzenia angiogenezy naczyń mikrokrążenia skóry i wzmożona przepuszczalność śródbłonka naczyniowego. Morfologicznie wyróżnia się następujące rodzaje blizn: typu rolling, boxcar, ice pick (najczęstsze) i przerostowe. Podczas badania pacjenta można posłużyć się skalą Goodmana i Barona, by ocenić proces choroby i bliznowacenia na podstawie cech klinicznych blizn. Skala pomaga także zaplanować odpowiednie leczenia, a także je monitorować. 80–90 proc. osób z bliznami potrądzikowymi ma blizny zanikowe, pozostali pacjenci – blizny przerostowe i bliznowce.
Leczenie blizn
Leczenie blizn atroficznych i przerostowych będzie się różniło. Cechą wspólną w obu przypadkach będzie dość długa rekonwalescencja pozabiegowa, czasem wyłączająca pacjenta na kilka dni. Brak jest jednej uniwersalnej metody leczenia, ponieważ u jednego pacjenta na twarzy może występować klika rodzajów blizn, a do każdego jest potrzebne leczenie innego typu. Procedury wykonuje się w seriach, co wpływa na wysoki koszt zabiegów. Jednak co istotne, po wykonaniu licznych dość inwazyjnych terapii poza redukcją blizn potrądzikowych w pakiecie pacjenci otrzymują poprawę gęstości i elastyczności skóry, zmniejszenie widoczności porów, a co za tym idzie – odmłodzenie skóry.
W przypadku blizn zanikowych stosuje się m.in. peelingi chemiczne. To powszechnie znana i sprawdzona nieinwazyjna metoda walki z bliznami potrądzikowymi, Wszystko w tym przypadku zależy od stężenia użytej substancji. W przypadku blizn potrądzikowych najlepsze efekty uzyskuje się w bliznach typu boxcar, w szczególności stosując peeling TCA w wysokim stężeniu na pojedyncze izolowane blizny tego typu. Blizny typu ice pick i typu rolling wymagają serii peelingów i zazwyczaj nie znikają całkowicie. Peelingi, które znajdą zastosowanie, to peeling z kwasem glikolowym, pirogronowym lub trójchlorooctowym.
Terapie łączone
W niektórych przypadkach warto wykonać podcinanie blizn, do tego wykorzystuje się igły bądź kaniule, zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu. Uzyskuje się uwolnienie skóry od głębszych tkanek. Metoda dobrze sprawdza się w połączeniu z laserem ablacyjnym, radiofrekwencją mikroigłową, hyrdoksyapatytem wapnia, kwasem hialuronowym czy osoczem bogatopłytkowym. Warto także rozważyć procedury łączone podczas jednej wizyty, wykonując jednoczasowo podcinanie blizn, a następnie zabieg laserowy czy mikroigłowy.
Zabieg z wykorzystaniem radiofrekwencji mikroigłowej i laserów
Pozwala wypłycić w naturalny sposób blizny, powodując nadbudowę ubytku. Laser frakcyjny ablacyjny wydaje się złotym standardem postępowania z bliznami, mimo że okres gojenia jest dość długi i trwa około pięciu dni. Jego wysoka skuteczność polega na tym, że nie uszkadza on całej powierzchni skóry, tylko ją dziurkuje, pozostawiając między miejscami, gdzie zadziałała jego wiązka, kolumny nienaruszonej tkanki. Dzięki temu regeneracja skóry jest szybsza i zmniejsza się ryzyko powikłań. W prowadzonych badaniach klinicznych i histopatologicznych wykazano, że poprawa kliniczna zanikowych blizn potrądzikowych twarzy w wyniku resurfacingu laserem CO2 wynosi 50–80 proc. Ważny jest nie tylko dobór odpowiedniej metody, lecz także sprzętu i doświadczenie lekarza prowadzącego terapię.
Zastosowanie sterydów
Sposoby leczenia blizn przerostowych i keloidów to m.in. doogniskowa terapia sterydowa. Wstrzyknięcie doogniskowe sterydów jest jednym z najczęstszych sposobów leczenia bliznowców i blizn przerostowych. Metoda może być stosowana samodzielnie lub jako część wielu opcji terapeutycznych. Kortykosteroidy redukują objętość, grubość i teksturę blizn oraz mogą złagodzić objawy, takie jak swędzenie i dyskomfort.
Podsumowanie
Trądzik to jedna z najczęstszych dermatoz, a nie tylko problem estetyczny, dlatego w pierwszej kolejności, by nie dopuścić do procesu bliznowacenia, trzeba odpowiednio i szybko leczyć pacjenta. Nowoczesna dermatologia, w której coraz częściej stosuje się nowoczesne urządzenia, sprawia, że leczenie samej choroby i blizn powstałych w jej wyniku staje się bardziej skuteczne. W leczeniu blizn najlepsze efekty przynosi łączenie różnych procedur i technik, które doświadczony lekarz przeprowadza już w trakcie leczenia.
Trądzik różowaty – które terapie są najskuteczniejsze?
Ze względu na specyfikę tej choroby, której sednem są zaburzenia w tworzeniu nieprawidłowych naczyń krwionośnych, podstawą leczenia jest laseroterapia…
Wiotka skóra z niewielkimi depozytami tłuszczowymi jest problemem wielu kobiet po ciąży. Doskonałym rozwiązaniem może…
Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kosmetologii „Przyjazna Kosmetyka” opublikowało listę zabiegów, które niebawem mogą być zakazane w…