fbpx

Jak unieść kąciki ust toksyną botulinową?

Autor Magdalena Błaszczak
sprawdzone-sposoby-na-modelowanie-ust-estetyczny-portal

Okolica ust to dynamiczna strefa, która zaopatrzona jest w liczne, przeplatające się między sobą mięśnie, dlatego stosowane dawki toksyny powinny być minimalne, a zabieg przeprowadzony z dużą starannością.

dr-marta-roth-estetyczny-magazyn

dr Marta Roth o unoszeniu kącików ust toksyną botulinową

certyfikowana lekarka medycyny estetycznej

Piękne usta i toksyna botulinowa

Za pomocą BoNT-A można osłabić nadmierne napięcia mięśniowe, a także skorygować asymetrie ust związane z pracą mięśni w tej okolicy. Asymetrie te nasilają się podczas skurczu danego mięśnia. Należy jednak pamiętać, że okolica ust to dynamiczna strefa, która zaopatrzona jest w liczne, przeplatające się między sobą mięśnie, dlatego stosowane dawki BoNT-A powinny być minimalne, a zabieg przeprowadzony z dużą starannością. Nie można po prostu zidentyfikować mięśnia dźwigacza lub mięśnia obniżacza w dolnej części twarzy i osłabić go bez wpływu na sąsiednie włókna mięśniowe. Zabiegi tego typu mogą powodować niepożądane następstwa. Należą do nich m.in.: asymetria warg, niewydolność mięśni zwieraczy mających wpływ na żucie lub połykanie, zaburzenie wypowiadania słów oraz niezdolność do dokładnego przekazywania niewerbalnych komunikatów i emocji w sposób zamierzony lub spontaniczny.

Jaka jest technika podania toksyny?

  • Neurotoksyna może być podana w mięsień DAO – obniżacz kąta ust w celu jego uniesienia u osób, które nawykowo ściągają kąty ust w dół.
  • DAO zaczyna się na brzegu dolnym żuchwy od guzka bródkowego do poziomu pierwszego zęba trzonowego.
  • Od dolnego przyczepu włókna mięśnia zbiegają się w pęczek trójkątny, kierując się ku górze do kąta ust i kończąc w większości w modiolusie.
  • Osłabienie tego mięśnia skutkuje większą aktywnością kompensacyjną mięśni dźwigaczy, co w rezultacie unosi kąty ust.
  • Mięsień należy wyczuć podczas ruchu mimicznego, podczas gdy pacjent ściąga kąty ust w dół.
  • Jeśli brzusiec mięśnia nie jest wyczuwalny, można wyznaczyć orientacyjny punkt zlokalizowany 1 cm w bok od spoidła ust i 1 cm w dół.
  • Najczęściej na mięsień przypada pojedynczy punkt iniekcji.

Jakie jest ryzyko zabiegowe?

Ryzyko zabiegowe związane jest z niewłaściwym miejscem podania BoNT-A, zazwyczaj bardziej przyśrodkowo, w mięsień obniżacz wargi dolnej, co skutkuje zaburzeniem symetrii uśmiechu. 

Jakie są nietypowe zastosowania toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa typu A zwana potocznie botoksem pojawiła się w medycynie w latach 70-tych. Jest to neurotoksyna, którą pozyskuje się z wyizolowanych oczyszczonych beztlenowych bakterii Clostridium botulinum. W nadmiernych dawkach substancja ta może być silnie trująca dla organizmu człowieka…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.