fbpx

W jaki sposób osocze bogatopłytkowe poprawia jakość życia seksualnego kobiet?

Autor Magdalena Błaszczak
osocze-ginekologia

Osocze bogatopłytkowe (PRP) to odpowiednio przygotowany preparat krwi pełnej pozbawiony czerwonych krwinek. Zawiera wiele czynników wzrostu dzięki czemu działa regeneracyjnie.

Dr n. med. Rafał Kuźlik

Dr n.med. Rafał Kuźlik o osoczu bogatopłytkowym
w ginekologii

ginekolog plastyczny

Od kilkunastu już lat na świecie, w tym w Polsce, rozwija się „podspecjalizacja” ginekologiczna nazywana „ginekologią estetyczną” lub „kosmetoginekologią”. Specjaliści w tej dziedzinie jeżdżą po całym świecie, publikują prace naukowe i rozwijają świadomość kobiet na temat jakości życia seksualnego tak przed, jak i po porodzie. Do najczęściej zgłaszanych problemów pojawiających się po porodzie naturalnym należą: wysiłkowe nietrzymanie moczu, słabsze lub całkowity brak odczuwania partnera w czasie współżycia oraz osłabienie orgazmów. Wiele tych problemów można rozwiązać za pomocą osocza bogatopłytkowego.

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (PRP, Platelet Rich Plasma) jest koncentratem płytek krwi, które są rezerwuarem i źródłem czynników wzrostu w organizmie ludzkim. Czynniki wzrostu są peptydami pobudzającymi inne komórki do podziału albo różnicowania. Pełnią ważne funkcje m. in. w procesach krzepnięcia, odpowiedzi immunologicznej oraz gojenia uszkodzonych tkanek. Czynniki wzrostu pełnią rolę substancji przekaźnikowych w większości procesów zachodzących w tkankach, w szczególności w procesie gojenia. Odpowiadają za procesy proliferacji, różnicowania, chemotaksji czy morfogenezy tkanek. Działają w mechanizmie autokrynnym, parakrynnym i endokrynnym. Po uwolnieniu z miejsc, gdzie są gromadzone, np. ziarnistości alfa płytek krwi, łączą się z receptorami powierzchniowymi na komórkach docelowych, uruchamiając układy przekaźnikowe, transkrypcję mRNA, sekrecję odpowiednich białek, itd. Procesy te są regulowane zwrotnie zarówno przez molekuły adhezyjne, jak i inne czynniki wzrostu. 

Jakie zastosowanie w ginekologii ma osocze bogatopłytkowe?

 Jest powszechnie stosowane nie tylko w medycynie estetycznej ale m.in. w stomatologii, leczeniu schorzeń narządu ruchu czy trudno gojących się ran. W ginekologii znajduje także szerokie zastosowanie.

  • Ma zastosowanie estetyczne, jak zwiększenie napięcia i odżywienia skóry sromu.
  • Ma wiodące znaczenie w poprawie odczuć bodźców seksualnych.
  • Coraz bardziej popularny jest na świecie O-shot – ostrzyknięcie osoczem ciał jamistych łechtaczki.
  • Osoczem można ostrzyknąć  również ciała jamiste penisa – to tzw. P-shot, czy  G-shot (ostrzyknięcie przedniej ściany pochwy w okolicy punktu G).
  • Dodatkowym, pozytywnym objawem obserwowanym przez pacjentki jest poprawa nawilżenia pochwy.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego po porodzie i zabiegach chirurgicznych

  • Dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym osocze jest także podawane pacjentkom po zabiegach chirurgicznych w celu poprawy gojenia rany, np. po okołoporodowym nacięciu krocza.
  • W przypadku ostrzykiwania skóry sromu np. warg sromowych większych możliwym jest uzyskanie lepszego napięcia skóry.
  • Można także wykonać wampirzy lifting (sromu czy pochwy), polegający na poddaniu danego obszaru wiązce lasera a następnie „posmarowaniu” go preparatem PRP.
  • Uszkodzona przez laser skóra/śluzówka niejako „zasysa” owo rozsmarowane osocze. Dzięki tym zabiegom skóra sromu staje się bardziej napięta i niejako „młodsza”. 

Osocze bogatopłytkowe – więcej przyjemności dla Niej i dla Niego

Osocze bogatopłytkowe znajduje coraz większe i szersze zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Pomaga również intensyfikować orgazm u kobiet oraz pobudzić erekcję u mężczyzn.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.