Skrobanie skóry skalpelem brzmi przerażająco, jednak w Stanach Zjednoczonych i krajach latynoskich to bardzo popularna metoda złuszczania martwego naskórka. Na czym polega ten zabieg i u kogo przynosi najlepsze efekty?
Kiedy zaczęto stosować dermaplaning?
Jak podaje „Aesthetics Journal”, zabieg ten po raz pierwszy został opisany w artykule opublikowanym w „The Journal of Dermatological Surgery and Oncology” w latach 70. jako metoda leczenia trądziku pospolitego. Od tamtego czasu jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, krajach latynoskich, a w ostatnich latach także w Wielkiej Brytanii. Klientki, które korzystają z tej metody złuszczania, doceniają natychmiastowy efekt – skalpel usuwa meszek z twarzy (tzw. face peach fuzz), niweluje martwy naskórek i rozjaśnia oraz wyrównuje koloryt skóry. Po zabiegu skóra jest miękka, gładka i o wiele łatwiej przyjmuje składniki aktywne zawarte w kosmetykach. Dermaplaning jest więc również świetną opcją do połączenia z innymi zabiegami kosmetologicznymi. Najlepsze efekty zabieg przynosi u osób z ciemną karnacją oraz w czasie menopauzy, u których meszek na twarzy jest najbardziej widoczny.
Na czym polega dermaplaning
- Jest to peeling mechaniczny wykonywany za pomocą jednorazowego skalpela chirurgicznego.
- W trakcie zabiegu usuwany jest zrogowaciały naskórek, zanieczyszczenia, a także delikatne włoski pokrywające twarz.
- Zabieg zwykle trwa około 20-30 minut, maksimum godzinę.
Jak działa dermaplaning
Gdy skóra za pomocą skalpela jest oczyszczona z martwych komórek naskórka, staje się bardzo gładka, błyszcząca, miękka. Inaczej odbija się od niej światło, więc wygląda zdrowiej i młodziej. Wraz z martwym naskórkiem znikają z twarzy również powierzchniowe przebarwienia.
- W czasie prawidłowo wykonanego dermaplaningu nie powinno pojawić się żadne krwawienie na skórze – jeżeli jednak pokaże się krew, to oznacza, że kosmetolog naruszył poza warstwę naskórka.
- W razie potrzeby zabieg może zostać rozszerzony także na skórę szyi.
Przed zabiegiem dermaplaningu i tuż po
- Skóra powinna zostać bardzo dokładnie oczyszczona i zdezynfekowana, a następnie pozostawiona na kilka chwil do wyschnięcia, bo wilgotny naskórek może utrudniać ruch skalpela.
- Po zakończeniu dermaplaningu należy ponownie oczyścić skórę z wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli zabieg przeprowadzany jest z myślą o odmłodzeniu skóry, bezpośrednio po nim można nałożyć na skórę serum z antyoksydantami lub składnikami ujędrniającymi. Dzięki usunięciu warstwy rogowej naskórka zwiększa się penetracja tych substancji aktywnych.
- Dermaplaning można też potraktować jako przygotowanie skóry do innych zabiegów, takich jak terapia światłem LED lub peelingi chemiczne. Dzięki usunięciu warstwy rogowej naskórka zwiększa się penetracja składników aktywnych, które są stosowane bezpośrednio po zabiegu.
- Przez kilka godzin po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i lekko podrażniona, dlatego warto na koniec tej procedury nałożyć na twarz kojącą maskę.
- Po zabiegu obowiązkowo należy używać kremu z wysokim filtrem SPF 50.
Czy po dermaplaningu włoski odrosną grubsze?
Główną wątpliwością pacjentów i powszechnym mitem powtarzanym w odniesieniu do dermaplaningu jest to, że po zabiegu włosy mogą odrosnąć grubsze lub ciemniejsze. Jednak nie jest to prawda. Meszek na twarzy nie odrasta ani ciemniejszy ani grubszy.
Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego są najczęściej stosowanymi wypełniaczami tkanek miękkich. Leczą niedobory objętości twarzy, konturują ją, pomagają odmłodzić. Chociaż wydają się mieć podobne właściwości, …
Większość osób niezadowolonych z wyglądu profilu twarzy skarży się na kształt swojego nosa, policzków lub podbródka. Na szczęście nowoczesna medycyna estetyczna ma do zaoferowania wiele …