Patogeneza powstawania żylaków do tej pory nie jest w pełni wyjaśniona. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jest to bardzo złożony proces. Główną ich przyczyną są niewydolne zastawki żylne. Dzięki postępom w nauce podejrzewa się, że zaburzenia w utrzymaniu elastyczności naczyń, które spowodowane są zmianami w występowaniu elastyny oraz rozmaite stany zapalne, również odgrywają sporą rolę w tworzeniu się żylaków.
dr n. med. Konrad Kędzia o skleroterapii
lekarz medycyny estetycznej
Żylaki są głównie kojarzone z defektem estetycznym, jednak problem jest o wiele większy. W zależności od zaawansowania choroby, pacjenci najczęściej zgłaszają uczucie ciężkości kończyn dolnych, występowanie obrzęków oraz dolegliwości bólowych o różnym nasileniu. Dodatkowo mogą wystąpić objawy w postaci swędzenia i mrowienia. Nieleczona choroba może prowadzić do poważnych powikłań, poczynając od przebarwień, zapalenia żył powierzchownych, do ciężko leczących się owrzodzeń.
Diagnoza przed zabiegiem skleroterapii
Ocena żylaków nie wymaga wysoko wyspecjalizowanej diagnostyki. Do ich stwierdzenia wystarczy odpowiednio przeprowadzone badanie fizykalne oraz USG kończyn dolnych lub USG Doppler. Całe badanie jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania. W ostatnich latach, dzięki szybkiemu rozwojowi technologicznemu, coraz większą popularność wśród leczenia żylaków zdobywają metody małoinwazyjne. Wszystkie zabiegi małoinwazyjne charakteryzują się zniwelowaną do minimum traumatyzacją tkanek, szybkim powrotem do pełnej aktywności fizycznej oraz dużą skutecznością. Wyboru odpowiedniej metody leczniczej dokonuje się po wcześniejszym zdiagnozowaniu chorego oraz ocenie naczyń żylnych.
Skleroterapia płynowa oraz piankowa
Jednym z podstawowych zabiegów małoinwazyjnych w leczeniu żylaków jest skleroterapia płynowa oraz piankowa. Polega ona na podawaniu środka chemicznego do wnętrza zmienionego naczynia, który powoduje jego zarośnięcie. Najczęściej stosuje się polidokanol, siarczan tetradecylu oraz sole jodu. Zamknięte naczynie uniemożliwia dalszy przepływ krwi, dzięki czemu ulega stopniowemu wchłonięciu. W trakcie zabiegu używa się klasycznych strzykawek, do których dobiera się bardzo cienkie igły, co dodatkowo zmniejsza doznania bólowe, dzięki czemu nie wymagane jest żadne dodatkowe znieczulenie. Zabieg skleroterapii stosowany jest jako “złoty standard” w leczeniu teleangiektazji oraz małych żylaków o średnicy 3mm. Jest ona również używana do leczenia żylaków powyżej 4mm – w tym przypadku najczęściej wykorzystywana jest piana, którą wstrzykuje się pod kontrolą USG. Skleroterapia często używana jest jako uzupełnienie bardziej zaawansowanych technik małoinwazyjnych. Po zabiegu powinno zrezygnować się z ciepłych kąpieli oraz wizyt w saunie. Należy również unikać długotrwałego stania oraz
siedzenia w jednej pozycji.
Przeciwskazania do zabiegu skleroterapii
Zabieg bezwzględnie przeciwwskazany jest w przypadku występowania alergii na podawany środek chemiczny, w trakcie ostrej zakrzepicy żył głębokich, zatorowości płucnej oraz ciężkiej infekcji. Do względnych przeciwwskazań należą między innymi: ciąża, karmienie piersią, miażdżyca kończyn dolnych, zły stan ogólny pacjenta oraz duże ryzyko zakrzepowo-zatorowe, w takich wypadkach należy dodatkowo przemyśleć konieczność wykonania skleroterapii.
Jakie są nietypowe zastosowania toksyny botulinowej?
Toksyna botulinowa typu A zwana potocznie botoksem pojawiła się w medycynie w latach 70-tych. Jest to neurotoksyna, którą pozyskuje się z wyizolowanych oczyszczonych beztlenowych bakterii Clostridium botulinum. W nadmiernych dawkach substancja ta może być silnie trująca dla organizmu człowieka…
Uroczysty wieczór inaugurujący linię kosmetyków POWER SKIN zgromadził ponad 300 wybitnych gości z całego kraju! W sobotę 19.11. w warszawskim hotelu Hilton przy ul. Grzybowskiej …
Intensywny tryb życia i uciążliwa codzienność sprawiają, że coraz częściej szuka się profanum daleko od miasta i jak najbliżej natury. Mówi się, że receptą na …