Wygląd i kształt pośladków świadczy o atrakcyjności fizycznej i zawsze był uważany za kryterium kobiecej urody, co historycznie związane było z płodnością i stanem zdrowia. Wraz ze starzeniem się, utratą masy ciała lub stanami chorobowymi skóra traci elastyczność, utrata podskórnej tkanki tłuszczowej w okolicy pośladków prowadzi do zmniejszenia ich objętości, a osłabienie więzadeł – do ich obniżenia. W medycynie estetycznej wykorzystywane jest wiele produktów służących odbudowie objętości i poprawie jakości skóry. Jednym z nich jest kwas L-polimlekowy (PLLA). Coraz szerzej wykorzystywany we wskazaniach poza twarzą.
dr Anna Grodecka o powiększaniu pośladków kwasem L-polimlekowym
dermatolog, lekarz medycyny estetycznej
Czym jest kwas L-polimlekowy?
- PLLA to biokompatybilny, biodegradowalny i bioresorbowalny polimer.
- Jest to polimer alfa-hydroksykwasu o strukturze L-enancjomerycznej kwasu mlekowego, który jest bezpiecznie stosowany w medycynie od ponad 30 lat.
- PLLA ma historię bezpiecznego stosowania w zastosowaniach medycznych, takich jak gwoździe, płytki, śruby, implanty do kości i tkanek miękkich oraz jako nośniki do przedłużonego uwalniania związków bioaktywnych.
- Pierwsza rejestracja kwasu L-polimlekowego w Europie miała miejsce w 1999r. Dotyczyła ona odbudowy objętości tkanek twarzy.
- Wypełniacze na bazie PLLA są dostarczane w postaci liofilizowanego proszku do rozpuszczenia wg według określonych przez producenta instrukcji.
Jak działa kwas L-polimlekowy?
- Przypuszczalnie mikrocząsteczki PLLA inicjują neokolagenezę w wyniku normalnej reakcji ciała obcego na ich obecność.
- Nagromadzenie kolagenu w czasie tworzy objętość w miejscu wstrzyknięcia, podczas gdy mikrocząsteczki PLLA są metabolizowane do dwutlenku węgla i wody i wydalane przez układ oddechowy. Dzięki temu w miejscach podania preparatu tworzy się objętość.
- Od niedawna dostępne na polskim rynku są preparaty większej objętości przystosowane do podawania celem zwiększenia objętości i redukcji wiotkości i cellulitu na ciele.
Jak wygląda zabieg powiększania pośladków kwasem L-polimlekowym?
- Przed zabiegiem lekarz powinien bardzo dokładnie ustalić z pacjentką miejsca podania preparatu celem uzyskania objętości lub redukcji cellulitu.
- Po odpowiedniej rekonstytucji preparatu dodawany jest do niego środek znieczulający (lignocaina) dzięki czemu zabieg jest praktycznie bezbolesny. Objętość jest podawana w ustalone wcześniej miejsca za pomocą igły lub kaniuli.
- Należy pamiętać aby właściwie zidentyfikować niebezpieczną strefę zwaną „trójkątem zagrożenia”.
- PLLA należy podawać nad mięsień w warstwie podskórnej. Górna i środkowa część pośladków to obszary, w które należy podać największą objętość prepartu. Dzięki temu uzyskuje się najbardziej estetyczny i naturalny efekt zwiększenia objętości, a biostymulujące właściwości PLLA pozwalają na uniesienie dolnej części pośladka.
- Po zabiegu wykonywany jest masaż danego obszaru.
Jakie są przeciwskazania do zabiegu powiększania pośladków kwasem l-polimlekowym?
- ciąża i karmienie piersią;
- choroby autoimmunologiczne;
- skłonność do bliznowców;
- choroby nowotworowe;
- nieuregulowana cukrzyca;
- przyjmowanie leków sterydowych;
- stany zapalne.
Kiedy pojawia się efekt finalny zabiegu?
- Należy pamiętać, ze w ciągu kilku dni po zabiegu objętość związana z rozpuszczalnikiem ulegnie znacznemu zmniejszeniu i efekt zabiegu należy oceniać po 6 tygodniach.
- Zabieg należy powtórzyć 2-4 razy co 6-8 tygodni, choć zdarza się, że już po pierwszym zabiegu efekt jest satysfakcjonujący.
Jakie są możliwe powikłania po powiększaniu pośladków kwasem l-polimlekowym?
- Możliwe powikłania są już dość dobrze poznane. Najczęściej zdarzają się zasinienia w miejscu wkłucia, obrzęki w miejscu podania preparatu. Są one przemijające.
- Niestety możliwym powikłaniem są także ziarniniaki i zwłóknienia, które mogą być widoczne lub wyczuwalne przez pacjenta i utrzymywać się latami.
- Aby ich uniknąć należy pamiętać o prawidłowej (zalecanej przez producenta) rekonstytucji preparatu, zwracać uwagę na gęstość zawiesiny oraz nie podawać preparatu zbyt płytko.
- Masaż po zabiegu jest niezbędną częścią zabiegu.
Powiększanie pośladków kwasem hialuronowym – przebieg zabiegu, efekty, powikłania
Czy każda zdrowa kobieta może powiększyć pośladki kwasem hialuronowym?
Latem najczęściej dokuczają nam obrzęki, przez które nogi wyglądają na dużo grubsze, niż są w…
Zbliża się lato i świadome pacjentki zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej na zabiegi, które…