fbpx

Czy laser frakcyjny CO2 może być zbyt agresywny dla skóry?

Autor Magdalena Błaszczak
laser-frakcyjny-co2

dr Marek Wasiluk o laserze frakcyjnym CO2

dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Czy zabieg laserem frakcyjnym CO2 jest inwazyjny?

Są opinie, że jest on agresywny i daje powikłania. Zgadzam się, że jest agresywny, w dodatku wymaga wyłączenia pacjenta z codziennych obowiązków. Jednak jest bezpieczny, jeśli jest prawidłowo wykorzystywany. Co najważniejsze, nie ma lepszego (skuteczniejszego) zabiegu, np. na niektóre blizny i gwarantującego szybki efekt odmłodzenia skóry. W takim zakresie sam go najchętniej używam, bo mam świadomość, że po prostu pewnych efektów nie osiągnie się innymi metodami. Dysponuję w swojej klinice chyba wszystkimi dostępnymi technologiami, a i tak zabiegi laserem frakcyjnym stanowią aż 30 % wszystkich zabiegów, jakie wykonuję. Może wymaga rekonwalescencji dłuższej o kilka dni niż inne lasery ablacyjne, ale efekt jest tego wart.

Jak wygląda zabieg laserem frakcyjnym CO2?

 • Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, kremem znieczulającym.
 • W czasie naświetlania skóry pacjent i lekarz mają okulary chroniące przed promieniowaniem.
 • Po zabiegu twarz jest czerwona, obrzęknięta, może pobolewać, z bliska wygląda jak papier ścierny.
 • Złuszczenie i gojenie trwają około tygodnia, zależy to od indywidualnych predyspozycji pacjenta.
 • Gojenie i czas rekonwalescencji, a także dyskomfort pozabiegowy, można skrócić niemal o połowę, wykonując równocześnie zabieg osoczem bogatopłytkowym. Pacjenci, którzy raz skorzystali z takiego rozwiązania, zazwyczaj nie decydują się już na zabieg bez osocza.
 • Istotna jest jakość urządzenia oraz doświadczenie lekarza; zabieg można bowiem wykonać z wykorzystaniem wielu parametrów, a ich dobranie ma wpływ na efekt.

Dlaczego laser frakcyjny CO2 bywa uznawany za agresywny?

 • Zabiegi laserem, powodując kontrolowane poparzenie skóry. Doprowadzają do zwiększenia aktywności białek szoku cieplnego, które są jednymi z najsilniejszych stymulatorów naprawy. Dlatego lasery ablacyjne są tak skuteczne w pobudzaniu procesów odnowy skóry. Więcej kolagenu to jędrniejsza, napięta, bardziej elastyczna, zagęszczona i bardzo mocno odświeżona skóra.
 • Laser frakcyjny ablacyjny CO2 sięga skóry właściwej. Dzięki temu ma podwójne działanie, o które chodzi w przypadku laserowego odmładzania, czyli efekt peelingu (odświeżenie i ujednolicenie kolorytu) i pobudzenia skóry właściwej do produkcji własnego kolagenu (a tym samym poprawy gęstości, sprężystości i napięcia).

Ile zabiegów laserem frakcyjnym CO2 warto wykonać?

 • Jeśli zabieg ma charakter profilaktyczny, poprzestajemy na jednej sesji.
 • Jeśli twarz potrzebuje większej regeneracji (w przypadku osób w wieku 45+), lepiej zaplanować cykl 2-3 zabiegów, w odstępie minimum miesięcznym.
 • Dużo zależy do wieku i stanu wyjściowego skóry. Może się zdarzyć też taka sytuacja, jak u jednej z moich pacjentek w wieku 60+, że efekty po pierwszym zabiegu będą szokujące zarówno dla niej, jak i dla mnie. Można było poprzestać na jednym zabiegu nawet w tym wieku. Zawsze uprzedzam, że ten przypadek jest wyjątkowy i nie należy w tym wieku oczekiwać po pierwszym razie, aż takiego efektu.

Laser frakcyjny CO2 – cztery najczęstsze powikłania po zabiegu

Światło lasera frakcyjnego CO2 ablacyjnego wnika w skórę i jest pochłaniane przez zawartą w niej wodę.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.