fbpx

Czy  kwas L-polimlekowy może zastąpić wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego?

Autor Przemek
kwas-l-polimlekowy

Wraz z rozwojem medycyny estetycznej odchodzi się od przerysowanego wyglądu twarzy, jaki niegdyś uzyskiwano przy zastosowaniu kwasu hialuronowego. Jego użycie zostało znacznie ograniczone w zabiegach wypełniania ubytków na twarzy czy ciele. 

Dr-Kamil-Pielaszkiewicz

Dr Kamil Pielaszkiewicz o kwasie L-polimlekowym

chirurg, lekarz medycyny estetycznej, uczestnik programu Beautyeurope.eu Rising Stars in Aesthetic Trainings

Coraz liczniejsze preparaty dostępne na światowym i polskim rynku dają ogromny wachlarz możliwości leczenia ubytków twarzy, z czego coraz chętniej korzystają zarówno lekarze, jak i pacjenci. Przy ich wyborze trzeba jednak pamiętać, że pogłębienie się bruzd nie wynika z samego zaniku tkanki, ale ze złożonego procesu starzenia się skóry. 

Starzenie skóry obejmuje:

– absorbcję kości;

– zanik tłuszczu w przedziałach tłuszczowych;

– rozluźnienie więzadeł wieszadłowych i podporowych;

– zanik ilości kolagenu i elastyny w skórze. 

Kwas L-polimlekowy i D, L-polimlekowy trzeciej generacji 

– Coraz większą popularność w gabinetach medycyny estetycznej zdobywają też preparaty kwasu L-polimlekowego oraz kwasu D, L-polimlekowego trzeciej generacji.

– Kwas polimlekowy stosowany od lat z ogromnym powodzeniem przy wypełnieniu ubytków tkanki podskórnej i kolagenu jest jedną z lepiej przebadanych substancji wykorzystywanych w medycynie estetycznej.

– Jest on jednym z najsilniejszych biostymulatorów dostępnych na rynku. Ma też szerokie zastosowanie w medycynie (nici chirurgiczne, implanty ortopedyczne itp.). 

Jak działają preparaty kwasu L-polimlekowego oraz kwasu D, L-polimlekowego trzeciej generacji?

– Dzięki bardzo silnej stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny dla nadania sprężystości skóry jest wykorzystywany w medycynie estetycznej przy dużych wiotkościach skóry.

– Dodatkowo wykazuje bardzo silny potencjał stymulowania tkanki podskórnej, co pozwala zastosować go w leczeniu ubytków tkanki zarówno na twarzy, jak i na ciele.

– Świetnie sprawdza się w szczególności w przypadku atroficznych twarzy, gdzie sama stymulacja produkcji kolagenu nie dałaby pożądanego efektu. To samo dotyczy się innych obszarów ciała, takich jak uda, dłonie czy pośladki. 

Jaka jest różnica między kwasem L-polimlekowym a kwasem D, L-polimlekowym?

– Zasadniczą różnicą jest ich struktura i nośnik.

– Kwas L-polimlekowy ma strukturę krystaliczną, a jego nośnikiem jest karboksymetyloceluloza.

– Zarówno nośnik, jak i kształt cząsteczki sprzyjają powstawaniu stanu zapalnego, co w efekcie przekłada się na konieczność regularnego rozmasowywania obszaru poddanego zabiegowi.

– Alternatywą dla kwasu L-polimlekowego jest kwas D, L-polimlekowy trzeciej generacji.

– Jego sferyczna i porowata struktura umożliwiła zawieszenie mikrosfer w nieusieciowanym kwasie hialuronowym.

– Zarówno kształt i porowatość, jak i zastąpienie karboksymetylocelulozy kwasem hialuronowym ograniczyły powstawanie stanu zapalnego, a co za tym idzie zmniejszyły ryzyko powstawania ziarniniaków. Uzyskanie niewielkich mikrosfer 10-40 mikronów umożliwiło zastosowanie preparatu w okolicy doliny łez i powieki dolnej. 

Odmładzanie ciała – jak działa kwas polimlekowy?

Biostymulację definiujemy jako zdolność do indukowania odpowiedzi komórkowej poprzez kontrolowaną reakcję zapalną. W efekcie naturalnych procesów anabolicznych dochodzi do zwiększonej proliferacji fibroblastów, syntezy białek oraz zwiększonej produkcji włókien kolagenowych i elastynowych w tkance. Równolegle dochodzi do powolnej degradacji zastosowanego materiału…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.