Co to jest snapchatowa dysmorfia? Dlaczego obrabianie zdjęć jest groźne?

Autor Magdalena Błaszczak
Co to jest snapchatowa dysmorfia? Dlaczego obrabianie zdjęć jest groźne?
dr Marta Roth

Dr Marta Roth o tym, jak aplikacje do obrabiania zdjęć i media społecznościowe wpływają na branżę medycyny estetycznej

Dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Co to jest snapchatowa dysmorfia? Dlaczego obrabianie zdjęć jest groźne?

Media społecznościowe często powodują pogoń za nieistniejącym ideałem. Bez ustanku jesteśmy atakowani obrazami nieskazitelnej perfekcji i symetrii. Ludzie są zaprogramowani, by preferować symetryczne twarze. Stanowi to oznakę dobrej genetyki i zdrowia. Współczesny świat mediów społecznościowych bez wątpienia wpłynął na branżę medycyny estetycznej. Przy pomocy dostępnych i łatwych w użyciu aplikacji, w zasadzie każdy może w szybki sposób usunąć wady za pomocą kilku prostych ruchów. To dobre narzędzie komunikacji, ale musimy być ostrożni, ponieważ pragnienia te nie zawsze są osiągalne.

Jakie zagrożenia niosą za sobą aplikacje do obrabiania zdjęć?

Coraz więcej osób chce wyglądać jak ich edytowane cyfrowe wersje. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na gratyfikację w mediach społecznościowych rośnie również pragnienie upiększenia fizycznego. To prowadzi do nowego zwrotu w cielesnym zaburzeniu dysmorficznym (BDD) zwanego „Snapchatową dysmorfią”, a także coraz powszechniej obserwowanego zespołu przepełnienia twarzy FOS.
Coraz częściej w naszych gabinetach pacjenci wyświetlają edytowane zdjęcia samych siebie, a także zdjęcia swoich idoli. Pytają, czy taki wygląd twarzy jest możliwy do osiągnięcia dzięki zabiegom medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej. Nierzadko takie oczekiwania pacjentów względem swojego wyglądu nie są możliwe do spełnienia. Pacjent chcący za wszelką cenę zmienić swój wygląd, upodabniając się do swojej cyfrowej wersji w realnym świecie może wyglądać po prostu karykaturalnie.

Jak powinien w takiej sytuacji zachować się lekarz?

Rolą lekarza jest również uzmysłowienie pacjentowi, że zdjęcia, którymi jesteśmy bombardowani często są wynikiem obróbki graficznej, makijażu, odpowiedniego oświetlenia. Wszystko to daje nienaturalny i wyidealizowany obraz, który w rzeczywistości nie istnieje. To w końcu lekarz musi potrafić powiedzieć NIE. Jeśli pozwolimy pacjentowi wpaść w pułapkę pogoni za najwyższą perfekcją, może to doprowadzić do wielu wizyt w gabinecie lekarza medycyny estetycznej kończących się niezadowoleniem.
CZYTAJ TAKŻE

Aplikacje do obrabiania zdjęć – dlaczego stanowią zagrożenie?

W dzisiejszych czasach mało która celebrytka jest na tyle „odważna”, aby wrzucić spontanicznie do mediów społecznościowych zrobione przed chwilą zdjęcie. Zanim tak zrobi, poświęci przeciętnie około 40 minut na jego retusz

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności