fbpx

Liposukcja twarzy i szyi – dlaczego wspomagana prądem RF jest skuteczniejsza?

Autor Magdalena Błaszczak
Liposukcja twarzy
Najcieńszy aplikator do liposukcji RFAL (Radiofrequency-Assisted Lipoplasty) ma taką samą średnicę, jak igła do wypełniaczy. Liposukcja wspomagana prądem RF nie powoduje krwawienia i ujędrnia skórę. Można ją łączyć z wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego. 
 
Dr Bartłomiej Sobolewski

Dr Bartłomiej Sobolewski o liposukcji wspomaganej prądem RF

Lekarz medycyny estetycznej, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, Laboratorium Piękna

Jak działa liposukcja wspomagana prądem RF?

 •  Prąd RF przepływa pomiędzy dwoma elektrodami. Jedna jest umieszczona w tkance tłuszczowej, druga na powierzchni skóry. 
 • Tkanka tłuszczowa zostaje podgrzana prądem RF i w ten sposób jest rozpuszczona.
 • Nadmiar tkanki tłuszczowej w zależności od miejsca zabiegu jest odsysany lub zostaje usunięty w procesie fizjologicznym.
 •  Zabieg można obrazowo porównać do wstrzykiwania porcji prądu RF (Injectionable RF Skin Tightening). Wymagana jest ta sama taktyka i umiejętności jak przy iniekcji wypełniaczy. 
 • Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Zalety prądu RF w zabiegu liposukcji

 

Prąd RF w trakcie zabiegu liposukcji spełnia kilka funkcji: 
– upłynnia tłuszcz, 
– koaguluje naczynia,
– obkurcza i ujędrnia skórę
Upłynnienie tłuszczu na skutek podgrzania prądem RF ułatwia jego odsysanie, siła ssania jest mniejsza. Tym samym urazy spowodowane odsysaniem tłuszczu są znikome. To znacznie zmniejsza ból pozabiegowy.

 

Liposukcja wspomagana prądem RF – na jakie partie  twarzy?

Najcieńszy aplikator ma wewnętrzną grubość elektrody wynoszącą 0,9mm. Odpowiada więc rozmiarom igły 21G stosowanej do aplikacji wypełniaczy, np. kwasu hialuronowego. Pozwala na wykonanie liposukcji z równoczesnym ujędrnianiem, w obszarach niedostępnych dla innych metod z powodów anatomicznych i struktury skóry.  Takimi są m.in. dolne i górne powieki, „chomiki”, podbródek. 

Aplikator do twarzy składa się z 13cm izolowanej kaniuli, o średnicy 1,8mm. Jest to głowica przeznaczona do zabiegów w obrębie:

 •  dolnej części twarzy,
 •  linii żuchwy,
 •  ciała tłuszczowego żuchwy – „chomiczków”,
 •  podbródka,
 • szyi,
 • na górnej i dolnej powiece oka.

Aplikator z kaniulą o średnicy 2,4mm. umożliwia jednoczesne podgrzewanie i odsysanie upłynnionej tkanki tłuszczowej. Elektroda podskórna jest jednocześnie kaniulą ssącą. Technologia ta przeznaczona jest dla pacjentów z większym nadmiarem tkanki tłuszczowej na szyi lub w linii żuchwy. 

Liposukcja z prądem RF + wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego

Ten rodzaj liposukcji można łączyć z podawaniem kwasu hialuronowego. W trakcie zabiegu nie występują krwawienia, ponieważ naczynia są od razu koagulowane przez prąd RF. Liposukcja z użyciem najcieńszego aplikatora to zabieg wypełniający lukę między nieinwazyjnymi technikami ujędrniania skóry, a technikami  silnie inwazyjnymi. Wszystkie aplikatory wyposażone są w czujniki temperatury i automatyczne monitorują bieżąca temperaturę skóry. Emisja prądu RF jest automatycznie włączana i wyłączana, w zależność od ustawionej temperatury i bieżących odczytów czujników. System wyposażony jest w szereg dodatkowych zabezpieczeń, m.in. przed nagłym wzrostem temperatury skóry lub nieprawidłową impedancją tkanki (zły kontakt ze skórą).

Efekty liposukcji wspomaganej prądem RF

 • trwała redukcja objętości tkanki tłuszczowej (np. „chomiczków”, podbródka, szyi, policzków),
 • wzrost napięcia skóry (obkurczenie skóry do 30%),
 • efekt wyraźnego liftingu w obrębie dolnej części twarzy i szyi,
 • redukcja obrzęków pod oczami,
 • redukcja wiotkiej skóry dolnych powiek,
 • poprawa jakości i struktury tkanek.
 

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.