fbpx

Biofilm po podaniu kwasu hialuronowego – objawy, postępowanie, zapobieganie.

Autor Magdalena Błaszczak
biofilm
Dr-Anna-Telenga

Dr Anna Telenga o zakażeniach i biofilmie po podaniu kwasu hialuronowego

Lekarz medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej, specjalista chorób wewnętrznych z Sensuel Clinic

Zakażenia i biofilm po podaniu kwasu hialuronowego – kiedy pojawiają się pierwsze objawy?

Należą one do grupy późnych powikłań infekcyjnych. Pacjent zazwyczaj zaczyna odczuwać niewielki dyskomfort w miejscu podania wypełniacza. Po 8-12 dniu od zabiegu pojawia się obrzęk i zaczerwienienie skóry. Do objawów miejscowych mogą również dołączyć objawy ogólne infekcji.

Biofilm po podaniu kwasu hialuronowego – czym jest?

To szczególny przypadek infekcji. Najczęstszymi patogenami tworzącymi biofilm są: Enterococcus faecalis Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Streptococcus viridans, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis i Pseudomonas aeruginosa.

Biofilm – przyczyny

Biofilm powstaje najczęściej na skutek zanieczyszczenia wypełniacza podczas zabiegu bakteriami pochodzącymi ze skóry. Może być konsekwencją braku aseptyki. Może być również konsekwencją rozsiewu krwiopochodnego bakterii np. z jamy ustnej.

Dlaczego tak trudno wyleczyć biofilm?

Za powstanie biofilmu odpowiadają bakterie, które maja zdolność do wytwarzania polimerycznej macierzy. Ta macierz otaczając komórki bakteryjne pozwala na ucieczkę przed układem immunologicznym. Ochrania je też niestety przed działaniem antybiotyków. Co więcej bakterie tworzące biofilm stają się z czasem antybiotykooporne. 

Jak leczy się biofilm?

Z uwagi na złożoną strukturę biofilm jest oporny na działanie różnych czynników bakteriobójczych, w tym oporny na antybiotyki. Dlatego w każdym przypadku wskazane jest zabezpieczenie materiału na posiew. To ważne w celu prowadzenia celowanej antybiotykoterapii. Charakterystyczne jest, że klasyczne posiewy bakteryjne nie wskazują jednak często w ogóle obecności bakterii w hodowli.

W przypadku podejrzenia biofilmu:

  • należy podjąć próbę opróżnienia zmiany w przypadku treści płynnej
  • należy zlecić jej posiew
  • trzeba podać hialuronidazę
  • należy podać antybiotyk o szerokim spektrum działania, przez co najmniej 3-6 tygodni.

W przypadku braku poprawy może być konieczne skierowanie pacjenta na leczenie szpitalne.

CZYTAJ TAKŻE

Co to jest syndrom przepełnionej twarzy „FOS”?

FOS to nazwa pochodząca od angielskiego określenia „Facial Overfilled Syndrome”. Doskonałym przykładem jest Molly-Mae Hague, która ma 22 lata, a mimo młodego wieku ma na swoim koncie wiele urodowych wpadek.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.