fbpx

Co to jest syndrom przepełnionej twarzy „FOS”?

Autor Magdalena Błaszczak
Co-to-jest-syndrom-przepelnionej-twarzy-FOS
dr Marta Roth

Dr Marta Roth o syndromie przepełnionej twarzy „FOS”

Dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Co to jest syndrom przepełnionej twarzy „FOS”?

FOS to nazwa pochodząca od angielskiego określenia „Facial Overfilled Syndrome”. Doskonałym przykładem jest Molly-Mae Hague, która ma 22 lata, a mimo młodego wieku ma na swoim koncie wiele urodowych wpadek. 
Jednymi z największych są zabiegi wolumetryczne. Te z założenia, przez podanie wypełniacza w konkretne miejsca na twarzy, mają m.in. ją optycznie wyszczuplić czy wydłużyć. Niestety ich skutek w wielu przypadkach jest odwrotny. Twarz nabiera nienaturalnej objętości, przez co wygląda nieco karykaturalnie.

Twarz sklasyfikowana jako FOS wyróżnia się:

  • zbyt mocno wypełnionymi policzkami,
  • za szroką, masywną, zbyt mocno wypełnioną linią żuchwy,
  • nienaturalnie „wyciągniętą” brodą,
  • przepełnionymi ustami, które w efekcie tracą kształt.

Dla nas to świetny przykład tego, że mniej znaczy więcej oraz że warto wybierać dobrych, doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej, którzy nie ulegają chwilowym trendom. 

Leczenie syndromu „FOS”

Nadal najskuteczniejszą metodą jest hialuronidaza. Jest ona stosowana w okulistyce i diagnostyce
urologicznej, jednak karierę zrobiła jako substancja rozpuszczająca podany wcześniej usieciowany kwas hialuronowy. Należy jednak pamiętać, że hialuronidaza w medycynie estetycznej jest stosowana poza wskazaniami rejestracyjnymi. Podstawowe wskazania do podania hialuronidazy dzielimy na względne i bezwzględne. Należy ją podać natychmiast, kiedy rozpoznajemy bardzo poważne powikłania, związane z podaniem usieciowanego kwasu hialuronowego, takie jak:

  • gwałtowna reakcja alergiczna,
  • zagrażająca martwica skóry i tkanki podskórnej,
  • zaburzenia widzenia,
  • formowanie ropnia z powodu obecności kwasu hialuronowego,
  • powstanie biofilmu,
  • wystąpienie ziarniniaków.

Do wskazań względnych należą:

  • przemieszczenie się kwasu.
  • asymetria,
  • niesatysfakcjonujący efekt estetyczny, prześwitywanie przez skórę zbyt płytko podanego preparatu,
  • grudki
CZYTAJ TAKŻE

Jak wybrać najlepszy wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego

Zabiegi z wykorzystaniem preparatów na bazie kwasu hialuronowego to ciągle najpopularniejsze zabiegi w medycynie estetycznej. Kwas hialuronowy jest uznawany za najbezpieczniejszy preparat stosowany do korekcji zmarszczek statycznych, wolumetrii, powiększania oraz korekty symetrii ust.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.