Występują u co trzeciej kobiety oraz u co trzeciego mężczyzny. Najczęściej uważane są za kwestię estetyczną, jednak problem jest o wiele bardziej złożony.
lek. med. Konrad Kędzia o żylakach
lekarz medycyny estetycznej
Żyły kończyn dolnych
Naczynia żylne znajdujące się w kończynach dolnych można podzielić na: żyły głębokie, powierzchowne oraz przeszywające. Razem tworzą one spójną całość, która może zostać zachwiana, gdy chociaż jeden z jej elementów ulegnie uszkodzeniu. Żyły głębokie, leżące w poszczególnych przedziałach mięśniowych, towarzyszą tętnicom i wraz z nimi objęte są pochewką naczyniową. Pełnią bardzo ważną funkcję, ponieważ to dzięki nim z kończyn dolnych odpływa około 90% krwi. Układ żył powierzchownych uchodzi do żył głębokich oraz dodatkowo łączy się z nimi poprzez żyły przeszywające. Żyły powierzchowne, w odróżnieniu od żył głębokich, towarzyszą naczyniom limfatycznym oraz nerwom. Ich główną funkcją jest zbieranie krwi, m.in. ze skóry i tkanki podskórnej, co stanowi około 10% krwi, która przepływa przez kończyny dolne. Fizjologicznie przepływ krwi w układzie żylnym przebiega z układu powierzchownego do głębokiego i jest jednokierunkowy. Jego prawidłowe funkcjonowanie zależy od wielu czynników, takich jak: sprawnie działające zastawki żylne oraz prawidłowa funkcje: skurczowa serca, pracy mięśni nóg, ruchów przepony i ucisku na duże naczynia żylne.
Co predysponuje do żylaków?
W tworzeniu się żylaków ogromną rolę odgrywają czynniki genetyczne. Szacuje się, że u około 80% chorych z żylakami potwierdza się występowanie choroby w rodzinie. Częściej chorują kobiety oraz osoby w podeszłym wieku. Każda ciąża oraz poród zwiększa ryzyko wystąpienia choroby. Tryb życia, który charakteryzuje się długotrwałym siedzeniem bądź staniem, niewystarczająca aktywność fizyczna oraz otyłość i nadwaga są czynnikami niekorzystnymi i one również przyczyniają się do wystąpienia choroby.
Dlaczego tworzą się żylaki?
Patogeneza powstawania żylaków do tej pory nie jest w pełni wyjaśniona. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn jest to bardzo złożony proces. Główną przyczyną żylaków są niewydolne zastawki żylne. Na podstawie postępów w nauce możemy przypuszczać, że zaburzenia w utrzymaniu elastyczności naczyń, które spowodowane są zmianami w występowaniu elastyny, oraz rozmaite stany zapalne również odgrywają sporą rolę w tworzeniu się żylaków.
Problem wyłącznie estetyczny?
Żylaki są kojarzone głównie z defektem estetycznym, jednak problem jest o wiele poważniejszy. W zależności od stopnia zaawansowania choroby pacjenci najczęściej zgłaszają uczucie ciężkości kończyn dolnych, występowanie obrzęków oraz dolegliwości bólowych o różnym nasileniu. Dodatkowo mogą wystąpić objawy w postaci swędzenia i mrowienia. Nieleczona choroba może prowadzić do poważnych powikłań, poczynając od przebarwień, zapalenia żył powierzchownych, a kończąc na ciężko leczących się owrzodzeniach.
Jak zdiagnozować żylaki?
Ocena żylaków nie wymaga wysoko wyspecjalizowanej diagnostyki. Do ich stwierdzenia wystarczy odpowiednio przeprowadzone badanie fizykalne oraz USG kończyn dolnych lub USG Doppler. Diagnostyka jest całkowicie bezbolesna i nie wymaga specjalnego przygotowania. W ostatnich latach, dzięki szybkiemu rozwojowi technologicznemu, coraz większą popularność w leczeniu żylaków zdobywają metody małoinwazyjne. Wszystkie one charakteryzują się zniwelowaną do minimum traumatyzacją tkanek, szybkim powrotem do pełnej aktywności fizycznej po zabiegu oraz dużą skutecznością. Wyboru odpowiedniej metody leczniczej dokonuje się po wcześniejszym zdiagnozowaniu chorego oraz ocenie naczyń żylnych.
Zaburzenia erekcji to problem, z którym w Polsce mierzy się 1,5 miliona mężczyzn po 35.…
Jednolity, jasny odcień skóry świadczy o tym, że dłonie są młode. Warto usunąć z nich…