![Dr-Anna-Telenga](https://estetyczny-portal.pl/wp-content/uploads/2021/09/Dr-Anna-Telenga-150x150.png)
Dr Anna Telenga o ziarniniakach
Lekarz medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej, specjalista chorób wewnętrznych
Sensuel Clinic
Co to jest ziarniniak?
To przejaw przewlekłej reakcji zapalnej. Ziarniniaki pojawiają się w wyniku reakcji obronnej organizmu na ciało obce, kilka tygodni, miesięcy lub nawet lat od zabiegu. Przyczyna ich powstawania nie jest znana. Czasami czynnikiem wyzwalającym są infekcje wirusowe lub bakteryjne. Bywają też wtórną reakcją w stosunku do zanieczyszczeń kwasu hialuronowego, związanych z procesem fermentacji. Również pojawienie się mnogich zmian w miejscach iniekcji przemawia za reakcją typu ciała obcego.
Jak wyglądają ziarniniaki?
Mogą występować we wszystkich punktach podawania wypełniacza. Są różnej wielkości, z czasem ulegają powiększeniu. Niekiedy samoistnie ustępują. Czasami odróżnienie ziarniniaka od guzka bywa trudne.
Charakterystyczne dla ziarniniaków są:
- dyskomfort,
- przejściowy lub przetrwały obrzęk,
- okresy nasilenia i ustępowania zmian.
Czym różnią się ziarniniaki od guzków?
Guzki są ograniczone, twarde i nie zmieniają swojej objętości. Zazwyczaj pojawiają się do czterech tygodni od zabiegu. Powstają w konsekwencji zbyt płytkiego podania wypełniacza bądź nieodpowiedniego doboru wypełniacza do zaopatrywanej okolicy.
Co robić, jeśli pojawią się guzki?
- Wykonać masaż tej okolicy.
- Można też podjąć próbę mechanicznego usunięcia podanego kwasu hialuronowego. Czyli wykonać nakłucie guzka i wycisnąć materiał.
- W przypadku braku efektu należy podać hialuronidazę.
Guzki, w przeciwieństwie do ziarniniaków, są bezbolesne.
Ziarniniaki – leczenie
Przy braku objawów ogólnych i braku zmienności nasilenia objawów, wskazane jest badanie histopatologiczne oraz mikrobiologiczne. W leczeniu stosuje się miejscowo sterydy w iniekcji, 5-fluorouracylu lub oba te preparaty na raz. W razie braku poprawy – stosuje się chirurgiczne wycięcie.