fbpx

Jakie zabiegi mogą zniwelować pionowe zmarszczki na dekolcie?

Autor Magdalena Błaszczak
zabiegi-na-dekolt

Wiosenna aura sprawia, że coraz częściej będziemy odsłaniać ciało, między innymi dekolt, na którym wiele osób w ciągu roku nie skupia uwagi tak bardzo jak na twarzy, dłoniach czy szyi. A skóra w tej okolicy jest delikatna i bardzo podatna na pojawianie się na niej oznak starzenia. Jak im zaradzić? Tłumaczy nasz ekspert dr Michał Rutkowski, lekarz medycyny estetycznej.

Dr Michał Rutkowski

lekarz medycyny estetycznej z kliniki Dermamed, Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii we Wrocławiu

Specyfika skóry na dekolcie

Skóra na dekolcie jest cieńsza niż na twarzy, zawiera także mniej istotnych dla procesu regeneracji gruczołów łojowych niż w pozostałych partiach ciała. Dlatego też najszybciej w tym obszarze widać oznaki starzenia i rzeczywisty wiek kobiety. Na gorszy wygląd dekoltu często wpływa także to, że kobiety bagatelizują jego pielęgnację i nie dbają o jakość skóry w tej okolicy.

Przeciwstarzeniowe zabiegi na dekolt

Profilaktyczne zabiegi opóźniające pojawienie się oznak starzenia najlepiej rozpocząć już w wieku 30-35 lat. Dekolt to obszar, na którym bardzo łatwo pojawiają się fotouszkodzenia (przebarwienia), naczynka, a czasem utrata sprężystości skóry oraz wyraźne linie na dekolcie – efekt ucisku tej okolicy przez biust czy też związane z pozycją w czasie snu.

Zabiegi na przebarwienia pojawiające się na dekolcie

Przebarwienia to bardzo ważny temat z estetycznego punktu widzenia. Skóra dekoltu łatwo ulega uszkodzeniom słonecznym, czego objawem są przebarwienia oraz widoczne „pajączki” naczyniowe. Objaw ten wyraźnie wpływa na wygląd dekoltu, postarza go.

  • Z objawami fotoszukodzenia można walczyć za pomocą lasera frakcyjnego lub submilisekundowego lasera wykorzystującego technologie SWT i Nd:Yag. Już po jednej procedurze, która nie wymaga rekonwalescencji i jest stosunkowo niedroga, koloryt dekoltu wyraźnie się poprawia. Czasami wymagane są 2-3 zabiegi. Pacjentki już po pierwszym zabiegu często zauważają bardzo dużą poprawę wyglądu.

  • Żeby uniknąć powstawania linii i fotouszkodzeń na dekolcie, odsłaniając tę część ciała, zawsze należy używać kosmetyków z wysokim filtrem UV oraz regularnie poddawać się zabiegom rewitalizującym tę okolicę.

  • Zabiegi laserowe warto uzupełniać osoczem bogatopłytkowym albo mezoterapią, jeśli stan skóry na to wskazuje.

dekolt

Jak uniknąć tzw. zmarszczek snu na dekolcie?

Niewątpliwie spanie na wznak spowolniłoby proces powstawania linii na dekolcie, jednak nie każdy jest w stanie się wyspać w tej pozycji. Myślę, że lepiej jest korzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które dobrze sobie radzą z tym problemem, niż próbować stosować działania, które mogą mieć wpływ na jakość snu. Do najważniejszych zaleceń moi zdaniem należą:

  • stosowanie przez cały rok kosmetyków z filtrami UV,

  • regularne poddawanie się zabiegom rewitalizującym tę okolicę, takim jak submilisekundowy laser wykorzystujący technologie SWT i Nd:Yag oraz lasery frakcyjne.

  • A jeśli pojawią się zmarszczki, doświadczony lekarz medycyny estetycznej bez większego problemu powinien je wypełnić kwasem hialurowym.

Dodatkowe zabiegi na dekolt

Działanie wspomagające kondycję skóry na dekolcie (a także szyi) mają masaże ujędrniające, jednak nie zastąpią one profilaktyki przeciwstarzeniowej i zabiegów rewitalizujących. Ważne jest także to, że w przypadku wyraźnych objawów starzenia na dekolcie ciężko jest uzyskać silny efekt poprawy, dlatego tak istotna jest profilaktyka.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.