fbpx

Za przyspieszone starzenie może odpowiadać… chrapanie!

Autor Magdalena Błaszczak
chrapanie

Chrapanie, to nie tylko dźwiękowy koszmar spędzający sen z powiek osobie, z którą dzielimy sypialnię (dźwięki chrapania osiągają nawet 90 decybeli). To przede wszystkim sygnał o nieprawidłowościach w budowie górnych dróg oddechowych. Co więcej, pojawiły się badania, które dowodzą, że obturacyjny bezdech senny, który jest ściśle powiązany z chrapaniem, może powodować przyspieszony proces starzenia.

Igor-Anurin

dr Igor Anurin

specjalista otorynolaryngolog z Mea Clinic

Chrapanie ma wpływ na zdrowie i wygląd

Przewlekle chrapią osoby ze skrzywioną przegrodą nosową, powiększonymi migdałkami lub przerośniętym języczkiem. To również problem, który często dotyka osoby otyłe, chorujące na nadciśnienie tętnicze oraz kobiety po menopauzie. Chrapaniu mogą towarzyszyć przerwy w oddychaniu powodujące uczucie senności w ciągu dnia, trudności z koncentracją, poranne bóle głowy, bóle gardła po przebudzeniu, bóle klatki piersiowej w nocy, a nawet nocne duszenie się. Tego typu problemy mają wpływ na ogólną kondycję oraz wygląd:

  • mogą pojawiać się sińce pod oczami,

  • skóra zostaje pozbawiona blasku,

  • na twarzy widać zmęczenie, co dodaje lat.

  • pacjent staje się rozdrażniony i senny.

W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja laryngologiczna, na której specjalista laryngolog określi powód chrapania oraz dobierze najwłaściwszą metodę leczenia. Dzięki temu w krótkim czasie można zdecydowanie poprawić zdrowie, komfort życia oraz kondycję skóry.

Jak chrapanie i obturacyjny bezdech senny mogą przyspieszać proces starzenia

Obturacyjny bezdech senny (OBS, w jęz. ang. OSA) to bardzo częste zaburzenie snu powiązane z chrapaniem, które nie pozostaje obojętne dla zdrowia, a także zachowania młodego wyglądu. Naukowcy z University of Missouri School of Medicine odkryli, że nieleczony OBS przyspiesza biologiczny proces starzenia, a wyniki swoich badań opublikowali w “European Respiratory Journal”. Z przeprowadzonego przez nich badania wynika, że OBS, a co za tym idzie, obniżony poziom tlenu w organizmie, prowadzą do aktywacji i rozprzestrzeniania się stresu oksydacyjnego oraz ogólnoustrojowych stanów zapalnych, co naśladuje przyspieszone starzenie biologiczne.

Zabiegi niwelujące problem chrapania i bezdechu sennego

Wyróżniamy szereg zabiegów obejmujących plastykę podniebienia miękkiego. Zabiegi te są wykonywane u pacjentów, którzy skarżą się na bezdechy senne i chrapanie, zwykle powyżej 18. roku życia. W zależności od nasilenia dolegliwości i warunków anatomicznych przeprowadza się zabiegi o różnym zakresie, takie jak.:

  • Elektrotermoablacja podniebienia – w czasie zabiegu usuwany jest nadmiar błony śluzowej języczka podniebiennego i/lub części podniebienia miękkiego położonych bocznie do języczka. To zabieg mało inwazyjny, wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym przy użyciu nowoczesnych urządzeń medycznych, wykorzystujących zjawisko radiofrekwencji (fal radiowych). W czasie zabiegu następuje ograniczony (podśluzówkowy) uraz tkanek miękkich, dzięki któremu możliwe jest usztywnienie tkanek podniebienia miękkiego i języczka podniebiennego. Pozwala to na likwidację lub zmniejszenie bezdechów podczas snu i wpływa na zmniejszenie chrapania. Dolegliwości bólowe po takim zabiegu utrzymują się zwykle około 10 dni. Po zabiegu stosowane jest leczenie przeciwbólowe i dieta papkowata. W określonych przypadkach dla uzyskania optymalnego efektu leczenia konieczne jest powtórzenie tego zabiegu. Cena elektrotermoablacji podniebienia w znieczuleniu miejscowym to ok. 2500zł. Zabieg ten można również wykonać w znieczuleniu ogólnym.

  • Zabieg uwulopalatofaryngoplastyki (U3P) polega na usunięciu nadmiaru tkanki podniebienia miękkiego i migdałków podniebiennych, co umożliwia zwiększenie przestrzeni za podniebieniem miękkim i pozwala na zmniejszenie tendencji podniebienia miękkiego do zapadania się, wibracji. Zabieg ten jest bardziej inwazyjny, ale pozwala na osiągnięcie lepszych i bardziej trwałych efektów leczenia. Po tym zabiegu konieczne jest pozostanie w szpitalu przez dobę oraz stosowanie antybiotyku. Okres gojenia po zabiegu to dwa tygodnie. W tym czasie pacjent stosuje leki przeciwbólowe, zalecana jest dieta papkowata, unikanie gorących posiłków i wysiłku fizycznego. Koszt takiego zabiegu to 7000 zł.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.