Środkowe piętro twarzy należy traktować kompleksowo. Odchodzi się od wypełniania jedynie bruzd nosowo-wargowych, czy budowania szerokich i mocno podkreślonych łuków jarzmowych, dających efekt „napompowanych” policzków, na rzecz subtelnej odbudowy całości.

lek. med. Alicja Przybycin o wypełnianiu policzków i bruzd nosowo-wargowych
specjalista laryngolog, lekarz medycyny estetycznej
Planując zabieg, lekarz dokładnie analizuje anatomię pacjenta, jego proporcje i mimikę oraz próbuje ustalić przyczynę powstania zmian, które pacjent chce skorygować. Wolumetria nie ogranicza się do „ostrzyknięcia” jednej okolicy – to działanie kompleksowe, zakładające takie zastosowanie preparatu, aby przy użyciu jak najmniejszej jego ilości, uzyskać jak najlepszy efekt.
Jakie preparaty stosuje się w środkowym piętrze twarzy?
- W tym rejonie stosujemy średnio gęste oraz gęste wypełniacze, np. preparaty kwasu hialuronowego lub wypełniacze autologiczne.
- Plan zabiegu należy opracować tak, aby uzyskać jak najlepszy efekt estetyczny przy użyciu jak najmniejszej ilości preparatu.
- Głębokie iniekcje nawet niewielkich ilości wypełniacza umożliwiają uzupełnienie ubytków poprzez uwydatnienie własnych tkanek.
- Iniekcje powierzchowne z kolei pięknie wypełniają płytsze zmarszczki.
Jakie substancje sprawdzają się do wypełniania policzków i bruzd nosowo-wargowych?
W ostatnim czasie bardzo popularnym zabiegiem jest podanie:
- kwasu polimlekowego;
- biostymulatorów tkankowych bazujących na kwasie hialuronowym, hydroksyapatycie wapnia lub polinukleotydach.
- Przy znacznych zanikach tkanek miękkich policzków oraz znacznej utracie elastyczności skóry biostymulatory stanowią rewelacyjny wstęp do zabiegu wolumetrycznego.
- W przypadku zmian mniej nasilonych często pozwalają odsunąć zabieg wolumetrii w czasie.
Holistyczne dbanie o pacjenta
Dzisiejsza medycyna estetyczna to nie tylko toksyna botulinowa i wypełniacze – to przede wszystkim kompleksowe działanie anti-aging. Lekarze podchodzą do pacjenta holistycznie i – poza planem zabiegowym – zwracają uwagę również na rolę zdrowego trybu życia i prawidłową pielęgnację domową skóry, opartą na dobrych jakościowo kosmeceutykach oraz obowiązkowej fotoprotekcji. W gabinecie natomiast zaczyna się od podstaw. W pierwszej kolejności analizuje się proporcje twarzy pacjenta, jakość skóry i tkanek, proponuje zabiegi poprawiające ich napięcie i odżywienie, a dopiero w kolejnym etapie planuje się zaawansowane zabiegi wypełniające i naprawcze. Zdrowa, zadbana i zagęszczona skóra jest często kluczem do sukcesu zabiegów wolumetrycznych. W samej wolumetrii z kolei stawia się na naturalność i subtelność efektu, co stanowi odwrócenie trendu nadmiernego wypełniania i „alienizacji” twarzy, który jest tak często widoczny między innymi w mediach społecznościowych.
Oprócz znanych już technik laseroterapii, radiofrekwencji, czy ultradźwięków, coraz dynamiczniej rozwija się generacja produktów, które…
Są zabiegi, których wykonanie przed latem poleca wielu specjalistów, bo przynoszą wiele korzyści w czasie…